Jedyny Portal Prawobrzeza
23 Kwiecień 2018, 13:31:52 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Witamy w Portalu Prawobrzeża Szczecina i zapraszamy do rejestracji. Jako zarejestrowany i zalogowany użytkownik możesz znacznie więcej.

Strona główna   Forum   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja   *
Galeria
Zegar Prawobrzeża
Historie Prawobrzeża
Różne oblicza Cap Delbrück wysłane przez Fitek
Klęskowo - Hökendorf (Część I) wysłane przez Fitek
Klęskowo - Hökendorf (Część II) wysłane przez Fitek
Klęskowo - Hökendorf (Część III) wysłane przez Fitek
Ratusz w Altdamm (Dąbiu) wysłane przez Fitek
Nazewnictwo Puszczy Bukowej i jej najbliższych okolic cz. 1 wysłane przez Fitek
Historyczny most niszczeje wysłane przez Fitek
Historia poczty w Dąbiu do 1945 roku wysłane przez Fitek
Garnizony Prawobrzeża- zarys historii wysłane przez Fitek
DOL Kliniska - lotnictwo wojskowe na Prawobrzeżu wysłane przez Fitek
Nalot na Załom (Arnimswalde) 11 kwietnia 1944 roku wysłane przez Fitek
Prawobrzeże w XIII wieku - Cedelin wysłane przez Fitek
Historia Fabryki Kabli „Załom” (obecnie Tele-Fonika Kable oddział Szczecin) wysłane przez Fitek
Zajezdnia Autobusowa „ Dąbie” na ulicy Struga wysłane przez Fitek
Wspomnienia z tragicznych czasów wysłane przez Fitek
Historia i opowieści z Jezierzyc – Niezapomniana Ojczyzna wysłane przez Portal
Pomnik Pamięci Ofiar Wojen XX Wieku wysłane przez Fitek
Życie Załomia Rok XIV nr 22/23 1-31 grudnia 1987 - Nasi zasłużeni wysłane przez Portal
Historia i opowieści z Jezierzyc – Niezapomniana Ojczyzna część II wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część I) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część II) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część III) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część IV) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część V) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część VI) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część VII) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część VIII) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część IX) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część X) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część XI) wysłane przez Portal
Historia i opowieści z Jezierzyc – Niezapomniana Ojczyzna część III wysłane przez Swaq
Historia groty i parku Töpffera. wysłane przez Fitek
CZAS PIONIERÓW wysłane przez slazmi
Strony: 1 ... 7 8 [9] 10   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Nalot na Arnimswalde 11-04-1944  (Przeczytany 29141 razy)
slazmi
Moderator

« Odpowiedz #120 : 01 Kwiecień 2016, 18:23:10 »

W  publikacji JAKUBA CIECHANOWSKIEGO

TARGET STETTIN:
THE ALLIED AIR FORCES OVER STETTIN 1940–1945
CEL SZCZECIN:
ALIANCKIE SIŁY POWIETRZNE NAD SZCZECINEM 1940-1945

Znalazłem taką informację. Cytuję...

"On 11 April 1944, over Stettin appeared for the first time American bombers of the US 8th Army[...]The aircraft engines factory was hit in the Arnimswalde/Załom district also, with a lost over hundred persons, among them five sailors from a nearby U-boot 803."

I moje tłumaczenie...

11 kwietnia 1944r. po raz pierwszy nad Szczecinem pojawiły się bombowce 8 Armii Powietrznej USA.[...]
Fabryka silników lotniczych w Arnimswalde/Załom została również zbombardowana. Straty to ponad 100 osób, w tym 5 marynarzy z U-bota 803 stacjonującego w pobliżu.
Czarny
*

« Odpowiedz #121 : 03 Kwiecień 2016, 14:34:11 »

Straty to ponad 100 osób, w tym 5 marynarzy z U-bota 803 stacjonującego w pobliżu.

W pobliżu... to nad Bałtykiem Uśmiech U-803 został zatopiony 27 kwietnia 1945r na północny wschód od Świnoujścia zginęło 9 marynarzy natomiast 35 uratowało się. Okręt pełnił funkcję treningową i nie zatopił nigdy żadnego celu. Jeżeli 11 kwietnia został faktycznie ostrzelany przez RAF to 16 dni później skończył swój żywot.
slazmi
Moderator

« Odpowiedz #122 : 03 Kwiecień 2016, 18:39:28 »

Straty to ponad 100 osób, w tym 5 marynarzy z U-bota 803 stacjonującego w pobliżu.

W pobliżu... to nad Bałtykiem Uśmiech U-803 został zatopiony 27 kwietnia 1945r na północny wschód od Świnoujścia zginęło 9 marynarzy natomiast 35 uratowało się. Okręt pełnił funkcję treningową i nie zatopił nigdy żadnego celu. Jeżeli 11 kwietnia został faktycznie ostrzelany przez RAF to 16 dni później skończył swój żywot.

...raczej rok i 16 dni  Co?
Chyba że, pomyliłeś rok...
Czarny
*

« Odpowiedz #123 : 03 Kwiecień 2016, 19:17:20 »

Jednak 16 dni - pomyliłem rok, został zatopiony 27 kwietnia 1944 Zawstydzony Z politowaniem
slazmi
Moderator

« Odpowiedz #124 : 03 Kwiecień 2016, 20:39:05 »

[...]w tym 5 marynarzy z U-bota 803 stacjonującego w pobliżu.

Znalazłem potwierdzenie tej informacji na stronie na Uboat.net

Jeżeli 11 kwietnia został faktycznie ostrzelany przez RAF to 16 dni później skończył swój żywot.

Ostrzelany został przez Amerykanów (8th USAAF),
a zatopiony został, nomen omen, przez miny postawione z powietrza.
Czarny
*

« Odpowiedz #125 : 07 Maj 2016, 20:52:21 »

Rewelacja!!!  Szok

Rzeczywiście rewelacja (Geoportal - cieniowanie). PSZ pokazał mi co i jak i nie mogę się napatrzyć - nawet w pracy. Bardzo fajnie widać te leje po bombach w bardzo dużym przybliżeniu. Wyglądają  bardzo wyraźne i "świeżo". Odbiegając od tematu można znaleźć drogi, których już dawno nie ma. Mnóstwo celów na wycieczki.
Czarny
*

« Odpowiedz #126 : 08 Wrzesień 2017, 10:06:18 »

Na bardzo ciekawą informację trafiłem w korespondencji znanego nam już robotnika przymusowego z Pomolager Arnimswalde. W swojej kartce opisuje on nalot, który odbył się 6 stycznia 1945, w święto Trzech Króli.
slazmi
Moderator

« Odpowiedz #127 : 08 Wrzesień 2017, 18:23:01 »

Ciekawe spostrzeżenie...
Nigdzie natomiast nie mogę znaleźć żadnego info o jakichkolwiek działaniach wojennych w okolicy.
Może za słabo szukam Zawstydzony
Czarny
*

« Odpowiedz #128 : 09 Wrzesień 2017, 18:07:20 »

Myślę, że to był sowiecki nalot. W tym czasie wzmogli działalność lotniczą na Pomorzu, szukałem ale póki co na razie też nie znalazłem konkretów. Myślę jednak, że nasz robotnik nie kłamał matce i nie pomylił się z datą, bo wyłuszczył to dość dokładnie. Śmiało więc można dołożyć ten nalot jako następny nam znany.
slazmi
Moderator

« Odpowiedz #129 : 09 Wrzesień 2017, 18:34:44 »

Myślę, że to był sowiecki nalot. W tym czasie wzmogli działalność lotniczą na Pomorzu, szukałem ale póki co na razie też nie znalazłem konkretów. Myślę jednak, że nasz robotnik nie kłamał matce i nie pomylił się z datą, bo wyłuszczył to dość dokładnie. Śmiało więc można dołożyć ten nalot jako następny nam znany.
Jakoś raczej mnie to nie przekonuje.
Sowieci rozpoczęli ofensywę zimową (wiślańsko-odrzańską) 12 stycznia 1945r.
Nie sądzę, aby 6 stycznia lecieli aż tak daleko. Prędzej stawiam na jakiś pojedynczy samolot "z zachodu", który "zagubił się" i bombardował cel przypadkowy.
Z tego co wiem 8 Armia Powietrzna USA tego dnia bombardowała cele z zachodnich Niemczech... do "nas" to trochę daleko  Niezdecydowany
Chyba, że Anglicy  Co?
Czarny
*

« Odpowiedz #130 : 09 Wrzesień 2017, 23:54:55 »

Więc co począć z  danymi z listu robotnika przymusowego POLMO Lager ? Ale tak czy inaczej, raczej to fakt, obojętnie kto by bombardował.
slazmi
Moderator

« Odpowiedz #131 : 10 Wrzesień 2017, 12:38:31 »

69 Mosquito z Royal Air Force leciało do Berlina w nocy 5/6 stycznia 1945. Może któryś z nich doleciał do Arnimswalde  Co?
Nie można tego wykluczyć, to tylko 100 km dalej.
janusz225
*

« Odpowiedz #132 : 20 Grudzień 2017, 14:16:56 »

Dobre info ! Uśmiech
slazmi
Moderator

« Odpowiedz #133 : 31 Grudzień 2017, 18:00:10 »

W ataku zginęły również osoby cywilne, prawdopodobnie autochtoni.
Mam info o jednej z takich osób - to Erich Hermann Wilhelm Berndt, zabity w nalocie z 11.04.1944r.
Czarny
*

« Odpowiedz #134 : 11 Luty 2018, 20:29:29 »

Na stronie Religious Studies Center  Z tego co zrozumiałem  chodzi o stronę kościoła mormońskiego,
Znalazłem taką wzmiankę o nalocie:
A massive air raid hit Stettin on April 11, 1944. Former district president Dieter Berndt was killed at his workplace—an aircraft factory just outside of town.[29]
Johannes Zunkowski (serving at the time as the president of the Stargard Branch) worked at the same factory and was buried under the rubble of his building. For approximately sixteen hours, he waited to be rescued. According to his son Bernard, “The building just collapsed, and there was a pocket underneath, and he was able to breathe in there, but nobody knew he was under there. For some reason, one of the bombs didn’t go off [on impact], but exploded hours later and uncovered my father. So he came home. His hair turned white overnight.
Strony: 1 ... 7 8 [9] 10   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.7 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
TinyPortal v0.9.8 © Bloc
Modyfikacja i przystosowanie przez rwpb i Fitek
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!