Portal: => Ciekawostki i Legendy => Wątek zaczęty przez: PSZ 11 Luty 2010, 08:38:11Tytuł: O Diable z Kniei Bukowej
Wiadomość wysłana przez: PSZ 11 Luty 2010, 08:38:11
O DIABLE Z KNIEI BUKOWEJ

  W okolicy Gryfina jest niewielka osada o nazwie Płonia, a w niej stary kościółek. Obok niego rośnie ogromna lipa, jedna z największych na Pomorzu Zachodnim. Obwód jej wynosi około ośmiu, a wysokość około dwudziestu trzech metrów.
  Podanie mówi, że w dawnych czasach, wkrótce po zbudowaniu kościoła, diabeł mieszkający w pobliskiej Kniei Bukowej postanowił porwać świątynię i przenieść w inne miejsce, gdyż drażnił go dźwięk dzwonów. Ale proboszcz w Płoni dowiedział się o przewrotnych zamiarach diabła i postanowił je udaremnić. Zakupił potężny łańcuch, opasał nim kościół i przywiązał go do pnia lipy.
  O północy nadleciał diabeł. Ogarnęła go wściekłość, że nie potrafi oderwać świątyni od drzewa. Postanowił więc wyrwać lipę, ale nie mógł dać jej rady.
  Zawziął się diabeł i począł gryźć łańcuch zębami, ale całą noc stracił na próżno i tylko sobie kilka zębów wyłamał. Wreszcie zaczęło świtać, a blaszany kur na wieży farnej powitał pianiem blaski porannej zorzy. Diabeł jak niepyszny musiał zmykać do Bukowej Kniei. Dziś stara drewniana dzwonnica i potężna lipa ściągają do Płoni licznych turystów.


                                                                                                               Czesław Piskorski

W KRAINIE GRYFITÓW
Podania, legendy i baśnie
POMORZA ZACHODNIEGO

Wydawnictwo Poznańskie 1986


Tytuł: Odp: O Diable z Kniei Bukowej
Wiadomość wysłana przez: Czarny 26 Maj 2019, 08:38:24
Lipa  (http://prawobrzeze.eu/Przemiany/A8.swf)