Prawobrzeże po 1945 r. => Place i ulice po 1945 r. => Wątek zaczęty przez: Dyżurny Leśnik Kraju 27 Lipiec 2011, 22:28:43Tytuł: Tablice informacyjne - pole do popisu dla Portalu
Wiadomość wysłana przez: Dyżurny Leśnik Kraju 27 Lipiec 2011, 22:28:43
Witam
Chciałbym wrócić do jednego z wątków sprzed jakiegoś czasu: są pewne środki na przygotowanie tablic informacyjnych, dotyczących walorów i przyrodniczych i historycznych Parku Leśnego Zdroje lub Klęskowo. Jeżeli Portal jest gotów merytorycznie przygotować treść i zdjęcia (nawet dawne, jak najbardziej) to może być pole do popisu. Oczywiście zamieścimy informację, kto to przygotował, opracował, logo portalu  itp. ze względów finansowych muszę dać wstawki przyrodnicze, ale formuła otwarta.
Przypomnę, że zresztą dzięki pomocy osób z Portalu, udało się wyeliminować przynajmniej część błędów merytorycznych z istniejących tablic.
Propozycja tematów (i lokalizacji)  z mojej strony jest następująca:
*Grota (tablica o historii i przyrodzie tego miejsca), *dawny Pałac Toepfera (koniec ul. Grabowej) i może być jeszcze jedna tablica - temat otwarty.
Termin realizacji planujemy do września, treść i opracowanie muszę złożyć do połowy sierpnia, może trochę dłużej.
Pozdrawiam serdecznie, darzbór!


Tytuł: Odp: Tablice informacyjne - pole do popisu dla Portalu
Wiadomość wysłana przez: mavr 27 Lipiec 2011, 22:51:59
Grota i pałac Toepfera to już Tomek, trzecia tablica np. cementownia (choć osobiście wolałbym marzec '45 ;P ) . Temat do dzwignięcia ;D


Tytuł: Odp: Tablice informacyjne - pole do popisu dla Portalu
Wiadomość wysłana przez: Dyżurny Leśnik Kraju 28 Lipiec 2011, 20:58:22
Ten marzec `45 to miałby być w wersji całego Prawobrzeża czy tylko rejonu Parku Leśnego Zdroje? Wolę tę ostatnią  :)


Tytuł: Odp: Tablice informacyjne - pole do popisu dla Portalu
Wiadomość wysłana przez: Fitek 31 Lipiec 2011, 17:45:35
Dzisiejsi  właściciele obiektu, dostali projekt rewitalizacji głazu, przy grocie. Mam, to wszystko.

Na głazie - miało być zdjęcie plus podpis
Albert Eduard Toepffer

11.12 1841 - 13.12.1924


Tytuł: Odp: Tablice informacyjne - pole do popisu dla Portalu
Wiadomość wysłana przez: Fitek 31 Lipiec 2011, 17:49:03
Historia groty i parku.

Pomysł założenia parku zrodził się w głowie Gustawa Adolfa Toepffera, który  do tego celu wykorzystał wolne 35000 metrów kwadratowych leżących między sztolnią cementowni, a majątkiem Katharinenhof. W 1880 roku postawił jako wizytówkę fabryki 40 metrowy łuk wykonany standardową metodą. Po śmierci ojca w 1883 roku, Albert Eduard Toepffer postanowił z parku stworzyć arcydzieło sztuki parkowej, budując w 1888 roku na cześć ojca, sztuczną grotę, na wzór naturalnych jaskiń występujących w górach wapiennych. Od tej pory, stanowiła ona centrum parku krajobrazowego.
Sam cel stworzenia groty to chęć zademonstrowania potencjalnym klientom
swoich produktów. W 1889 roku wzniesiono cieńszy żelazobetonowy łuk usytuowany przed grotą. Później ustawiono na nich pawilon
muzyczny w chińskim stylu. Łuki miały tą samą wytrzymałość, choć wykonane były przy wykorzystaniu odmiennych technologii. Jeden był zbudowany z normalnego cementu, ciężkiego i masywnego, drugi z żelbetonu. Przed wejściem do groty można było zobaczyć cienkościenne rury cementowe
Nad grotą znajdował się wykafelkowany i zadaszony parkiet taneczny, gdzie
pod koniec XIX wieku odbywały się festyny z muzyką i tańcami
przy akompaniamencie orkiestry, która grała w chińskiej pagodzie. Za parkietem znajdował się oszklony ogród zimowy, skąd prowadziły spiralne schody do wnętrza groty.


Tytuł: Odp: Tablice informacyjne - pole do popisu dla Portalu
Wiadomość wysłana przez: Fitek 31 Lipiec 2011, 17:49:37
Po 1945 roku grota przez kilka lat stała pusta, przez pewien okres przechowywano tam marmurową rzeźbę Mojżesza. Następnie Grotę zamieniono na restaurację Disco Grota. W 1983 roku miał miejsce remont generalny lokalu. Obiekt funkcjonował  do 2007 roku. W 2009 roku, obiekt zostanie otwarty. 
Na początku XX wieku park był dostępny dla wszystkich i znany w Szczecinie i nie tylko jako Grota Töpffera. Był świetną reklamę dla fabryki.
Przed grotą znajduje się duży głaz narzutowy z różowego granitu, na którym
znajdowała się tablica wykonana z cementu imitującego marmur i przedstawiająca podobiznę Alberta Eduarda Toepffera. Po remoncie wnętrza groty w 1983 roku, usunięto już zniszczoną tablicę i na jej miejsce umieszczono  nową, upamiętniającą fakt remontu groty.
Nowa tablica też nie wytrzymała długo i podzieliła los poprzedniczki. Nie zachowała się do dzisiaj.
Na wprost groty znajduje się duży taras z dwoma pomnikami. W platformie
pomnika umieszczona była urna żony Helmuta Toepffera - Elsy, zmarłej w 1942
roku. Oba pomniki zostały ufundowane w 1912 roku na pięćdziesięciolecie
powstania cementowni Stern, wtedy to też przebudowano ścieżkę prowadzącą do fabryki w zachowany do dnia dzisiejszego taras. W 1982 roku w miejscu niezachowanych płyt ozdobnych umieszczonych na pomnikach wstawione nowe z przedstawieniami gryfa oraz kobiety z dzbanem, wykonanymi przez szczecińskiego rzeźbiarza Stanisława Biżka. Przy schodach prowadzących na taras znajdowały się dwie rzeźby wykonane z cementu. Rzeźby nie zachowały się do dnia dzisiejszego. Odnośnie samych łuków, to jeszcze na początku lat 80-tych stały dwa łuki z chińską pagodą.