Prawobrzeże po 1945 r. => Dzielnice Prawobrzeża po 1945 r. => Wątek zaczęty przez: pulkownikt 27 Sierpień 2015, 10:12:55Tytuł: Wołynin czyli początki na naszych ziemiach...
Wiadomość wysłana przez: pulkownikt 27 Sierpień 2015, 10:12:55
Kilka dni temu od znajomego otrzymałem zdjęcie ciekawego przedmiotu znalezionego przypadkiem na jednej z posesji przy ulicy Fiołkowej w Wielgowie. Spotkałem się, już z przedmiotami tego typu więc wiedziałem, że jest to tzw. żeton/numerek psi czyli identyfikator pozwalający dotrzeć do właściciela w przypadku gdyby piesek się zgubił. Ta praktyka była stosowana już przed wojną zarówno w Polsce jak i w Niemczech.

Bardziej zaintrygował mnie rok 1947 oraz nazwa miejscowości Wołynin. W pierwszej chwili pomyślałem, że piesek przyjechał wraz z pierwszymi polskimi mieszkańcami gdzieś spod Lwowa. W tej teorii nie zgadzał się jednak rok. No i pojawiło się pytanie czy pionierzy przywozili ze sobą psy i koty? Oczywiście z pomocą przyszedł Internet. Jak się można dowiedzieć z ciekawej pracy magisterskiej mieszkanki Wielgowa Katarzyny Marciszewskiej (http://www.przelomy.muzeum.szczecin.pl/attachments/593_Praca%20K.Marciszewska.pdf (http://www.przelomy.muzeum.szczecin.pl/attachments/593_Praca%20K.Marciszewska.pdf)) Wołynin to gmina z siedzibą w Wielgowie. Gmina, która dzieliła się na cztery gromady: Wołynin (obecnie Załom), Wielgowo, Stanisławowo (obecnie Sławociesze) i Rzęśnica.

Zatem piesek, który nosił ten numerek i go zgubił lub został z nim zakopany albo mieszkał w Wielgowie i przedmiotowy Wołynin odnosił się do całej gmin albo mieszkał na terenie gromady Wołynin czyli w dzisiejszym Załomiu.

Być może istnieje jakiś rejestr znakowanych zwierząt i ktoś z Was pociągnie dalej ten temat i ustali do kogo należał  pies bo pewnie właściciele lub ich potomkowie nadal mieszkają wśród nas. Numer 10 wskazuje, że był to początek znakowania.

Bardzo zaintrygował mnie ten znaczek bo to jedna z niewielu namacalnych pamiątek po początkach osadnictwa w naszej części miasta. Pokazuje, również jak po wojnie urządzano życie na tych terenach.

TomekTytuł: Odp: Wołynin czyli początki na naszych ziemiach...
Wiadomość wysłana przez: Czarny 27 Sierpień 2015, 14:35:16
Myślę, że znaczek należał do psa, który mieszkał przy ulicy gdzie został znaleziony znaczek, czyli w Wielgowie.
Myślę tak ponieważ gmina Wołynin to przede wszystkim Stanisławowo i Wielichowo - obecnie Sławociesze i Wielgowo , a także Rzęśnica i Załom. Za Wielgowem przemawiało by miejsce znalezienia.

Wracając do nazwy Załomia - w 1947.03.15 - wprowadzono oficjalnie polską nazwę Załom na mocy rozporządzenia ministrów Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych M.P. 1947 nr 37 poz. 297

Przed datą 15.03.1947 też używano nazwy Załom i to w sposób urzędowy. Dowodem jest Rozkład jazdy PKP na lato 1946r. gdzie Załom to... Załom. Oczywiście rozkład taki musiał być wydrukowany wcześniej, a napisany jeszcze wcześniej -przypuszczam, że pod koniec 1945r.
Nazwę Wołynin można jedynie kojarzyć z gminą. Ewentualnie posługiwano się tą nazwą w związku z brakiem nazwy oficjalnej.


Tytuł: Odp: Wołynin czyli początki na naszych ziemiach...
Wiadomość wysłana przez: pulkownikt 27 Sierpień 2015, 15:01:21
Wołynin  ;D
Pewnie word Ci poprawił.

Też obstawiam Wielgowo. Znaleziony został w okolicy nowych posesji czyli tam gdzie w 1947 roku były pola.


Tytuł: Odp: Wołynin czyli początki na naszych ziemiach...
Wiadomość wysłana przez: Czarny 27 Sierpień 2015, 17:06:23
Wołynin  ;D
Pewnie word Ci poprawił.

Dokładnie tak było  :-[ - dzięki, już poprawiłem :-*