Prawobrzeże przed 1945 r.: => Czy wiecie, że... => Wątek zaczęty przez: Czarny 31 Lipiec 2020, 17:04:01Tytuł: (Czy wiecie, że...) Hohenkrug było jednym z etapów podróży cara Aleksandra I
Wiadomość wysłana przez: Czarny 31 Lipiec 2020, 17:04:01
Hohenkrug (Struga) było jednym z etapów podróży cara Aleksandra I w drodze do Erfurt, gdzie 27 września 1808 roku miał miejsce zjazd. Było to spotkanie zorganizowane przez cesarza Napoleona z carem Aleksandrem I w stolicy Księstwa Erfurckiego podległego Francji. W zjeździe uczestniczyli również władcy państw wchodzących w skład Związku Reńskiego.
Najważniejszym postanowieniem kongresu było rosyjskie przyrzeczenie o pomocy militarnej w przypadku agresji Austrii, za co Rosjan wynagrodzono pewnymi koncesjami.


Gazeta Poznańska z 05.10.1808 podaje, że do samego Hohenkrug Imperatorowi w tej samej karecie towarzyszył Król Ichmość. Niestety nie nie udało mi się zidentyfikować o jakiego króla chodzi. Z treści artykułu wynika jednak, że Hohenkrug było jakimś etapem podróży. Możliwe, że  z posiłkiem lub  noclegiem - jeżeli już, to najpewniej w karczmie Tom Hohen Kroge (http://www.prawobrzeze.nazwa.pl/galeria/displayimage.php?album=68&pos=13).Tytuł: Odp: (Czy wiecie, że...) Hohenkrug było jednym z etapów podróży cara Aleksandra I
Wiadomość wysłana przez: slazmi 02 Sierpień 2020, 09:31:51
Aleś wyczaił materiał. Szacun.


Tytuł: Odp: (Czy wiecie, że...) Hohenkrug było jednym z etapów podróży cara Aleksandra I
Wiadomość wysłana przez: Czarny 02 Sierpień 2020, 11:37:58
Dzięki.

Ostatnio trochę zainteresowałem się szlakami komunikacyjnymi wiodącymi ze Szczecina (a przez to z dalszych terenów Europy) i okazało się, że Hohenkrug (skrzyżowanie szlaków komunikacyjnych) był ważnym punktem na mapie transportowej Prus. Świadczy między innymi o tym Dziennik Urzędowy Królewskiej Regencji w Poznaniu,   Nr.2881 Najwyższy rozkaz gabinetowy z dnia 26 lipca 1847 tyczący się nadania praw fiskalnych stanom powiatu Satzigskiego  i Pyrytzskiego we względzie założenia i utrzymywania gościńca żwirowego od Hohenkrug (Struga) przez Schützenaue (Będgoszcz) do Pyritz (Pyrzyc) i ewentualnej kontynuacji do granicy nowo-marchijskiej w kierunku na Soldin (Myślibórz). To taka dzisiejsza autostrada.