Portal: => Współczesne wątki => Wątek zaczęty przez: V-12 24 Luty 2008, 09:53:52Tytuł: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: V-12 24 Luty 2008, 09:53:52
Zapraszam do udziału w dyskusji na temat naszej komunikacji miejskiej, umieszczania wspomnień, ciekawych opisów wydarzeń itp.

Ja niestety nie załapałem się już na tzw. "ogórki", czyli stare czerwone autobusy. Pamiętam z końca lat 80'ych przegubowe Ikarusy oraz klasyczne Jelcze, które jeszcze długo utrzymywały się w taborze. Coś, co jeszcze 10 lat temu było codziennością, teraz jest po prostu rzadkością. A za kilkanaście lat zapewne takimi Jelczami będziemy jeździć tylko jako linia zabytkowa:). Pamiętam stare kasowniki z wajchą, gdzie wkładało się 10-przejazdówkę a ten kasownik wybijał dziurkę :) . Potem wprowadzono małe kasowniki, które robiły dziurki :) Wystarczyło potem zamoczyć bilet w wodzie i użyć żelazka, by po takim zabiegu jeszcze raz jeździć na tym samym bilecie :). Z kolejnych ciekawostek dotyczących Jelczy, to 10 lat temu miałem ulubiony autobus z nr bocznym 2008, którym jeździł niemalże zawsze łysiejący kierowca. Nadałem mu ksywkę Łysy i gdy widziałem ten autobus na przystanku, to się bardzo cieszyłem. Dlaczego? Bo był to kierowca, który wbrew wszelkim zasadom wciskał gaz do dechy i pruł starym Jelczem 80 km/h :) Raz pobił rekord, bo trasę z Basenu Górniczego do Wielgowa pokonał w 17 minut (normalnie było to 25 minut). Ach stare fajne czasy :) Dlatego zapraszam do wspomnień oraz dyskusji na temat nowości w naszej Komunikacji Miejskiej.


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: PrzemysławJ 24 Luty 2008, 16:48:23
Co do nowości - szlag mnie trafia bo od jakiegoś czasu nic nie przyjeżdża punktualnie, tramwaje regularnie się psują lub po prostu nie stawiają się na przystanku, spóźnienia autobusów siągają 15 min!

Ja natomiast pamiętam jeszcze stare "bremeny" z drewnianymi krzesłami i korbami motorniczego - w sumie zabytek także nie tak odległy jak "Ikarusy" i "Jelcze".


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: V-12 24 Luty 2008, 20:09:54
AAA owszem pamiętam stare tramwaje na korbę z drewnianymi siedzeniami :) Ale nie wspominałem o nich, bo chcę się trzymać bardziej Prawobrzeża :D


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: RychO 24 Luty 2008, 20:13:38
Te "bremeny" to były polskie powojenne N - ki. Śmigały do połowy lat 90 ubiegłego stulecia. Zastąpiono je Helmutami, które też już powoli znikają. Ostały się jeszcze na linii 6, która od kiedy sięgam pamięcią, była ostatnim przytuliskiem tramwajowych zabytków.
Przed 45, tramwaje sięgały prawobrzeża. Teraz od czasu do czasu "myśli" się o szybkim tramwaju do Płoni.
Myślenie ma podobno dużą przyszłość ;)
Pozdrawiam Prawobrzeżan :)


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Marta 24 Luty 2008, 20:40:05
Pamiętam ogórki jak chodziłam do podstawówki. W Jezierzycach była pętla w miejscu dzisiejszego kościoła. Ikarusy i Berliety też pamiętam. W Berlietach zawsze siadałam na końcu, bo na ostatnich siedzeniach można było nieźle się pobujać, jak autobus wjechał w jakąś dziurę ;)


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: slazmi 24 Luty 2008, 20:51:40
A pamiętacie młodzieży, jak autobusiki na Prawobrzeże jeździły (niekiedy z przyczepkami) spod "Arkad" na ul. Tkackiej ?


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Marta 24 Luty 2008, 20:54:46
Pamiętam tylko jak 71 jeździł do centrum.


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: V-12 24 Luty 2008, 21:10:21
Arkady pamiętam hehe, ale żeby autobus stamtąd do nas jeździł to nie bardzo... Za to z tego co wiem, to na początku linia nr 73 miała końcowy w Podjuchach a nie na Basenie :)

A w załączniku rarytasik...


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Marta 24 Luty 2008, 21:11:45
Wow, a pamięta ktoś 72 który jeździł do Śmierdnicy pętli?


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: mavr 24 Luty 2008, 21:34:37
Z moich skromnych wspomnień WPKM/MZK-owskich
Pamiętam w zajezdni na Struga (od strony garaży) rzędy wycofanych z eksploatacji Sanów, Jelczy i Ikarusów, rdzewiejących i kanibalizowanych.
Przypomina mi się też komunikacja zastępcza podczas strajków kiedy autobusy prowadzili kierowcy-żołnierze służby zasadniczej, a w każdym autobusie był dodatkowo żołnierz WSW.
Przerdzewiałe podłogi z widokiem na asfalt...
Zamienianie tablic z numerami linii, tak dla zgrywy...
A kiedyś w starym Jelczu została mi w ręku poręcz... ;D


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Aygon 24 Luty 2008, 23:05:21
Kiedyś, jak jeszcze w liceum wracałem do domu kosami (77), to przegubowiec postanowił się zapalić ;)


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Mariusz 25 Luty 2008, 13:01:40
Ja miałem wraz z innymi pasażerami przyjemność pchać Jelcza 73
bo nie mógł odpalić ;D


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Fitek 25 Luty 2008, 13:32:05
Anno domini 1971 (Bez Płoni i Jezierzyc)


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Mila 25 Luty 2008, 15:04:02
Oj, jaki milutki wątek  :D

Moja Ś.P. Mama pracowała w latach 70-tych i 80-tych w Fabryce Kabli w Załomiu. Siłą rzeczy jeździłem z Podjuch do przedszkola w Załomiu linią pracowniczą nr 2 (fabryka miała chyba 8 linii !!!) - w tym również "ogórkiem" z przyczepą. Siedząc na ostatnich miejscach autobusu (gdzie rzeczywiście solidnie bujało:) ) bardzo lubiłem patrzeć do tyłu na jadącą za nami przyczepę i stroić głupie miny do siedzących tam pasażerów. Któregoś razu - ale znam to niestety tylko z opowieści Mamy - powiedziałem na tyle głośno, żeby pół autobusu usłyszało: "Mamusiu, ten wariat z tyłu ciągle nas goni i goni !!!". Reakcję współpasażerów łatwo sobie wyobrazić. Szkoda, że Mama wolała raczej siadać z przodu autobusu :-[

W kasownikach z wajchą trzeba było uważać z dwóch powodów:
1. bilety jednorazowe nie utrzymane w palcach wpadały do środka i nie zawsze dało się je wyciągnąć ;D
2. 10-przejazdówki często haczyły się w środku o zrobione wcześniej dziurki i można było dostać z powrotem nieco porwany bilet  ;D
Te kasowniki oprócz dziurki z lewej strony, wybijały również na środku linii chyba siedmiocyfrowy numer, składający się z numeru kasownika i chyba numeru bocznego wozu, ale tej drugiej części nie jestem pewien.

Kasowniki małe (bolcowe), w których kasowało się jednorazówki poprzez docisk przedniej części, miały przez pewien czas taki myk, że łatwo się je otwierało. Wystarczyło mocno nacisnąć kasownik z boku i przednia część wyskakiwała z blokady i opadała na zawiasach w dół. Wtedy wystarczało przestawić bolce wg układu dziurek na "bilecie wielorazowym", zatrzasnąć z powrotem klapkę i bilet był ważny. Minusy - otwieranie kasownika w tłoku oraz fakt, że w trakcie jazdy ktoś po nas znał "patent" i zrobił tak samo ;D

Ze starszych linii pamiętam "72", który jeździł z Basenu G. do Śmierdnicy (Hej, Eliza:) ), a także "74", która była pierwszą linią na Bukowym i miała pętlę na parkingu przy kościele.
W latach 80-tych na trasie dzisiejszego "A" jeździł "65", a na trasie "B" - "71".
Z Gryfina jeździła "104-ka" i miała końcowy na pętli w Podjuchach. Teraz pozostała linia PKS nr "1".
Niedawno wycofana "62" i zastąpiona obecnie "73D" i "73Z", skręcała kiedyś z Goleniowskiej w ul. Kurpiów i potem wzdłuż torów do Tczewskiej i przez przejazd do Wielgowa. A "73", jeszcze kilka lat temu nie jeździła zakosami przez ul.Przylesie, tylko ul. T. Żuka, przez Szpital w Zdunowie i dalej do przejazdu.
No i jeszcze linia nr "69", która leciała z Basenu G., przez Zdroje, ul. Struga do Zakładów Mięsnych przy ul. Pomorskiej.


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Mila 25 Luty 2008, 15:04:42
Jeśli chodzi o tramwaje N-ki, to jeździ taki jeszcze jeden, na linii turystycznej "0". Z tego co wiem, można chyba też wynająć taki model na imprezy okolicznościowe, np. urodziny  :D

Podczas strajków w latach 80-tych, gdy autobusy i tramwaje w ogóle nie jeździły, z Prawobrzeża kursowały pociągi osobowe: z Dąbia, Podjuch i ... Słonecznego !!! Wtedy tor był jeszcze przejezdny i na skarpie obok pętli autobusowej był peron a nad nim daszek  :D

Jeszcze taka ciekawostka komunikacyjna z lat 80-tych, związana z Podjuchami, dotycząca płytowej nawierzchni ulic: Gwiaździstej, części Złotej i Nowotarskiej oraz Piwnej. Mieszkałem wówczas przy ul. Nowotarskiej 8. Pewnie do dziś dnia jeździłoby się tam po gruntowych muldach, rozmywanych przez deszcz, gdyby nie zaplanowany w tamtym czasie gruntowny remont, chyba kanalizacji, znajdującej się pod ulicą Granitową. Na czas remontu krótkiego odcinka od wiaduktu przy wodociągach, do Autostrady Poznańskiej, położono tam płyty betonowe, którymi odbywał się ruch ze Zdrojów do Podjuch. Nie było wówczas firmy "Kran", ani tych ładnych willi po lewej stronie Gwiaździstej i na płyty wjeżdżało się w lewo, zaraz po minięciu wiaduktu, potem szerokim łukiem w prawo do Gwiaździstej i pod górę w lewo w stronę wzgórza. Na Granitową zjeżdżało się Piwną, przy obecnej stacji z gazem, obok Orlenu. Tym, którzy nie mieli okazji wtenczas przejechać się tamtędy przegubowym Ikarusem, polecam jazdę dziś, samochodem osobowym, tylko po to, żeby zobaczyć, czego musiał dokonywać kierowca takiego przegubowca. I to przy ruchu w obie strony...

Ale się rozpisałem, sorry  :P


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: gryf127 25 Luty 2008, 18:07:59
Wow, a pamięta ktoś 72 który jeździł do Śmierdnicy pętli?
Elizuniu toż ja tam wielokrotnie z "kompaniją" nawiedzałem Twe strony!
To były czasy gdy bitumiczna strasse była rarytasem!!


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: slazmi 25 Luty 2008, 20:29:54
Ale się rozpisałem, sorry  :P
Kawał dobrej literatury... jestem w głębokim szoku  :o i nie wiem czy wyjdę z niego do "weeka końca" ;D
A tak na poważnie...
Moje szczere gratulacje za pamięć o tym co było oraz chęci podzielenia się wiedzą z innymi...
Tak trzymać  8)


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: V-12 25 Luty 2008, 20:38:03
Hej Mila, świetne wspomnienia! Fajnie tak sobie zaczytać i nie odrywać z lektury :)
Tak, komunikacja miejska strajkowała w latach 80'ych. Z tego, co wiem to pod koniec lat 80'ych :).

Linia 73, która powstała na początku lat 70'ych, na samym początku swojego istnienia nie obejmowala przystanku przy szpitalu w Zdunowie. Autobus dojeżdżał do stacji kolejowej i zakręcał wokół drzewa :) Dowiedziałem się o tym stojąc raz na przystanku :).

Pamiętam również, jak w 97 roku remontowano Wyszyńskiego. Wówczas autobusy linii 65, 71 oraz dodatkowy 82 dojeżdżały aż do centrum i mogłem sobie wysiadać tuż przy mojej dawnej szkole przy ul. Dworcowej :D


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Mila 25 Luty 2008, 22:09:29
Ojcze Dyrektorze, rozkład jazdy rewelacja  :D

W roku '85 linia "73" jeździła już obok Szpitala w Zdunowie. Wiem, bo pojechałem tam ze Słonecznego, jako 9-letni szczeniak, czym doprowadziłem do szału moją Mamę ;) Wysiadłem przy przejeździe i poszedłem przez Wielgowo do samu przy ul. Bałtyckiej, gdzie moja Babcia była kierowniczką !!! A ja uwielbiałem "pomagać" na stoisku monopolowym, bo tam były cukierki  ;D ;D ;D

Serdecznie pozdrawiam i dziękuję Pawle, za pomysł wątku, trochę się rozmarzyłem... Ech, piękne chwile 8)


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Bermudo 26 Luty 2008, 03:13:03
Z tą linią 72 to w ogóle ciekawa sprawa, najpierw jeździła do Śmierdnicy, potem stworzono wydłużone kursy szczytowe do Jezierzyc, następnie znów ją skrócono do Śmierdnicy, a do Jezierzyc utworzono linię 79. I tak przez kilkanaście lat to trwało, że linie 72 i 79 jeździły razem na przemian, aż ktoś się skapnął, że to bezsens, aby co drugi kurs był tylko do Śmierdnicy i 72 zlikwidowano.
A oprócz ww. linii 62,69,72,74,104, które były na Prawobrzeżu, to jeszcze przez krótki czas istniała linia 78 na trasie Słoneczne - Stocznia Remontowa Gryfia.


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Mila 26 Luty 2008, 06:10:31
Zgadza się, jeździł "78" ze Słonecznego  :)

Remont ul. Granitowej, o którym była mowa wcześniej, zakończył niestety / na szczęście (niepotrzebne skreślić) żywot granitowej kostki, jako nawierzchni.

A wracając jeszcze na krótko do "ogórków", to były to chyba ostatnie autobusy miejskie, w których trzeba było otwierać drzwi ręcznie. No i obok kierowcy była pokrywa sinika (?), a z prawej strony pojedyncze miejsce, na którym wolno było siedzieć tylko uprzywilejowanym (czyt.: "tym, którym pozwolił na to kierowca"). Dopiero z tyłu za tym siedzeniem były drzwi wejściowe. Tak mi się przypomniało z rana  ;)


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: V-12 26 Luty 2008, 10:37:28
Serdecznie pozdrawiam i dziękuję Pawle, za pomysł wątku, trochę się rozmarzyłem... Ech, piękne chwile 8)

Drobiazg :) Ja lubię jeździć komunikacją miejską, chociaż od dziecka cierpiałem na chorobę lokomocyjną i musiałem połykać Aviomarin. Gdy poszedłem w 97 do Technikum Łączności, to przez pierwszy rok po prostu stałem w autobusie, bo musialem się przyzwyczaić do jazdy :) Teraz już jest lepiej :)

Cieszy mnie fakt, że najnowsze autobusy i tramwaje posiadają kamery. Rok temu byłem światkiem brutalnego podwójnego pobicia w tramwaju. A najbardziej denerwują mnie wandale, którzy niszczą szyby. Ja jednak źle się nadal czuję, jak nie mogę oglądać krajobrazów.

Do minusów komunikacji zaliczę również obklejanie szyb reklamami, które też ograniczają widoczność do minimum. Dziwi mnie również fakt, iż ZDiTM nie remontuje szlaków komunikacyjnych, puszcza np. linię autobusową przez Przylesie (73) po tych mega wymoistych płytach a potem narzeka, że im się tabor niszczy. Dla mnie to paranoja. Za dawnych czasów było fajnie, bez linii okrężnej 73z/d i oba autobusy dojeżdżały do celu w 25 minut.


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Mila 26 Luty 2008, 12:51:57
A gdybyście mieli wytypować najgorsze nawierzchnie, pod kątem jazdy autobusem?

Wg mnie:
ul. Dąbska - mój zdecydowany faworyt, z super-odcinkiem przy wiadukcie kolejowym obok elektrociepłowni :-\
ul. Gryfińska po remoncie / przed remontem / w trakcie remontu* (*zakreślić w zależności od uznania)
ul. Stary Szlak
ul. Przelotowa

Dawno nie byłem w Kluczu i nie wiem jak wygląda teraz Rymarska, ale parę lat temu było niefajnie.

Do stanu dróg można mieć wiele zastrzeżeń, tu się zgodzę z Tobą, Pawle. Jednak stan techniczny taboru jest również determinowany przez sposób jazdy części kierowców, którzy niespecjalnie zwracają uwagę na to, czy w jezdni są dziury i czy da się je jakoś ominąć. Ciekawe, czy swoimi autami też tak jeżdżą. O wandalizmie "pasażerów" nie wspominam, bo problem jest powszechny, nad czym ubolewam...

Zasłanianie krajobrazów przez reklamy jest nie tyle dyskomfortem, co po prostu utrudnieniem. Sam kilka razy byłem świadkiem, że pasażer dopytywał się gdzie aktualnie znajduje się autobus, bo nic nie widać przez siatkę reklamy.


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: V-12 26 Luty 2008, 15:33:32
Zapewne chodziło Ci o ul. Przylesie, bo po Starym Szlaku autobusy nie kursują :)
Ja oczywiście dodam jeszcze całą Struga i Szosę Stargardzką no i teraz modernizowaną Szosę Poznańską... a zresztą wymieniać tak można bez końca.


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Mila 26 Luty 2008, 16:16:47
No pewnie, tylko ulica Przylesie mi się kojarzy ze Starym Szlakiem, bo tak nazywa się jeden z przystanków. Oczywiście przepraszam za pomyłkę:)


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Bermudo 27 Luty 2008, 01:09:18
Zapewne chodziło Ci o ul. Przylesie, bo po Starym Szlaku autobusy nie kursują :)
Ja oczywiście dodam jeszcze całą Struga i Szosę Stargardzką no i teraz modernizowaną Szosę Poznańską

A Tobie zapewne chodziło o ul. Autostrada Poznańska  ;)

Ja jeszcze dodałbym zaraz po Dąbskiej/Zoologicznej ulicę Smoczą, tam także miło telepie  :)


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Mila 27 Luty 2008, 06:12:48
Pozwólcie, że wrócę jeszcze na chwilę do taboru, a konkretnie do węgierskich Ikarusów. Poza całym szeregiem wad: strasznie głośny silnik, nieszczelna podłoga (smród spalin), nieczynne ogrzewanie, potworny przechył tyłu autobusu na zakrętach, kapiące w czasie deszczu gumowe przeguby czy wysokie stopnie, jest jedna zaleta, której ciężko szukać w innych modelach. W czasie letniego upału, otwarcie kilku okien powoduje, że jazda nie jest męczarnią. Niestety nie da się tego powiedzieć o podróżowaniu Volvo, Manem czy Solarisem. Wprawdzie mają one klimatyzację, ale ciężko dotrzeć do świadomości pasażerów, że działa ona najlepiej przy zamkniętych oknach. Jeździ jeszcze parę Ikarusów, więc chyba trzeba zrobić jakieś fotki, które wrzucą na ten portal nasze dzieci  ;D


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: PrzemysławJ 27 Luty 2008, 08:34:42
Dlatego chyba świadomie w upały na linie "rzucane" są Ikarusy - te niedobitki - aby jechać można było z "wiatrem we włosach"


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Mila 27 Luty 2008, 09:05:13
Zapachniało romantyzmem, przygodą, marzeniami...  ;D


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: gryf127 27 Luty 2008, 10:18:47
Mila poruszył temat ulic, a raczej ich stanu, faktycznie bywam ostatnio  w moich okolicach i na mojej Gryfińskiej, faktycznie trudno coś powiedzieć o czymś czego niema. Resztki bruku, resztki asfaltu ... Czy ktoś w ogóle panuje nad stanem ulic w mieście, małe delikatne szybkie autka to się mogą wykończyć na tych "traktach", zdecydowanie 4x4 to właściwe pojazdy na te trasy! Trochę wstyd i trochę smutno ...


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Mila 27 Luty 2008, 10:49:24
No i jeszcze studzienki kanalizacyjne :-\ Może ktoś z Was mnie oświeci. Nieznane mi są zasady, jakimi kierują się projektanci sieci kanalizacyjnych. Chaotyczne umiejscowienie w jezdni bez zachowania jakiejkolwiek analogii, powoduje, że nawet przy niewielkiej szybkości kierowca zmuszony jest do niezłych slalomów. Czy nie można tak położyć linii kanalizacyjnych, żeby studzienka "wypadała" w osi jezdni, albo pośrodku pasa ruchu, tak żeby znajdowała się pomiędzy kołami jadących pojazdów?

Mam jeszcze pytanie: czy ktoś wie w jakim stopniu znajduje się realizacja pomysłu tramwaju na Prawobrzeże? Wiem, że może się temat "przejadł", ale nie jestem na bieżąco. Z góry dziękuję.


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: V-12 27 Luty 2008, 12:35:54
Ja pominę temat Tramwaju Widmo, bo w zasadzie niewiele wiem na ten temat, ale powrócę do Ikarusów, bo dzisiaj mi jeden śmignął w Wielgowie i aż się zdziwiłem :) Ja jednak lubię stare autobusy. Nie cierpię "nowych" niemieckich Wagen Halt które mają tylko dwoje drzwi oraz Solarisów, bo mają beznadziejny rozkład siedzeń. A w Ikarusach zawsze naturalnie siadałem na samym końcu, bo fajnie bujało :D No i generalnie sam klimat huku zamykających się drzwi i dzwonka oznajmiającego ich zamknięcie, to jest to :D


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Fitek 27 Luty 2008, 12:43:28
Rok 1973/74 (Po włączeniu nowych dzielnic)


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: PrzemysławJ 27 Luty 2008, 18:58:29
Dodam - niestety znów poza tematem Prawobrzeża, gdzie od jakiegoś czasu już nie mieszkam, że dziś z pracy wracałem "Ikarusem" na linii 53 - tam one szczególnie często i gęsto działają, widocznie na potrzeby stoczniowej zmiany ;D  Jak dla mnie "Ikarus" ma także pewien wymiar praktyczny, co przy moim wzroście jest dosyć ważne - sporo miejsca na nogi, inaczej niż w wyrobach produkcji "zachodniej" ;D

A co do tramwajów - szybki tramwaj egzemplifikuje się jak na razie chyba jedynie poprzez pozostawienie adekwatnego nań miejsca na Moście Pionierów.

Jak na razie w mieście rządzi "wolny" tramawaj - wczoraj podjeżdżając pod Niemierzyńską 3 zaczęła się kopcić, kurzyć, dymić (niepotrzebne skreślić) więc wolę już autobus nawet marki "Ikarus" .


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: slazmi 27 Luty 2008, 20:13:15
A przedwczoraj widziałem Ikarusa przy Sanktuarium na Słonku... :-* popołudniową porą, w blasku zachodzącego słońca...


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Mila 27 Luty 2008, 20:45:25
Ikarus, obiekt westchnień Forumowiczów  ;D


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: mavr 27 Luty 2008, 20:50:39
Ach te Ikarusy. Świetnie sprawdzały się też w nietypowej roli - celu ćwiczeń ratowników medycznych, antyterrorystów i po podpaleniu, Straży Pożarnej ;)


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Mariusz 28 Luty 2008, 02:36:30
Ach te Ikarusy. Świetnie sprawdzały się też w nietypowej roli - celu ćwiczeń ratowników medycznych, antyterrorystów i po podpaleniu, Straży Pożarnej ;)
Dodałbym, że nasz "GROM" też je traktuje nie najlepiej hihihi...


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Mila 28 Luty 2008, 06:38:11
No to wychodzi na to, że niemal jak kałasznikow, Ikarusy są nie do zajechania  ;D

Jak dla mnie "Ikarus" ma także pewien wymiar praktyczny, co przy moim wzroście jest dosyć ważne - sporo miejsca na nogi, inaczej niż w wyrobach produkcji "zachodniej" ;D

Pomijając miejsce zaraz za pierwszymi drzwiami  ;)

Skoro temat się przepięknie rozwinął, to jeszcze mała uwaga do konstrukcji wiat przystankowych. Oczywiście bardzo się cieszę, że ładnie przeszklone wiaty zastępują paskudne, czerwone, przeciekające blaszaki. Ale jak to w znanym polskim filmie powiedziano: "Chodzi o to, żeby plusy nie przysłoniły nam minusów". Przeszklone wiaty są estetyczne (do czasu porysowania lub wybicia szyby), ale zdecydowanie za małe, a raczej zbyt wąskie. Ile osób schowa się przed wiatrem i deszczem, jeśli nad głową, na wysokości 2,5 metra jest daszek o wymiarach 0,7 x 3 m? Ochroną  - a takie powinno być przeznaczenie - dla pasażerów jest właściwie tylko tylna ściana wiaty. A co w sytuacji gdy wieje i leje z innej strony niż od pleców? Wiata jest a tak jakby jej nie było! Wzorcem konstrukcyjnym do naśladowania jest dla mnie wiata na przystanku "73", "79" i "G" przy ul. Struga obok Reala, w kierunku Płoni. Niestety dość mocno nadszarpnięta zębem czasu (ręką wandala?), ma trzy pełne przeszklone ściany i dodatkowo częściowo zasłonięty front od jezdni. Ale rozumiem, że liczy się ilość a nie jakość...


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Swaq 28 Luty 2008, 09:00:47
Temat wiat to dla mnie temat dla palaczy:
może tak jeden z drugim jak pali to chociaż najmniej innych truje smrodem, a jak wiatr wieje i deszcz zacina to nic [NIC] mnie to nie obchodzi, że fajka gaśnie... ;)

Wygadałam się, wyżaliłam i popieram Milę za brak logiki wymiarowej i materiałowej, a i ławeczki są poobklejane gumami do żucia przez tych chuliganów :)


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: V-12 28 Luty 2008, 10:58:02
Ja z pewnym niesmakiem obserwuję wymianę starych wiat na przystankach, które może swoim wyglądem nie zachwycały, ale konstrukcyjnie były o wiele wytrzymalsze od tych nowych, które po jednym dniu pozbawiane są szyb, ławek itd.

Osobiście nie toleruję palaczy, którzy palą papierosy czy to stojąc w wiacie czy za nią. Mam nadzieję, że doczekam się czasów, gdy palenie na przystankach będzie całkowicie zabronione...


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: mavr 28 Luty 2008, 11:31:49
Mam nadzieję, że doczekam się czasów, gdy palenie na przystankach będzie całkowicie zabronione...

Może już nie długo, obligują nas do tego przepisy UE. Projekt jest już w Sejmie, wiec może, może...


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: slazmi 28 Luty 2008, 20:15:32
Mam nadzieję, że doczekam się czasów, gdy palenie na przystankach będzie całkowicie zabronione...
A nie jest  ??? Chyba w Szczecinie jest zakaz palenia  pod wiatami przystankowymi...
Chyba że się mylę  :'(


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: PrzemysławJ 28 Luty 2008, 21:36:31
Miał takowy zakaz wejść, ale ostatecznie nie został uchwalony.


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: V-12 28 Luty 2008, 22:51:56
Trudno taki zakaz by było jednak egzekwować... taka już jest kultura większości palących, których nie obchodzi los stojących obok ludzi. Nie wspominając nawet o rzucaniu petów gdzie popadnie...


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Mila 29 Luty 2008, 02:35:53
Jestem zdecydowanie za zakazem palenia nie tylko pod wiatami, ale w ogóle na przystankach. Mimo, że jeszcze niedawno paliłem papierosy (rzuciłem 7 stycznia), to zawsze starałem się nie przeszkadzać innym, stojącym na przystanku. Jeśli kogoś podtruwałem to przepraszam, już nie będę :-X :-X


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: PrzemysławJ 29 Luty 2008, 15:01:03
Wiele zależy od kultury osobistej palacza, jeżeli ma sumienie, nie kopci pod nosem niepalącym! A tak na marginesie - z opowieści rodziców wiem, że do lat 60 można było palić w tzw. środkach komunikacji miejskiej.To musiała być przyjemna podróż!


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: slazmi 29 Luty 2008, 20:12:37
A dzisiaj na E, ok. 15.30, na Jasnej był "Ikarek" do centrum ... :-*


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Mila 29 Luty 2008, 20:23:16
Rozumiem, że rozpoczęliśmy nieformalną ewidencję przypadków napotkania Ikarusa, Sławku? :D Może wg wzoru: godzina-linia-miejsce, czyli 15.30 "E" ul. Jasna ;D


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: slazmi 29 Luty 2008, 20:30:44
Tak sobie napisałem... Ostatnio nieczęsto taki fakt ma miejsce... Ale vox populi, vox Dei... :)


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Bermudo 01 Marzec 2008, 01:03:37
Jak nieczęsto, prawie codziennie przynajmniej po jednej brygadzie na liniach D i E można spotkać Ikarusa  ;D


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: slazmi 01 Marzec 2008, 09:40:27
W czasie, kiedy ja bywam w rejonach linii D i E, takie spotkania należą do rzadkości... Co nie zmienia faktu , że w innych godzinach takie atrakcje są obserwowane częściej  8) ;D


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Mila 01 Marzec 2008, 11:28:38
Trochę z innej beczki - 20 minut temu, torami wzdłuż ul. Przelotowej przejechał za to pociąg towarowy z węglem do elektrociepłowni. Tak rzadko go tam widuję... :D


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: slazmi 01 Marzec 2008, 12:29:34
Tu pociągi jeżdżą często, niekiedy nawet przed północą, mam nawet parę fotek, później cosik zapodam.


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Mila 01 Marzec 2008, 18:41:20
Tylko nie wiem, czy to na ten wątek, bo to raczej nie komunikacja miejska ;D


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Mila 03 Marzec 2008, 13:08:43
Jak nieczęsto, prawie codziennie przynajmniej po jednej brygadzie na liniach D i E można spotkać Ikarusa  ;D

Dziś na "E" jeździł rano Ikarus ;)

W nawiązaniu do "sezonu ogórkowego" mam takie wspomnienie, szkoda, że nie szczecińskie  :o


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: yeti 03 Marzec 2008, 17:25:16
W środę, w zeszłym tygodniu, jechałam G Ikarusem. Trochę się zdziwiłam, bo G często jest niskopodłogowy :)


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Mila 04 Marzec 2008, 06:39:34
W środę, w zeszłym tygodniu, jechałam G Ikarusem. Trochę się zdziwiłam, bo G często jest niskopodłogowy :)
Zawsze mógł to być autobus rezerwowy :)


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: V-12 04 Marzec 2008, 11:06:29
Mi przypomniała się bardzo sympatyczna sytuacja sprzed ładnych kilku lat. Wówczas podążałem sobie starym Jelczem na linii 73, siedząc oczywiście tuż za kierowcą po prawej stronie, by widzieć wszystko ładnie przed sobą. Tuż za wiaduktem kolejowym na ul. Struga, przed autobusem stanął jakiś samochód ciężarowy, który był obładowany owocami, najwięcej na nim było jabłek. Nagle kierowca się do mnie wychyla i mówi "To ja podjadę bliżej i bierzemy jabłka" :) Ja się uśmiechnąłem oczywiście i byłem mile zaskoczony taką reakcją kierowcy :) Na pożegnanie powiedziałem mu do widzenia, oczywiście odpowiedział :) Tak więc czasami można spotkać miłych kierowców.

Za to rok temu znalazłem telefon komórkowy (Fitek i Finki pamiętają). Okazało się potem, że to telefon jednego z kierowców autobusów. Ktoś do mnie zadzwonił i powiedział "ten pan wyjechał, proszę przyjechać na zajezdnię na Słonecznym i zostawić ten telefon". Ja przyjechałem i okazało się, że ten pan nie wyjechał, tylko to jakaś ściema była. No ale telefon oddałem, dobry uczynek spełniony, aczkolwiek trochę z niemiłym uczuciem.


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: V-12 07 Marzec 2008, 19:16:50
Sięgając do mojego bogatego, kolekcjonerskiego archiwum, wygrzebałem kilka komunikacyjnych ciekawostek. Niestety, moja pierwsza obszerna kolekcja biletów z przełomu lat 80/90 została zniszczona (błędy dzieciństwa:), ale po kilku latach znowu zacząłem zbierać bilety, aczkolwiek bardziej sieciowe, niż zwykłe.
Pamiętam z dzieciństwa bilety za 30, 60, 90, 120 i wreszcie 240 zł. Udało mi się taki zdobyć jakiś czas temu, więc załączam skana poniżej.
Dodatkowo wrzucam skan najstarszego biletu miesięcznego z sierpnia '93, jaki posiadam, oraz bilet o kwocie 7200 zł, który wówczas był w sprzedaży w trakcie 50'lecia Komunikacji Miejskiej w Szczecinie:)


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Mila 07 Marzec 2008, 19:33:03
Dodatkowo wrzucam skan najstarszego biletu miesięcznego z sierpnia '93, jaki posiadam, oraz bilet o kwocie 7200 zł, który wówczas był w sprzedaży w trakcie 50'lecia Komunikacji Miejskiej w Szczecinie:)
Pamiętna denominacja złotówki  ;D
Bardzo fajna kolekcja Pawle. Mam wrażenie, że popełniłem bardzo podobny błąd w dzieciństwie  :'(


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: slazmi 07 Marzec 2008, 20:44:27
To ja dodam coś młodszego, już z tego tysiąclecia.


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: V-12 07 Marzec 2008, 22:32:11
Hehe, mam starszą sieciówkę sprzed 11 lat, w innej kolorystyce jest utrzymana :)


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: slazmi 10 Marzec 2008, 20:11:24
Dziś, o 15.31, na ul. Jasnej jechał "Ikarek", nr boczny 2193, na linii 65  ;D ;D ;D ;D ;D


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Mila 10 Marzec 2008, 21:22:13
Jak nieczęsto, prawie codziennie przynajmniej po jednej brygadzie na liniach D i E można spotkać Ikarusa  ;D
Hihi, spodobało się Sławku? Potwierdzam słowa Bermudo. Codziennie rano obserwuję z okna pętlę na Słonecznym i jej okolice i nie ma dnia bez Ikarka. Najczęściej na "D" i "E", ale zdarza się też na "54", czego potwierdzeniem fotki z zeszłego tygodnia.


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Mila 11 Marzec 2008, 07:41:08
I jeszcze podwójna świeżynka w blasku wschodzącego słońca - Osiedle Słoneczne, godz. 07:10
 ;D


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: slazmi 11 Marzec 2008, 22:07:56
No, no, no, rozbrykałeś się, ale to tylko dla dobra Portalu i nas wszystkich, zarówno tu piszących , jak i tylko czytających  :-*


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: V-12 11 Marzec 2008, 22:33:45
No, no, no, rozbrykałeś się, ale to tylko dla dobra Portalu i nas wszystkich, zarówno tu piszących , jak i tylko czytających  :-*

Nie zgodzę się. To bardzo ciekawy dokument, który po latach będzie przez wielu bardzo doceniany. Zdjęcia są bardzo ciekawe :). Tak 3mać Mila:).


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: slazmi 11 Marzec 2008, 22:40:33
No, no, no, rozbrykałeś się, ale to tylko dla dobra Portalu i nas wszystkich, zarówno tu piszących , jak i tylko czytających  :-*

Nie zgodzę się.
??? Na co  ???


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Mila 12 Marzec 2008, 05:53:52
No, no, no, rozbrykałeś się, ale to tylko dla dobra Portalu i nas wszystkich, zarówno tu piszących , jak i tylko czytających  :-*

Nie zgodzę się.
??? Na co  ???

Sławku, myślę, że Paweł opacznie Cię zrozumiał i odczytał "...tylko [i wyłącznie] dla dobra Portalu..." i stąd nieporozumienie :) Przypuszczam, że obydwu Wam chodziło o to samo.
Reguły i wyrażenia stosowane w języku polskim są czasem trudne do wytłumaczenia.


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Mila 12 Marzec 2008, 07:51:09
No to brykam sobie dalej ;D

Ikarek na linii "D", nr boczny 2193, "upolowany" w porannym deszczu strzałem z okna. Była godz. 07:01  ;D


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: slazmi 18 Marzec 2008, 14:37:45
Wczoraj, w trakcie spacerku po naszy Prawobrzeżu, znowu widziałem Ikarka, rozmawiałem również z kierowcą z "Dąbia", od którego dowiedziałem się, że Ikarków jest jeszcze 5, ale w tym roku mają być wycofane... Tak więc, śpieszmy się zapamiętać ich kształty, bo niedługo... :'(


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: RychO 18 Marzec 2008, 17:09:26
Na moim lewym brzegu jest zajezdnia muzeum...


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: slazmi 18 Marzec 2008, 22:09:12
Na moim lewym brzegu jest zajezdnia muzeum...
Wiemy o tym i uważamy, że to ważne miejsce 8) dla wszystkich...


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: V-12 18 Marzec 2008, 23:50:09
Ciekaw jestem, czy Ikarusy wycofają w całym Szczecinie, czy tylko na Prawobrzeżu? Będzie mi ich brak....


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Mila 19 Marzec 2008, 05:56:19
Ostatni Mohikanie (nr boczne):
2096
2099
2193
(żółte felgi ;D)
2252
...
Kto znajdzie ostatniego?  :D


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: PrzemysławJ 19 Marzec 2008, 08:39:35
Na lewym brzegu Ikarki śmigają nadal na liniach 53 i 60 i mają się całkiem dobrze ;D


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Mila 19 Marzec 2008, 08:46:09
Na lewym brzegu Ikarki śmigają nadal na liniach 53 i 60 i mają się całkiem dobrze ;D
To wiemy, ale one należą do lewobrzeżnego SPAK-u, a "naszych" pięć ostatnich jeżdżących do SPAD-u  ;D


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Bermudo 19 Marzec 2008, 14:06:54
Kto znajdzie ostatniego?  :D

2093

W SPAK także zostało już niewiele bo 6 sztuk.
1097,1098,1183,1184,1191,1298.


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Mila 19 Marzec 2008, 14:24:35
Kto znajdzie ostatniego?  :D

2093

W SPAK także zostało już niewiele bo 6 sztuk.
1097,1098,1183,1184,1191,1298.

Jestem pod wrażeniem  :o


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Mila 05 Kwiecień 2008, 09:42:12
W dniu wczorajszym zagładzie uległa koszmarna budka dla pasażerów na pętli autobusowej na Osiedlu Słonecznym. Jej koszmar polegał zarówno na "estetyce" jak również na tym, że przeciekała podczas deszczów. Czekamy na nową wiatę.


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: anubiska 05 Kwiecień 2008, 09:46:50
Widziałam jak ją wczoraj rozwalali, tylko aparatu przy sobie nie miałam:P


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: V-12 05 Kwiecień 2008, 10:49:04
Hmm, no to miałem zaszczyt, ostatniej soboty, po raz ostatni z Fitkiem i Mariuszem stać pod tą wiatą, która faktycznie w jednym miejscu przeciekała. Ja tam lubiłem zawsze stare wiaty, przynajmniej były trwalsze, niż te nowe, z cienkich blach i szyb, które szybko ulegają dewastacji.

Anyway, wczoraj w radiu coś nawijali w kwestii podniesienia cen za brak biletu. Jeżeli radni się zgodzą, to będzie to kosztować nawet 250 zł! Masakra :)


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Mila 05 Kwiecień 2008, 11:09:27
Anyway, wczoraj w radiu coś nawijali w kwestii podniesienia cen za brak biletu. Jeżeli radni się zgodzą, to będzie to kosztować nawet 250 zł! Masakra :)
Potwierdzam. Masakrę również  ;D


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: PrzemysławJ 05 Kwiecień 2008, 14:52:55
Owa wiata przeciekała, ale była dosyć "pojemna"! Pewnie teraz w jej miejsce pojawi się plastikowe badziewie, całkowicie niechroniące od deszczu i śniegu.


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: V-12 05 Kwiecień 2008, 16:06:02
Ja na przykład nie rozumiem decyzji, o wycięciu wiaty w Kijewie, na końcowym autobusu nr 54. Teraz pozostał tylko murek, który szpeci wyglądem. A wcześniej całość prezentowała się bardzo fajnie i klimatycznie. Stało i nikomu nie przeszkadzało.


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Mila 05 Kwiecień 2008, 19:36:58
Owa wiata przeciekała, ale była dosyć "pojemna"! Pewnie teraz w jej miejsce pojawi się plastikowe badziewie, całkowicie niechroniące od deszczu i śniegu.
I to jest na pewno argument, który był za istnieniem starej wiaty. W nowych niestety, zupełnie brak miejsca , mimo, że są ładniejsze.


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Mila 10 Kwiecień 2008, 13:21:12
W dniu wczorajszym zagładzie uległa koszmarna budka dla pasażerów na pętli autobusowej na Osiedlu Słonecznym. Jej koszmar polegał zarówno na "estetyce" jak również na tym, że przeciekała podczas deszczów. Czekamy na nową wiatę.

A oto efekt "demolki" i nowa wiata - ładniejsza, ale sporo mniejsza  :(

Natomiast po drugiej stronie ulicy, z przystanku 66 i 77 w kierunku Sanktuarium najpierw zniknęły wszystkie szyby, a po dwóch dniach cała wiata...
 ??? :o

Sorki za jakość fotek, ale "trzaskane" telefonem.


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: PrzemysławJ 10 Kwiecień 2008, 17:16:19
Taka wiatka na 2 osoby, nie więcej i niestety, na jedno kopnięcie wandala, słowem nie przechodzi testu "debiloodpornego".


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Mila 11 Kwiecień 2008, 13:29:08
Ja na przykład nie rozumiem decyzji, o wycięciu wiaty w Kijewie, na końcowym autobusu nr 54. Teraz pozostał tylko murek, który szpeci wyglądem. A wcześniej całość prezentowała się bardzo fajnie i klimatycznie. Stało i nikomu nie przeszkadzało.

Szpetny murek z ławeczką stoi nadal, ale wiata również się pojawiła! Gwoli ścisłości, jest to również końcowy przystanek linii "84".
 ;)

strzał z telefonu i do tego z autobusu - sorry za jakość


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: V-12 11 Kwiecień 2008, 14:25:33
Hehe, jak na strzał z telefonu w autobusie, to nieźle Ci wyszedł :) Ja o ten murek opierałem często rower, gdy pracowałem w zieleni i sprzątałem tamte tereny :D


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Mila 16 Kwiecień 2008, 09:29:36
No to jeszcze jeden strzał "telefoniczny" w temacie.
Poranna plucha za oknem ponadczasowego Ikarusa.  ;D


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Marta 22 Lipiec 2008, 10:43:43
Znalazłam coś takiego, a mianowicie autobusy podmiejskie jakie jeździły w Stettinie przed wojną:

-A: Flughafen (Lotnisko) - Altdamm (Dąbie)
-H: Flughafen (Lotnisko) - Hökendorf (Klęskowo), przez Falkenwalde (Zdroje)-
-Pd: Flughafen (Lotnisko) - Podejuch (Podjuchy), przez Falkenwalde (Zdroje)
-R: Flughafen (Lotnisko) - Rosengarten (Kijewo), przez Altdamm (Dąbie)

Podobno takie autobusy kursowały w 1938 roku. Te linie uruchomiła spółka Stettiner Straßen-Eisenbahn Gesellschaft, która zarządzała tramwajami.


Proszę ekspertów o weryfikację.


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Mila 22 Lipiec 2008, 11:14:07
Znalazłam coś takiego, a mianowicie autobusy podmiejskie jakie jeździły w Stettinie przed wojną:

-A: Flughafen (Lotnisko) - Altdamm (Dąbie)
-H: Flughafen (Lotnisko) - Hökendorf (Klęskowo), przez Falkenwalde (Zdroje)-
-Pd: Flughafen (Lotnisko) - Podejuch (Podjuchy), przez Falkenwalde (Zdroje)
-R: Flughafen (Lotnisko) - Rosengarten (Kijewo), przez Altdamm (Dąbie)

Podobno takie autobusy kursowały w 1938 roku. Te linie uruchomiła spółka Stettiner Straßen-Eisenbahn Gesellschaft, która zarządzała tramwajami.


Proszę ekspertów o weryfikację.

Hmm, a to Falkenwalde to skąd się wzięło?
Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Marta 22 Lipiec 2008, 11:16:29
Hehe, nie zauważyłam tej pomyłki. Skopiowałam tekst, a autorowi chodziło na pewno o Finkenwalde bo do Falkenwalde też były połączenia ale skupiłam się na tych, które dotyczą naszej strony.


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Pt47-106 17 Sierpień 2008, 11:28:56
Mam pytanie czy ktoś może posiada fotki autobusu lini 104 ?


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Bermudo 18 Sierpień 2008, 15:49:20
Mam pytanie czy ktoś może posiada fotki autobusu lini 104 ?

Będzie ciężko na Szczecinie, prędzej Gryfino, chociaż sam próbowałem znaleźć zdjęcia autobusów linii 104 i 110 po rodzinie i u znajomych w Gryfinie, zwłaszcza zdjęć z placu Barnima przed przebudową, gdy były jeszcze poprzeczne zatoczki i mogłyby się przypadkowo w tle pojawić autobusy. :(


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: mike 20 Sierpień 2008, 12:01:38
Witam wszystkich!
Jak wspomnienia komunikacyjne, to pozwólcie, że się dołączę:
Pamiętam linię 104. Raz czy dwa jako dzieciak jechałem tą linią do Gryfina. Wtedy obsługiwały ją ikarusy. Ja lubiłem albo wisieć przy kierowcy i patrzeć mu na ręce (wiem, że bywa to denerwujące dla kierowcy) lub patrzeć na drogę przez tylną szybę (wtedy przecież nie było jeszcze naklejanych reklam). Czasem też chowałem się między ostatnimi drzwiami a tylną szybą - jest tam takie wąskie miejsce, gdzie wtedy jeszcze się mieściłem :)
Z innych wspominków - linia 61 i jej dłuuuga droga przez Autostradę Poznańską. Lubiłem liczyć połamane drzewa, bo tak mi się dłużyło. Z nietypowych sytuacji pamiętam, jak na końcowym 60 (pętla na wysokości przystanku Ogrodnictwo) jeden ikarek (61) pchał nie mogącą odpalić 60, rozbijając jej przy tym tylne światło :P Ale manewr się udał i 60 pojechała :P
Jeszcze linie z prawobrzeża na lewobrzeże - 71 i 65. Do tej pory pozostał mi w pamięci obraz tłumu ludzi czekających na różne autobusy w stronę centrum na przystanku przy Moście Cłowym. Wtedy na słupku przystankowym wisiało tam tyle linii. A teraz tam cisza i spokój i przesunięty dalej przystanek.

Mila napisał (26 Luty 2008):
Cytuj
Dawno nie byłem w Kluczu i nie wiem jak wygląda teraz Rymarska, ale parę lat temu było niefajnie.


Wylot/wlot do miasta jako tako. Sama Rymarska nie jest zła. Ale od pętli Klucz do końcowego Autostrada jest w poprzek pozapadana jezdnia (nie wiem czy od rur czy jakichś małych mostków) i nawet "rozbujać" się nie można bo strasznie wybija w górę ;P

Mila napisał (27 Luty 2008):
Cytuj
Niestety nie da się tego powiedzieć o podróżowaniu Volvo, Manem czy Solarisem. Wprawdzie mają one klimatyzację, ale ciężko dotrzeć do świadomości pasażerów, że działa ona najlepiej przy zamkniętych oknach.


Gwoli ścisłości - tylko niektóre many (i to te sprowadzone z Niemiec) mają klimatyzację. Obecne Volvo (no chyba, że krótkie Volvo z zajezdni Klonowica) czy Solarisy nie mają klimatyzacji. I jeszcze jedno - klimatyzacja działa tylko w dąbskich autobusach, klonowickich nie (chyba że coś w końcu zrobili). Jak kogoś to interesuje, to posprawdzam konkretne numery taborowe :)

Wyłapywanie ikarków na liniach? To może podawać - godzina-przystanek-kierunek-linia-brygada? :P
A swoją drogą ikarki można wyłapać w sezonie letnim na 52 i niektórych liniach szczytowych (Dąbie). W roku szkolnym też na D czy E.
A na lewobrzeżu to najczęściej 53,60,67, a także czasem 75 czy nawet 80, ale też raczej na szczytowych.

Przepraszam za długi wywód, ale trochę się rozmarzyłem wspomnieniami :)

Kilka starych zdjęć komunikacyjnych, ostatnio dodanych można znaleźć m.in. na www.mkm.szczecin.pl w galeri autobusy/autobusowe różności.
I jeszcze nawiązanie do 104: http://www.mkm.szczecin.pl/forum.php?detail=1160942609.foto&viewall=1 Trzeba uważnie przyjrzeć się zdjęciu :PTytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Mila 21 Sierpień 2008, 07:15:54
Wprawdzie nie na Prawobrzeżu, ale szykuje się ciekawa IMPREZA (http://infoludek.pl/stmkm/zjazd_2008.php) w temacie. Już w sobotę 23 sierpnia.
 :D


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Pt47-106 21 Sierpień 2008, 19:39:59
Wykopane fotki z mojego archiwum z Gryfina związane z linia 104 i 110
http://s1.zapodaj.net/4818908.jpg.html
Gryfino Brama Banska
http://s1.zapodaj.net/11223681.jpg.html
http://s1.zapodaj.net/37044377.jpg.html
Gryfino Plac Barmina dawna zajezdnia obcnie potym zostal tylko budnek


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: mike 22 Sierpień 2008, 00:01:27
Dla fanów ikarusów :) Nie każdy ma okazję patrzeć z tej perspektywy. Też niestety "strzały" z telefonu (bo jestem leń i nie zawsze chce mi się nosić aparat): z 2193 (żółte felgi) widoki z pozycji kierownika :D


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: V-12 22 Sierpień 2008, 00:03:08
Jak dla mnie bomba :D


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Bratek 04 Grudzień 2008, 13:42:51
Fajny temacik. Kiedy wprowadzałem się do Zdrojów, a było to w 1979 roku, to ogórki śmigały na wszystkich liniach z Basenu Górniczego. Śmigałem nimi często bo chodziłem jeszcze chyba rok do przedszkola na lewobrzeżu. W jednym z nich udało mi się nawet stracić mleczaka na jakimś wertepie. Za fotelem obok kierowcy (na którym de facto poległ ząb) było jeszcze podwójne siedzenie ustawione bokiem do kierunku jazdy i dopiero drzwi (otwierane ręcznie). Mniej więcej chyba w tym okresie pojawiły się na trasach również Jelcze Berliety te kwadraciaki to się polowało żeby się nim przejechać. Ogórki jeździły jeszcze długo na lini 54. Nie pamiętam żeby ogórki jeździły z przyczepami (choć zdarzyło mi się takim przejechać niejednokrotnie na wycieczki szkolne), lecz pamiętam ogóry przegubowce z automatycznymi drzwiami. Niestety jeździły one tylko na lewobrzeżu.


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: V-12 04 Grudzień 2008, 14:00:32
A ja wczoraj miałem okazję przejechać się Jelczem na linii 71. Poczułem się, jak bym cofnął się w czasie do lat 90'ych, kiedy takie autobusy jeździły na większości linii na porządku dziennym. Miły klimat. Za kilkanaście lat pewnie Jelcze będą jeździły tylko na trasach wycieczkowych...


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: V-12 09 Czerwiec 2009, 20:22:15
Wspomnienia czar. Pamiętam te bilety z lat 80'ych i takie wielkie kasowniki na wajhę.


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Mila 09 Czerwiec 2009, 21:13:35
Wspomnienia czar. Pamiętam te bilety z lat 80'ych i takie wielkie kasowniki na wajhę.
Ale czad!!!!!!! Paweł, dzięki za przywołanie wspomnień!
 :)


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Mila 29 Październik 2009, 12:30:58
Rewolucja w szczecińskich autobusach

SPA Dąbie kupuje cztery nowe autobusy wyposażone w automaty do sprzedaży biletów. W Szczecinie mają pojawić się w lutym przyszłego roku.
- Jest taki zapis umieszczony w specyfikacji przetargowej na cztery, nowe autobusy 12-metrowe - opowiada Włodzimierz Sołtysiak, prezes spółki SPA Dąbie. - Dostawa ich przewidziana jest na 100 dni od podpisania umowy. Dlatego jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem - nowe autobusy przyjadą do nas w lutym. Nie wiemy jeszcze na jakich trasach będą kursowały. W tej kwestii zdamy się na opinię zarządu dróg oraz mieszkańców Szczecina.

Automaty umieszczone w autobusach przyjmowały będę monety i wydawały resztę. Nie będzie można płacić banknotami. Mają być przygotowane na zmianę waluty na euro i przystosowane do współgrania z kartą strefy płatnego parkowania.

- Ma to działać na zasadzie pre-paid - mówi Sołtysiak. - Jeśli nie będziemy mieli gotówki, a na karcie jakieś fundusze, to nią będziemy mogli zapłacić za bilety. Automaty nie przyjmą od nas też groszówek i dwugroszówek. Ich obsługa ma być dostępna przy pomocy panelu dotykowego LCD oraz przycisków umieszczonych obok. Kupimy w nich bilety wszystkie, oprócz sieciówek.

Andrzej Kus

Wydanie internetowe Mojego Miasta (http://www.mmszczecin.pl/29549/2009/10/28/rewolucja-w-szczecinskich-autobusach?category=news)


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: anubiska 04 Listopad 2009, 00:21:03
Ikarus na pętli na Bukowym, fotka z 2005 r.  :)


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: yaktra 17 Grudzień 2009, 08:32:28
To może i ja coś dopiszę.

Cóż z tego, że zajezdnie autobusowe - niegdyś, EA- 1 KLONOWICA, EA- 2 DĄBIE, EA- 3 POLICE (EA- skrót od "eksploatacja autobusów") rozdzieliły się jako osobne oddziały, kiedy tak naprawdę tych autobusów na liniach jest co raz mniej. Zlikwidowano niektóre linie lub skrócono ich bieg. To samo dotyczy linii tramwajowych. Nowego taboru jest mało a "helmuty" to tak naprawdę jest to złom którego pozbyli się nasi sąsiedzi zza Odry.

Dlaczego o tym piszę?
W latach 1984-88 byłem motorniczym w zajezdni na Golęcinie. Owa zajezdnia (TW III) obsługiwała linie 1, 5, 6 i 10.
Wierzcie mi proszę, że choć to były (zwane wówczas) węglarki to jednak tych składów na każdej linii było mnóstwo. W godzinach szczytu pasażer nie czekał dłużej na kolejny skład (brygadę) dłużej jak 10 minut. To co dzieje się teraz to koszmar. Pozostał jakiś pozytywny sentyment do komunikacji, ale szczerze powiedziawszy, ręce mi opadają kiedy muszę stanąć na przystanku w oczekiwaniu na autobus czy tramwaj.

Z innej beczki:
mowa o szybkim tramwaju na prawobrzeżny Szczecin sięga (chociażby) lat kiedy ja chodziłem na kurs. Do tej pory to tylko mit. Wiecie również o tym, że powojenny Szczecin miał mnóstwo innych torowisk gdzie jeździły tramwaje. Chociażby Basen Górniczy. Tak naprawdę torowisko biegło dalej. Przez ul. Księżnej Anny do CPN-u w okolicy lotniska.

Gwoli przypomnienia:
w latach kiedy ja prowadziłem tramwaje było 11 linii tramwajowych. Obsługiwały je (jak wiadomo) trzy zajezdnie:
TW - 1 (Pogodno)
TW - 2 (Niemierzyn)
TW - 3 (Golęcin)
TW - skrót od: tramwajowy wydział.

Nawiążę jeszcze do tego, że my, pasażerowie straciliśmy szacunek do motorniczych czy kierowców komunikacji miejskiej. Kiedy korzystam z takich środków zauważam poirytowanie oczekujących na przystankach. Za to, że czekamy na kolejny autobus czy tramwaj pasażerowie obwiniają prowadzących. Nie myślimy o tym, że prowadzący ma tu niewiele do powiedzenia. Zbiera "joby", bo co? Bo jest w zasięgu ręki. Komunikacja miejska to jeden ze środków transportu w który my, podróżujący, jesteśmy najbardziej bezpieczni. Takie są statystyki!!!

To ciężki chleb dla wykonujących owy zawód. Bo zarobki pracowników spadły na psy wraz z komunikacją...


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Mila 17 Grudzień 2009, 10:24:24
Cóż z tego, że zajezdnie autobusowe - niegdyś, EA- 1 KLONOWICA, EA- 2 DĄBIE, EA- 3 POLICE (EA- skrót od "eksploatacja autobusów") rozdzieliły się jako osobne oddziały, kiedy tak naprawdę tych autobusów na liniach jest co raz mniej. Zlikwidowano niektóre linie lub skrócono ich bieg. To samo dotyczy linii tramwajowych. Nowego taboru jest mało a "helmuty" to tak naprawdę jest to złom którego pozbyli się nasi sąsiedzi zza Odry.
Wydzielenie najpierw bazy "Dąbie" (1978), a następnie bazy "Police" (1985) miało na celu zmniejszenie odległości, jakie pokonywały autobusy z/do zajezdni i tym samym zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych (paliwa). O likwidacji linii bądź ich skróceniu obecnie decyduje się raczej racjonalnie, przynajmniej ja to tak oceniam. Co do helmutów, to popieram - złom.

W latach 1984-88 [...] W godzinach szczytu pasażer nie czekał dłużej na kolejny skład (brygadę) dłużej jak 10 minut. To co dzieje się teraz to koszmar. Pozostał jakiś pozytywny sentyment do komunikacji, ale szczerze powiedziawszy, ręce mi opadają kiedy muszę stanąć na przystanku w oczekiwaniu na autobus czy tramwaj.
A możesz to trochę rozwinąć? Koszmar wynika z opóźnień, czy z czego innego? Dlaczego Ci ręce opadają?
Jeśli chodzi o opóźnienia, to musisz wziąć pod uwagę fakt, że rozwój infrastruktury drogowej w polskich miastach zdecydowanie nie nadąża za rozwojem ruchu komunikacyjnego i przyrostem liczby samochodów. Centra miast w godzinach szczytu są zatłoczone, ale w Szczecinie pod tym względem nie jest źle.

[...] powojenny Szczecin miał mnóstwo innych torowisk gdzie jeździły tramwaje. Chociażby Basen Górniczy. Tak naprawdę torowisko biegło dalej. Przez ul. Księżnej Anny do CPN-u w okolicy lotniska.
Myślę, że chodziło Ci o przedwojenny. Po wojnie tramwaj nie przejeżdżał przez Regalicę.

Nawiążę jeszcze do tego, że my, pasażerowie straciliśmy szacunek do motorniczych czy kierowców komunikacji miejskiej. Kiedy korzystam z takich środków zauważam poirytowanie oczekujących na przystankach. Za to, że czekamy na kolejny autobus czy tramwaj pasażerowie obwiniają prowadzących. Nie myślimy o tym, że prowadzący ma tu niewiele do powiedzenia. Zbiera "joby", bo co? Bo jest w zasięgu ręki. Komunikacja miejska to jeden ze środków transportu w który my, podróżujący, jesteśmy najbardziej bezpieczni. Takie są statystyki!!!
Nie sprowadzałbym motorniczych i kierowców do roli kozłów ofiarnych. Jest to praca taka a nie inna, w otoczeniu ludzi. To raczej kwestia wychowania i zachowań społecznych. W podobnej roli są kasjerki w marketach, albo w bankach. Jasne, mocno stresująca praca, ale bez przesady. Znam wielu kierowców (SPAD Dąbie) i uwierz mi, są wśród nich takie "asy", że książki można o nich pisać.

To ciężki chleb dla wykonujących owy zawód. Bo zarobki pracowników spadły na psy wraz z komunikacją...
Spora grupa znalazła na to sposób i wyjechała chociażby do Stavanger (Norwegia).


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: yaktra 17 Grudzień 2009, 12:26:41
A tak, przedwojenny Szczecin - przepraszam.

Miałem na myśli to, że już wówczas likwidowano torowiska i to chyba bez najmniejszego sensu. Oczywiście - to moje zdanie. Kolejnym miejscem jest skrzyżowanie ulic Wyzwolenia/ Malczewskiego. Przebudowa Dworcowa/ Nowa. Nie pamiętam już dokładnie zbiegu ulic ale chyba Pl. Hołdu/ Wały Chrobrego. Stare torowiska i ich sieci trakcyjne miały służyć jako linie zastępcze lub tzw. żeberka. Likwidowanie takich torowisk dawało o sobie znać kiedy pewien odcinek był zablokowany np. uszkodzonym składem/ wypadkiem itd.

Nie chodzi o wydzielanie baz. Miałem na mysli to, że każda zajezdnia stała się jednostką samodzielną. To nic nie wniosło dla miasta. A jeśli już, to same straty.
Zmiana loga firmy to niemały koszt. A gdzie urzędowa reszta ?

Nie mam na myśli opóźnień związanych z zakorkowanym miastem !!!

Zróbmy przykładową symulację;
Na jednej linii ( powiedzmy " A " ) kursowało sześć autobusów. Różnica w częstotliwości między kolejnymi autobusami wynosiła  (powiedzmy ) 10 minut.

W ramach oszczędności zabrano z tej linii trzy wozy.
Częstotliwość spada i wynosi 20 minut.
To teraz policz sobie, co będzie jeśli jeden z wozów ulegnie awarii technicznej ???  Poczekasz na kolejny autobus 40 minut.
Kiedyś, w takich przypadkach, ową lukę, starano się zmniejszyć poprzez proste działanie. Wóz który poprzedzał uszkodzoną jednostkę opóźniano o kilka minut a ten który był ZA uszkodzoną jednostką przyspieszano, zabierając kilka minut z postoju. Teraz tego się nie robi.

Cwane urzędasy mają taki w tej chwili patent na częstotliwość. Zabiera się lub skraca postoje na końcowych. Tym sposobem zyskuje się większą częstotliwość. Tylko nikt nie mysli o tym, ze to nie działa w zakorkowanym mieście. Przykład; linia 64 - Klucz Dąbie.
Przyjazd do Klucza 06.00 - odjazd 06. 01 ( DOSŁOWNIE ).
Wystarczy leciutki korek na skrzyżowaniu z Szosą Poznańską aby autobus biegnący w kierunku Klucza miał opóźnienie. Gdyby miał kilka minut postoju na końcowych doszłoby do swoistej regulacji czasu ( tak to się fachowo nazywa ). Tylko z czego pytam? kiedy NIE MA TAM POSTOJU.
Ktoś nie związany nigdy z komunikacją, nie ma o tym bladego pojęcia. Do kogo przyczepi sie pasażer. Normalne, że do kierowcy.
Co do ludzi, o których mówisz, że można powieści pisać to powiem tak;
w każdym stadzie znajdzie się czarna owca.
Mówisz, ze spora grupa wyjechała do Norwegii??? no pewnie, jedźmy tam wszyscy...
teraz już chyba wiesz czemu mi ręce opadają...


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: gryf127 17 Grudzień 2009, 13:20:59
"W ramach oszczędności zabrano z tej linii trzy wozy.
Częstotliwość spada i wynosi 20 minut."

  Tak masz rację częstotliwość kursowania komunikacji miejskiej w tej części miasta jest raczej kiepska  a mieszkańców przybywa.
---
"Mówisz, ze spora grupa wyjechała do Norwegii??? no pewnie, jedźmy tam wszyscy...
teraz już chyba wiesz czemu mi ręce opadają..."

Do tego kraju i nie tylko wybywają ludzie nie z miłości do takiego czy innego miejsca na ziemi,  ale raczej z konieczności !


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Mila 17 Grudzień 2009, 13:50:46
Wiesz, przepraszam, że mam tyle uwag do Twojej pierwszej wypowiedzi, ale była ona dla mnie dość niejednoznaczna, a w pewnych momentach nawet zagadkowa, dlatego poprosiłem o rozwinięcie.

Jeśli chodzi o Twoje zastrzeżenie w kwestii częstotliwości kursów, to choćby na takiej linii 81 (chyba lepiej oddaje rzeczywistość niż linia A) rzeczywiście wozy jeżdżą co 20 minut, ale uważam, że awarie techniczne nie zdarzają się aż tak często, żeby był powód do narzekań. Mnie bardziej irytuje coś, z czym się do niedawna spotykałem, a mianowicie przyjazdy przed czasem. Podróżując od wielu lat komunikacją miejską jestem w stanie zrozumieć przyjazd z opóźnieniem, ale nie rozumiem i nie akceptuję przyjazdów z kilkominutowym przyspieszeniem - nawet w sytuacji "wypadnięcia" wozu.

Na pewno zgodzę się z Tobą, że skrócenie postojów na przystankach końcowych w większości linii jest nieporozumieniem. Przykład linii 64 jest tu bardzo dobry, do tego dochodzą takie niuanse, jak brak toalet na obu przystankach końcowych. Kierowca musi czekać na przerwę posiłkową, którą odbywa na pętli w Podjuchach.

Z tą Norwegią to sam byłem niejednoznaczny, bo w tekście nie widać mojej ironii. Ale ten temat dotyczy nie tylko Norwegii i kierowców, ale ogółu społeczeństwa i wyjazdów za tzw "chlebem".


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: yaktra 17 Grudzień 2009, 17:03:13
Gryf127.
Ja wiem, że ludzie wyjeżdżają poza granice kraju za chlebem.
Ja też potrafię to zrozumieć. Ale! Spotykamy się również z nowym zjawiskiem jakim są dzieci zwane " europejskimi sierotami ". To kolejna patologia w naszym dziwnym kraju. Wszystko to, o czym mówimy, to tylko wina rządu. Wszyscy wiemy co obiecują nam politycy. Nie będę rozwijał tego wątku bo to bez sensu, wszyscy dobrze wiemy o co chodzi...

Mila.
Mylisz się jeśli chodzi o sprawność techniczną autobusów. Niedaleko szukać, w ubiegłym tygodniu na bazie w Dąbiu zatrzymano kilka dowodów rejestracyjnych bo wozy nie powinny " wyjść " na miasto.
Choć nie pracuję w WPKM, MZK czy SPA ( zwał jak zwał ) nadal jestem w temacie. Chodzi fama, że co najmniej 3/4 taboru nie powinno wyjechać z bazy.

Jeśli chodzi o zbyt wczesne przyjazdy. Jest taki dział, zwany przepięknie Studium Ruchu ( nie wiem jak teraz brzmi nazwa onego- ale jest nadal ) który powinien dopasować czas przebiegu dla każdej linii.
Mówimy tu o czasie przebiegu autobusu w godzinach szczytu i poza nim.
Zdarza się tak, że czas po szczycie jest zbyt długi dla danej linii, która jest wówczas mniej obciążona. I tu owy dział daje ciała nie potrafiąc zmienić takiego przebiegu. Dni świąteczne i częstotliwość to już w ogóle wielkie D. Zauważ proszę, że kierowca jedzie niczym ślimak, a i tak przejeżdża dany odcinek za wcześnie. Czy to jest wina kierowcy, nie sądzę. Klną pasażerowie taką jazdę i ci co nie potrafią wyprzedzić taaakiego węża.
Linia 64 to ogólnie niezły ewenement. Brak toalet, swoją drogą. Kierowca ma posiłki z tzw. brygady " karmiącej". Fachowo zwąc, ma podmianę na posiłek.
Zabrano również rezerwę z Podjuch, jeśli dobrze pamiętam, tzw. czternastą. Kiedy jeden wypadał z powodu awarii rezerwowy wóz z kierowcą wchodził natychmiast w rozkład, ewentualnie robiąc tzw. regulację czasu, zastępował uszkodzony autobus.
Zlikwidowano również punkty dyżurnych mechaników dla autobusów i tramwajów. Podjuchy, Basen Górniczy, Gocław, Potulicka.

Wątku z Norwegią nie odebrałem tak jak myślisz. SPOKO  :)
spieszyłem się i stąd taki tekst.
Przy okazji;
jak dziś wygląda nasze miasto. Jedna breja.
Dobrze, że choć piaskarki komunikacji miejskiej wyjechały...
narzekaliśmy na komunistów, teraz mamy lepiej  :)


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: yaktra 17 Grudzień 2009, 17:12:14
I jeszcze coś.
Skrócenie niektórych linii to również niezła zagrywka.
Kolejny bilet do skasowania dla podróżującego. Linie nie zazębiają się, więc czekamy kilka kilkanaście minut. Więc co? kasujemy kolejny bilecik...
pozdrawiam, R.  :)


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Kmicic 18 Grudzień 2009, 15:05:27
Filozofia: Cóż, większość nie powinna zabierać głosu, ale istnieje powszechna opinia, że jednostka musi mieć swoje zdanie w każdej kwestii. Podobny pogląd nie może i nie prowadzi do niczego dobrego. Komunikacja miejska: Najnowsza praktyka- nie wysłać autobusu lub tramwaju na linię- opuścić jeden z kursów, pasażer poczeka na następny, kontroler ruchu skryje się za głupią miną i odeśle do regulaminu przewoźnika, w którym stoi, iż potencjalnie oskarżony zastrzega sobie podobne praktyki. Mikesz! Ciekawy temat, ale jeszcze lepsza jest fachowa terminologia, np: "brygada karmiąca"! Pozdrawiam i proszę o więcej. Kmicic.


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: V-12 18 Grudzień 2009, 17:47:31
Super! Fajnie, że można poczytać coś od tzw. kuchni.


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: yaktra 18 Grudzień 2009, 19:24:55
OK, zapodam wyjaśnienie "brygada karmiąca" aby ktoś nie powiedział :), że wątek jest tajemniczy :) i za chwilę poprosi (wyjątkowo grzecznie) o rozwinięcie :)
A więc: na każdej linii są brygady, które kursują w godzinach szczytu. Na liniach tramwajowych (kiedyś) wyglądało to tak:
Np linia 6.
6 to linia
/ 1 brygada całodzienna
/ 1a - szczytowa itd itd...
brygady z oznaczeniem "a" to tramwaje jeżdżące w godzinach komunikacyjnego szczytu; +/-  od 5:00 do 8:00.
Po zakończeniu pracy zjeżdżały na zajezdnię a motorniczowie tych brygad robili podmiany na posiłek dla linii 5 i 11.
Aby było jaśniej, posłużymy się ową nieszczęsną linią 64.
Kierowca brygady "szczytowej" po zakończeniu rannych kursów (na tramwajach zwanych łamańcami) odstawia swoje auto i oczekuje (na dyspozytorni) na kolejną brygadę, w tym przypadku całodzienną, biegnącą do Klucza. Kierowca brygady całodziennej idzie na posiłek natomiast " karmiący" jedzie do Klucza i z powrotem do Podjuch. Przez czas tego kursu owy kierowca ma posiłek. I tak w "kółko Macieju" jeden kierowca "karmi" kolegów...
pozdrawiam, R  :)


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Mila 18 Grudzień 2009, 20:04:57
[...] aby ktoś nie powiedział :), że wątek jest tajemniczy :) i za chwilę poprosi (wyjątkowo grzecznie) o rozwinięcie :) [...]

Hihi, że tak wyjątkowo grzecznie zauważę - lubię tajemnicze wątki... ;)
Bardzo się cieszę, że rozwinąłeś się w tym temacie, bo z pewnością opisałeś parę ciekawych rzeczy, o których nie miałem (mieliśmy) pojęcia.


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: slazmi 18 Grudzień 2009, 20:16:12
Jeżeli chodzi o komunikację miejską – to co prawda nie jestem jej zbyt częstym klientem ( w przeszłości trochę inaczej to było), ale...
Jak w wielu innych,  a może i wszystkich „stycznych” pomiędzy usługodawcą i usługobiorcą dochodzi do swoistego konfliktu interesów. A mianowicie...
Klient chciałby, za możliwie najniższą opłatą, otrzymać najwyższą jakość usługi. Usługodawca, przy możliwie najniższych kosztach własnych, chciałby uzyskać najwyższe dochody...
Najogólniej rzecz biorąc - gdzieś pomiędzy stronami oba te oczekiwania się spotykają, a przy tym sporo zależy od tzw. „czynnika ludzkiego”. Wiele może wyregulować tzw. rynek, a szczególnie „jego niewidzialna ręka”, ale nie wszystko i wtedy często dochodzi do konfliktów, wzajemnych oskarżeń, złośliwości  itp...
To tyle...
Pozdrawiam i życzę wszystkim tylko przyjemnych wrażeń w relacjach z komunikacją miejską.
PS
Tzw. kuchnia jest często ciekawsza od "salonu". Podziękowania należą się Mikeszowi za wtajemniczenie "malućkich" :-*


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: yaktra 21 Grudzień 2009, 08:56:33
Dziękuję za  ;D podziękowania - to było miłe, ale na koniec dopiszę takie dwie ciekawostki.
Jedna śmieszna, a druga niezbyt bezpieczna.
Zacznę od tej śmiesznej :)
Kiedy jesteśmy w tramwaju czy w autobusie to "rzućmy okiem" w lusterko WEWNĘTRZNE prowadzącego. Tuż obok tego lustra widnieje taki opis.
przykład;
miejsc dla inwalidy - 1
miejsc siedzących - 30
miejsc stojących - 100
o zgrozo, nie ma takiego pojęcia jak miejsca stojące, bo to bzdurny wewnętrzny przepis przewoźnika.
Przewoźnik powinien wysłać na linię tyle jednostek, aby zminimalizować liczbę stojących pasażerów. Mowa tu o bezpieczeństwie pasażerów w komunikacji miejskiej czy podmiejskiej.
Druga z ciekawostek - ta miej bezpieczna.
Kiedy wsiadamy do autobusu przegubowego ( starsze już modele - te mocno wyeksploatowane ) to unikajmy jazdy ZA "kołem przegubu" na tylnym moście.
Ktoś spyta, a czemu ???
bo to się może po prostu urwać - takie rozmowy toczą między sobą kierowcy...


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: V-12 21 Grudzień 2009, 11:07:45
Hehe a ja zawsze paradoxalnie uwielbiałem siadać na ostatnim siedzeniu w przegubowcu, bo fajnie zarzuca tyłem na zakrętach :D


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Marta 22 Grudzień 2009, 12:04:40
Miałam tak samo ale ja wolałam taką przejażdżkę Berietem.


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: V-12 26 Grudzień 2009, 11:10:14
W mijającym roku przypadła rocznica 10-lecia SPA Dąbie :) o czym informują jeżdżące autobusy. Na zdjęciu jedna z najmłodszych linii na Prawobrzeżu na pętli w Podjuchach w śnieżnej scenerii.


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: yaktra 26 Grudzień 2009, 17:32:27
Oraz jedna z nielicznych ( na szczęście ) jej jednostek. Niewypałowy autobus pozbawiony drzwi na tylnym moście. Nie dość, że krótki to środkowe drzwi są ostatnimi w tym autobusie. Korzystając z miejsc w jej tylnej części musimy liczyć się z tym, że wysiadając z autobusu musimy wcześniej "przebić" się do przodu, czyli do środka...
 :'(


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: V-12 26 Grudzień 2009, 18:01:02
Zgadzam się, te autobusy to porażka pod tym względem. Ostatnio ledwo co zdążyłem wysiąść :) Dłużej trwa proces wsiadania/wysiadania z takiego wozu, ponieważ wszyscy kłębią się przy centralnych drzwiach. Stare Jelcze były najlepsze :D


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: yaktra 26 Grudzień 2009, 18:27:15
Mój poprzedni post był nieco ironiczny. Ale cóż taka jest prawda. Miałem wczoraj okazję znów podyskutować o dzisiejszej komunikacji.
W naszym mieście Volvo zdało rolę. Mocne to jednostki. Choć zakupione w najtańszej jej wersji ( czyt. brak klimy ) świetnie się spisują. Są trwałe i mało awaryjne.
Biegnąc dalej "torem" tych myśli;
gorzej jest z nowymi Solarisami. Piękny to autobus. Ciepły i cichy. Natomiast latem przyjemny bo posiada klimatyzację. Te jednostki mają w tej chwili około 100. 000 przebiegu. Nafaszerowane elektroniką nie nadają się dla naszych mechaników/ elektryków.
Zaczynają szwankować. Wszystkie uszczelki zastosowane w silnikach puszczają.
Zapaćkane płynami silniki wyglądają podobno niesamowicie.
Leje się z nich jak ze starej...
co będzie jeśli osiągną wiek Volva? pytają kierowcy, jeśli w ogóle tyle wytrzymają...
na używane niemieckie Many nie ma co liczyć...
to niczym wojskowy demobil...
25. 12. 2009 r wczesny ranek, strachliwy dyspozytor zaglądał w oczy kierowców.
Piłeś Waść Kierowco, czy nie...
 ???  ???  ???


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: V-12 26 Grudzień 2009, 18:48:39
Solarisy mają dziwny, nieprzyjemny wręcz zapach "nowości" i często mało miejsca, zwłaszcza w tylnej części pojazdu. IMHO złe rozwiązanie technologiczne. Ale firma Solaris od kilkunastu lat zdobywa coraz większe uznanie, mimo wszystko!

Co do Volvo, czy też Manów, moje pytanie jest następujące - jak to możliwe, że w przegubowcach pływa woda w szybach? Efekt często jest koszmarny, bo szyby albo pływaja albo są tak zniszczone, ze nie widać przez nie otoczenia. A dla mnie, osoby cierpiącej na chorobę lokomocyjną, nie jest to bez znaczenia.


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: yaktra 26 Grudzień 2009, 19:06:09
To proste. Dwie tafle szyb są zgrzane s sobą gumowo/plastikową uszczelką w próżni.
Powód rozwarstwienia kojarzy się ( wśród kierowców ) z zastosowanymi uszczelkami.
Karoserie autobusów nie są przygotowane na nasze drogi. Dziury, a co za tym idzie, wstrząsy towarzyszące podczas jazdy powodują rozwarstwienie.
To samo dotyczy "pulpitów sterowniczych" w przedziale kierowcy. Słabe plastiki po prostu pękają.
Volvo jako skandynawski model jest raczej przygotowany na trudne zimowe warunki. I tu ( podczas silnych mrozów ) świetnie sobie radzi.
Między innymi, wysokie temperatury, to właśnie jedna z bolączek Volva jakim jest tanie wykończenie dla biedniejszych kupujących.
Czy w Manach? nie zauważyłem.
Fakt, brzydko to wygląda...
Wymiana szyb w tych autach to podobno nie lada koszt...
Mimo to, są podobno " nie do zajechania".


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: gryf127 26 Grudzień 2009, 19:49:57
"Co do Volvo, czy też Manów, moje pytanie jest następujące - jak to możliwe, że w przegubowcach pływa woda w szybach? Efekt często jest koszmarny, bo szyby albo pływaja albo...."

...albo floating garden  :-\


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: slazmi 30 Grudzień 2009, 21:03:04
Może to komunikacja niezbyt miejska, ale ogórek to ogórek  ;D
Bartek możesz do Galerii.


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Mila 31 Grudzień 2009, 02:06:03
[...]Bartek możesz do Galerii.
A roczek? Może chociaż dekada?


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: slazmi 31 Grudzień 2009, 07:01:59
Lata wczesne osiemdziesiąte, tak mi się wydaje. Stoi tam duzy fiat, a te swoje apogeum miały w latach 70-tych  i 80-tych.


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: JANUSZ242 31 Grudzień 2009, 09:25:49
Piękny ogóreczek...takimi jeździłem do szkoły :-)


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Mila 31 Grudzień 2009, 09:51:27
Lata wczesne osiemdziesiąte, tak mi się wydaje. Stoi tam duzy fiat a te swoje apogeum miały w latach 70-tych  i 80-tych.
Mam wrażenie, że stoi tam też biały Mercedes W123, produkowany w latach 1976-1985, co potwierdzałoby przełom lat 70-tych / 80-tych.


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: slazmi 08 Styczeń 2010, 20:02:27
I jeszcze tyle "ogórków" w jednym miejscu (toż to prawie "mizeria" - nie mylić z miernotą  ;D )


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: tomhomal 08 Styczeń 2010, 20:06:18
   :o  :o  :o A który to rok Sławku? Super fota (dawaj więcej takich z Załomia jak masz )  Super mizeria  ;D  ;D  ;D


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: slazmi 08 Styczeń 2010, 20:44:33
   :o  :o  :o A który to rok Sławku?
Nie wiem dokładnie, ale to lata siedemdziesiąte.
 dawaj więcej takich z Załomia jak masz
Wiesz Tomek, z dobrymi fotami jest jak z lekarstwem - musi być odpowiednio dawkowane  ;D ;D ;D
Lub jak z dobrym winem, trzeba się delektować małymi łyczkami  ;D ;D ;D

Mam nadzieję, że wkrótce coś znowu wpadnie, coś tam mam jeszcze, ale na razie muszę to trochę posegregować i uporządkować.


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: tomhomal 08 Styczeń 2010, 20:49:07
Mam nadzieję, że wkrótce coś znowu wpadnie, coś tam mam jeszcze, ale na razie muszę to trochę posegregować i uporządkować.


Tak się chytrze zapytam 8)    obrabowałeś pana brodę  ;D  ;D  ;D


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: slazmi 08 Styczeń 2010, 20:52:50
Nic z tych rzeczy..., ale nie uprzedzajmy wypadków.


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: tomhomal 08 Styczeń 2010, 20:55:20
Nic z tych rzeczy..., ale nie uprzedzajmy wypadków.


To taki żarcik był :-[  (czyli mogę liczyć na więcej fotek z Załomia  :)  )


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: V-12 29 Styczeń 2010, 15:59:13
Wczorajszy śnieżny poranek, gdy z trudem poruszały się i jednocześnie mijały na ul. Bałtyckiej autobusy linii G i 73D.


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: yaktra 31 Styczeń 2010, 18:31:48
I tu należy chylić czoła przed zawodowymi kierowcami.
Niby to krótszy z "rasy jamników", to jednak tylny napęd i automat nie jest zbyt lekki w prowadzeniu. Tylny napęd i bliźniacza oś powodują, że szybko wpada w poślizg.
Po ośmiu/dziewięciu godzinach prowadzenia w takich warunkach, kierowca jest bardziej wypompowany, niż pracownik fizyczny przy rozładunku...


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: PSZ 07 Luty 2010, 16:36:22
Grzebałem, grzebałem i w końcu znalazłem....

Plan Szczecina z 1969 roku  :)

  Ciekawostką (przynajmniej dla mnie) są zaznaczone trasy linii autobusowych łączących Prawobrzeże z centrum :) Można zaobserwować, że 'nasze' autobusy nie kończyły kursu na Basenie Górniczym, a jechały aż na lewy brzeg :) Podobno spowodowane to było faktem budowy estakady na ul.Gdańskiej (może ktoś rozwinie ten temat?), w związku z czym tramwaje nie zapuszczały się za Most Długi (1,2,3).
  Fajnie też wygląda centrum Dąbia i okolice dworca kolejowego (4) :)

(zainteresowanych zapraszam na maila - odeślę pełnowymiarowe skany)


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: PSZ 07 Luty 2010, 16:37:41
Centrum Dąbia 1969


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: yaktra 07 Luty 2010, 18:08:40
Z tego co wiem, na podstawie takich (starych) kursów powstały jedne z pierwszych awaryjnych rozkładów jazdy.
Kiedy komunikacja zastępcza zostaje wprowadzona na odcinku Basen Górniczy/ Wyszyńskiego, "odkurza się" takie niby lamusowe rozkłady jazdy.
Wyblakłe lub szare prostokątne kartoniki, zasypane ledwo widocznymi cyferkami, znowu ożywają.
Wystarczy lekka korekta i powstaje komunikacja zastępcza.
A tym samym, nikt nie musi wysilać się na coś nowego.
Zawsze tak było i chyba będzie. Nasza komunikacja, choć niby nowa, ma swoje tradycje i mocne archiwa...
Korzysta jeśli zajdzie taka potrzeba...


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: V-12 14 Marzec 2010, 12:32:09
A ja sobie dzisiaj jechałem nocnym Ikarusem na Prawobrzeże, fajny klimacik :D


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: jott 15 Marzec 2010, 12:56:46
Ten ogórek, który stoi przed FK Załom, był pomalowany w szaro-niebieskie pasy i pamiętam, że chodząc wtedy do podstawówki, wszelkie szkolne wycieczki się nim odbywały :-))
A pamiętacie może autobusy, które bardzo krótko w Szczecinie kojarzę - wyglądały jakby miały przód z tyłu. Nie pamiętam marki, ale na pewno były zagraniczne :-)


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: yaktra 15 Marzec 2010, 16:51:41
Skopiowane;
Autobusy San H100 w wersji miejskiej zaczęły wozić szczecińskich pasażerów od grudnia 1968 r., kiedy to do Szczecina zawitało pierwsze 16 sztuk tych autobusów. W następnym roku przybyło następne 10 sztuk, a w 1970 r. kolejne 13 Sanów H100. Łącznie po Szczecinie od czerwca 1970 r. na mniej obciążonych liniach jeździło 39 Sanów H100B, oznaczonych numerami taborowymi od 29 do 67. Uratowany San H100 w zajezdni SPA Klonowica. W połowie lat 70. ub. wieku zaczęto wycofywać je ze szczecińskiej komunikacji...

To zależy, ile miałeś wówczas lat jott.
Ja pamiętam, że jeździły takie autobusy.
Być może chodzi o tego  ???


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: slazmi 15 Marzec 2010, 17:02:35
A moze chodzi o autobus Škoda 706 RTO MTZ (ja pamiętam je pod nazwą potoczną(?) Karosa)?
Na jej licencji produkowane były "ogórki".
Zdjęcie z Wikipedii


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: yaktra 15 Marzec 2010, 17:34:48
Pokazałeś nawet cały zestaw; super.
Fajnie się w tych przyczepach jeździło
  :D


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: jott 16 Marzec 2010, 07:38:49
:-)
Mikesz - na pewno to nie były Sany :-) - Takowego pamiętam jak służył jako rdzewiejąca szatnia na dawnym boisku Jezioraka :-)
Natomiast bardzo możliwe, że była to własnie Skoda-Karosa jak na zdjęciu (charakterystyczne były te przeszklone łuki)


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: PSZ 16 Marzec 2010, 08:10:16
...Niedawno wycofana "62" i zastąpiona obecnie "73D" i "73Z", skręcała kiedyś z Goleniowskiej w ul. Kurpiów i potem wzdłuż torów do Tczewskiej...

Małe sprostowanie:

  62 jeździł ulicą Warmińską i Nowogardzką :) Powodem był remont ul.Tczewskiej, który trwał nie pamiętam ile, ale w roku 1977 jadąc z drużyną na Spartakiadę Międzyprzedszkolną do Załomia, przesiadaliśmy się na 'siódemki' właśnie na ul.Warmińskiej :) ...był piękny, chyba czerwcowy, dzień :)

                       Czarny (31)   PSZ (36)
                               ↓           ↓


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Mila 16 Marzec 2010, 08:54:55
[...] Małe sprostowanie: 62 jeździł ulicą Warmińską i Nowogardzką [...]
No tak, z Kurpiów to się raczej rozpędziłem :)
Dziękuję za sprostowanie.


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: PSZ 23 Marzec 2010, 16:38:27
  A zauważyliście, że słupy trakcji tramwajowej wokół pętli na Basenie Górniczym są chyba tymi samymi konstrukcjami co przed wojną?

Endhaltestelle Flughafen der Straßenbahn Linie 1 (http://sedina.pl/cpg14x/displayimage.php?album=2392&pos=1)               2010-03-23-BASEN GÓRNICZY
                            ↓                                                             ↓


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: V-12 27 Marzec 2010, 11:32:02
Nocny rzut oka na pętlę autobusową na os. Słoneczne.


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: yaktra 27 Marzec 2010, 14:27:36
Łojj, chyba nie, choć szkielet bardzo podobny  :DTytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: JANUSZ242 27 Marzec 2010, 20:51:21
Może to jedynie wzmocnienie....bo znając życie i mnogość pozostałości,
to są zbyt podobne  :o


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: yaktra 28 Marzec 2010, 09:53:36
Może to jedynie wzmocnienie....bo znając życie i mnogość pozostałości,
to są zbyt podobne  :o
W sumie TAK, może to jakieś wzmocnienie, bo "rudy" zaczął się dobierać do konstrukcji ???
Tylko czemu by zrezygnowano z obciążników, które regulują naciąg sieci  ???
Kurcze, nigdy nie zwracałem uwagi na słupy  >:(


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: V-12 06 Maj 2010, 10:10:57
Dowiedziałem się z pewnego źródła, że na Prawobrzeżu zarówno Ikarusy, jak i stare Jelcze, zostały spisane na straty. Jelczy ponoć już nie ma, Ikarus został jeden, ale ma iść do kasacji :(. Szkoda, będę tęsknił za starymi autobusami.


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: gryf127 06 Maj 2010, 11:55:48
Dowiedziałem się z pewnego źródła, że na Prawobrzeżu zarówno Ikarusy, jak i stare Jelcze, zostały spisane na straty. Jelczy ponoć już nie ma, Ikarus został jeden, ale ma iść do kasacji :(. Szkoda, będę tęsknił za starymi autobusami.
W innych ośrodkach komunikacyjnych pozostawiają sobie po jednej sztuce, tak dla potomnych, aby za jakiś czas jako atrakcja turystyczna robiła.
Być może i w tym przypadku ktoś... pomyślał? 


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: yaktra 06 Maj 2010, 18:18:00
Z tego co wiem, jeden z tej zajezdni to rzeczywiście "poszedł" do Muzeum Komunikacji, ale na razie nr bocznego nie znam. Został na zajezdni jeszcze jeden. Jest to jednostka techniczna. Holowanie, naprawy szybkie; czyt. wymiana kapcia itp.


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: V-12 06 Maj 2010, 19:27:28
Z tego co wiem jeden z tej zajezdni to rzeczywiście "poszedł" do Muzeum Komunikacji ale na razie nr. bocznego nie znam. Został na zajezdni jeszcze jeden. Jest to jednostka techniczna. Holowanie, naprawy szybkie czyt. wymiana kapcia itp.

To prawda, ale nie został wpisany do ewidencji i niebawem zniknie :(.


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: PSZ 28 Lipiec 2010, 23:05:41
Ciekawostka z ul.Tczewskiej:


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: tomhomal 29 Lipiec 2010, 00:35:56
Przy byłym "domino", "malibu"     :D


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: yaktra 29 Lipiec 2010, 17:47:32
Na chodzie  ???


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: slazmi 29 Lipiec 2010, 20:03:07
Takiego samego lub może tego samego miałem okazję "zdjąć" w 2003 roku, oczywiście na Prawobrzeżu.


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: tomhomal 10 Sierpień 2010, 14:38:31
Na chodzie  ???
  Jak najbardziej, wczoraj widziałem, jak śmigał po Dąbiu  :)


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: yaktra 10 Sierpień 2010, 19:00:36
Ostatnio stał przy parkingu na wysokości Carrefoura, Kauflanda a Castoramą.
To takie piaszczyste miejsce dla tirów...
Nie było czym "sfocić"...


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: tomhomal 10 Sierpień 2010, 23:36:57
Nie było czym "sfocić"...

Tak samo  :(


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: yaktra 06 Styczeń 2011, 09:59:18
Wczoraj byłem w muzeum. Niestety zabrakło czasu aby "obfocić" całość.
http://picasaweb.google.com/ryszardz62/SZCZECINSKIESTARETRAMWAJE# (http://picasaweb.google.com/ryszardz62/SZCZECINSKIESTARETRAMWAJE#)   

 :)


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: slazmi 30 Wrzesień 2011, 20:43:15
A komunikacja miejska niedlugo (!?) pojedzie nowymi trasami.
Taki widoczek niedługo będzie już tylko historią...


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Czarny 31 Styczeń 2014, 22:17:24
Stary bilecik. Finkenwalde - Stettin


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Czarny 31 Styczeń 2014, 22:20:46
Altdamm - Finkenwalde


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Czarny 31 Styczeń 2014, 22:23:08
Podejuch - Stettin


Tytuł: Odp: Komunikacja Miejska - Wczoraj I Dziś
Wiadomość wysłana przez: Czarny 31 Styczeń 2014, 22:28:12
Były też sieciówki