Jedyny Portal Prawobrzeza
01 Kwiecień 2020, 04:10:17 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Witamy w Portalu Prawobrzeża Szczecina i zapraszamy do rejestracji. Jako zarejestrowany i zalogowany użytkownik możesz znacznie więcej.

Strona główna   Forum   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja   *
Galeria
Zegar Prawobrzeża
Historie Prawobrzeża
Różne oblicza Cap Delbrück wysłane przez Fitek
Klęskowo - Hökendorf (Część I) wysłane przez Fitek
Klęskowo - Hökendorf (Część II) wysłane przez Fitek
Klęskowo - Hökendorf (Część III) wysłane przez Fitek
Ratusz w Altdamm (Dąbiu) wysłane przez Fitek
Nazewnictwo Puszczy Bukowej i jej najbliższych okolic cz. 1 wysłane przez Fitek
Historyczny most niszczeje wysłane przez Fitek
Historia poczty w Dąbiu do 1945 roku wysłane przez Fitek
Garnizony Prawobrzeża- zarys historii wysłane przez Fitek
DOL Kliniska - lotnictwo wojskowe na Prawobrzeżu wysłane przez Fitek
Nalot na Załom (Arnimswalde) 11 kwietnia 1944 roku wysłane przez Fitek
Prawobrzeże w XIII wieku - Cedelin wysłane przez Fitek
Historia Fabryki Kabli „Załom” (obecnie Tele-Fonika Kable oddział Szczecin) wysłane przez Fitek
Zajezdnia Autobusowa „ Dąbie” na ulicy Struga wysłane przez Fitek
Wspomnienia z tragicznych czasów wysłane przez Fitek
Historia i opowieści z Jezierzyc – Niezapomniana Ojczyzna wysłane przez Portal
Pomnik Pamięci Ofiar Wojen XX Wieku wysłane przez Fitek
Życie Załomia Rok XIV nr 22/23 1-31 grudnia 1987 - Nasi zasłużeni wysłane przez Portal
Historia i opowieści z Jezierzyc – Niezapomniana Ojczyzna część II wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część I) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część II) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część III) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część IV) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część V) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część VI) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część VII) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część VIII) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część IX) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część X) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część XI) wysłane przez Portal
Historia i opowieści z Jezierzyc – Niezapomniana Ojczyzna część III wysłane przez Swaq
Historia groty i parku Töpffera. wysłane przez Fitek
CZAS PIONIERÓW wysłane przez slazmi
Strony: [1] 2 3   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Forsterei Augustwalde  (Przeczytany 10186 razy)
bartek55
*

« : 17 Marzec 2010, 20:33:19 »

Witam!
Jestem tu nowy, tak więc chciałbym się na początek przywitać.  Mrugnięcie
Interesuję się historią Wielgowa i okolic. A teraz do rzeczy:

Czy ktoś z forumowiczów ma może informację na temat nieistniejącej dziś leśniczówki w Wielgowie, na przedłużeniu ulicy Bryczkowskiego?
PSZ
*

gg: 850639

« Odpowiedz #1 : 17 Marzec 2010, 20:56:43 »

Uśmiech Witaj! Uśmiech Dzień Dobry Uśmiech

..tak się chciałem tylko przywitać, bo nic na temat tej leśniczówki nie wiem... oprócz tego, że w marcu '45, w okolicach leśniczówki, jednemu z uciekających Tygrysów zabrakło paliwa i załoga pozostawiła go w nienaruszonym stanie Uśmiech Podobno został on potem ściągnięty do jednego z gospodarstw przy ul.Miczurina i pocięty na złom Uśmiech

...gdzie ja o tym słyszałem? ...chyba od Czarnego ...może wie coś jeszcze?
Fitek
Administrator

« Odpowiedz #2 : 17 Marzec 2010, 21:14:03 »

Uśmiech Witaj! Uśmiech Dzień Dobry Uśmiech

..tak się chciałem tylko przywitać, bo nic na temat tej leśniczówki nie wiem... oprócz tego, że w marcu '45, w okolicach leśniczówki, jednemu z uciekających Tygrysów zabrakło paliwa i załoga pozostawiła go w nienaruszonym stanie Uśmiech Podobno został on potem ściągnięty do jednego z gospodarstw przy ul.Miczurina i pocięty na złom Uśmiech

...gdzie ja o tym słyszałem? ...chyba od Czarnego ...może wie coś jeszcze?

Nie było takich tanków w dzisiejszym Wielgowie.

Odnośnie Leśniczówki, to istniała w drugiej połowie XIX wieku i była rewirem leśnym, dodatkowo jak powstawała, to zasadzono na tę okoliczność drzewa, ponoć rosną do dnia dzisiejszego.

PSZ
*

« Odpowiedz #3 : 17 Marzec 2010, 21:18:19 »

...Nie było takich tanków w dzisiejszym Wielgowie...

Oj tam Uśmiech ...jak nie taki to jakiś inny Uśmiech chodziło zapewne o 'czołg' Uśmiech

...jak powstawała, to zasadzono na tę okoliczność drzewa, ponoć rosną do dnia dzisiejszego.

Rosną Uśmiech :
Fitek
Administrator

« Odpowiedz #4 : 17 Marzec 2010, 21:34:15 »

To te, za nimi stała leśniczówka plus budynki gospodarcze.

V-12
*

« Odpowiedz #5 : 17 Marzec 2010, 21:40:13 »

Potwierdzam.

"Nie przekreślaj tych, którym nie udało się. Każdy ma prawo dostać szansę jeszcze raz." (Piotr Klatt)

http://www.riversedge.pl/ - Zapraszam na moją stronę z artykułami i galerią!
bartek55
*

« Odpowiedz #6 : 17 Marzec 2010, 21:44:02 »

Ja też  Uśmiech nawet mam plan niemiecki z 1943 roku i wszystko się zgadza. Może ktoś ma pomysł który budynek był tym głównym-mieszkalnym?
slazmi
Moderator

« Odpowiedz #7 : 17 Marzec 2010, 21:47:56 »

Może ktoś ma pomysł który budynek był tym głównym-mieszkalnym?
Chyba ten najbliżej drogi, jak to zwykle (!?) na wioskach bywa...
...Nie było takich tanków w dzisiejszym Wielgowie...

Oj tam Uśmiech ...jak nie taki to jakiś inny Uśmiech chodziło zapewne o 'czołg' Uśmiech
Może napiszecie "legęndę" - "O przepięknym Tygrysie i brakach zaopatrzeniowych"... chętnie poczytam Chichot

PSZ
*

« Odpowiedz #8 : 17 Marzec 2010, 21:58:15 »

Może napiszecie "legęndę" - "O przepięknym Tygrysie i brakach zaopatrzeniowych"...

Duży uśmiech Ja już swoje napisałem Duży uśmiech

...a tytuł przepiękny Uśmiech
Czarny
*

« Odpowiedz #9 : 17 Marzec 2010, 22:45:40 »

Co do legendy o tygrysie, to rzeczywiście opowiadał mi o tym dziadek żony. Niestety, wkradły się nieścisłości, ponieważ nie był to tygrys, tylko działo samobieżne Ferdynand (chociaż podobno na podwoziu tygrysa).
Ja osobiście mam swoje wspomnienia z lat dziecięcych ze sprzętem militarnym znalezionym w ruinach piwnicy leśniczówki, a mianowicie mój starszy kolega znalazł tam pistolet (coś podobnego do TT). Co ja się tam naszukałem. Niestety drugiego pistoletu nie było.
mavr
*

« Odpowiedz #10 : 18 Marzec 2010, 07:46:25 »

Nie ma takiej możliwości, aby był to Ferdynand ani nawet Elephant.

Historia jest jedna. Nie dzieli się na polską i niemiecką. Głupcem jest ten kto sądzi, że historia jest czarno-biała.
PSZ
*

« Odpowiedz #11 : 18 Marzec 2010, 07:50:39 »

Nie było takich tanków w dzisiejszym Wielgowie...

Nie ma takiej możliwości, aby był to Ferdynand ani nawet Elephant.

A jaka możliwość jest?
pulkownikt
*

« Odpowiedz #12 : 18 Marzec 2010, 10:14:54 »

Wielgowska leśniczówka to bardzo ciekawe miejsce. Pod koniec wojny wokół niej rozlokowani byli niemieccy żołnierze w tym artyleria p.lot. (zobaczycie tam takie spore obwałowania ziemne w formie kwadratu). W marcu 1945 doszło tutaj do starcia. Rosyjskie natarcie szło wzdłuż leśnej drogi z kierunku Sowna. W okolicy do dzisiaj w ziemi leży wiele łusek (pepeszki, dszk., rusznice, bofors, flak ) mniejszych i większych a także kawałki pierścieni wiodących od pocisków większego kalibru.

Po tym jak opadł bitewny kurz na tym terenie Rosjanie urządzili sobie tutaj cmentarz, chowano poległych w walkach o Trzebusz i Dąbie. Spacerując koło leśniczówki zobaczycie charakterystyczne długie i dość głębokie doły. Kiedyś myślałem, że to są doły na sadzonki, które nieraz można spotkać koło dawnych leśniczówek. Jednak te w Wielgowie to miejsca po ekshumowanych w okolicach lat 50-tych radzieckich żołnierzach. Podobno leżało ich tam około 200. Notabene jest jeszcze drugie takie miejsce w Wielgowie.
Z legend o leśniczówce to słyszałem m. in. o wiszącym w konarach drzew, jeszcze długo po wojnie, niemieckim spadochroniarzu. Druga opowieść to, że groźny bandzior ukrywał się w ruinach leśniczówki i schował tam skarb Mrugnięcie Trzecia zasłyszana od Pani z bloku na ulicy Borowej głosi, że pod wieczór czasami można tam zobaczyć dziwne postacie w niemieckich mundurach kręcące się po ruinach i przylegającym do nich świerkowym lesie. Kolejna plotka twierdzi, że w jednym z okolicznych młodników jest duża zbiorowa mogiła, w które zostali pochowani mieszkańcy dawnego Augustwalde podobno na końcu XVIII wieku lub na początku XIX, którzy zmarli na zarazę dlatego wywieziono ich do lasu? Pewnie jeszcze kilka by się takich historyjek znalazło.

Piszę to w formie ciekawostek.

O czołgu nie słyszałem ale wydaje mi się, że miejscowa ludność miałaby problemy techniczne żeby ściągnąć tyle ton stali. Zresztą pewnie Rosjanie też by mu nie darowali.
A propos, o tych okolicach wzmiankuje Leon Degrelle w swoje książce "Front wschodni 1941-45", który pisze, że zajadał się kurą najprawdopodobniej w jednej z chat na ulicy Bryczkowskiego kiedy o ściany budynku zaczęły uderzać radzieckie kule.

Leśniczówka to ciekawe i fajne uroczysko, nt. którego można by coś ciekawego napisać.
A co sądzicie o zniszczonych budynkach na ulicy Bryczkowskiego bo tu zdania są podzielone?

Pozdrawiam

P.S. Bartek55 może wrzucisz resztę tej ciekawej mapy
bartek55
*

« Odpowiedz #13 : 18 Marzec 2010, 11:04:46 »

Proszę oto i ona  Chichot
Tu mam kolejne pytanie. Czy ktoś ma jakieś informacje o tych trzech budynkach przy drodze do leśniczówki?
Fitek
Administrator

« Odpowiedz #14 : 18 Marzec 2010, 13:01:18 »

Skąd posiadasz katastrata 1:5000 ?

Trzy budynki są budynkami mieszkalnymi.

Na tego typu mapach, kreski ukośne, to budynki mieszkalne.

Strony: [1] 2 3   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.7 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
TinyPortal v0.9.8 © Bloc
Modyfikacja i przystosowanie przez rwpb i Fitek
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!