Portal Prawobrzeża Szczecina
27 Listopad 2021, 13:09:56 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Strona główna   Forum   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja   *
Galeria
Historie Prawobrzeża
Różne oblicza Cap Delbrück wysłane przez Fitek
Klęskowo - Hökendorf (Część I) wysłane przez Fitek
Klęskowo - Hökendorf (Część II) wysłane przez Fitek
Klęskowo - Hökendorf (Część III) wysłane przez Fitek
Ratusz w Altdamm (Dąbiu) wysłane przez Fitek
Nazewnictwo Puszczy Bukowej i jej najbliższych okolic cz. 1 wysłane przez Fitek
Historyczny most niszczeje wysłane przez Fitek
Historia poczty w Dąbiu do 1945 roku wysłane przez Fitek
Garnizony Prawobrzeża- zarys historii wysłane przez Fitek
DOL Kliniska - lotnictwo wojskowe na Prawobrzeżu wysłane przez Fitek
Nalot na Załom (Arnimswalde) 11 kwietnia 1944 roku wysłane przez Fitek
Prawobrzeże w XIII wieku - Cedelin wysłane przez Fitek
Historia Fabryki Kabli „Załom” (obecnie Tele-Fonika Kable oddział Szczecin) wysłane przez Fitek
Zajezdnia Autobusowa „ Dąbie” na ulicy Struga wysłane przez Fitek
Wspomnienia z tragicznych czasów wysłane przez Fitek
Historia i opowieści z Jezierzyc – Niezapomniana Ojczyzna wysłane przez Portal
Pomnik Pamięci Ofiar Wojen XX Wieku wysłane przez Fitek
Życie Załomia Rok XIV nr 22/23 1-31 grudnia 1987 - Nasi zasłużeni wysłane przez Portal
Historia i opowieści z Jezierzyc – Niezapomniana Ojczyzna część II wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część I) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część II) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część III) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część IV) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część V) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część VI) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część VII) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część VIII) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część IX) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część X) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część XI) wysłane przez Portal
Historia i opowieści z Jezierzyc – Niezapomniana Ojczyzna część III wysłane przez Swaq
Historia groty i parku Töpffera. wysłane przez Fitek
CZAS PIONIERÓW wysłane przez slazmi
Strony: 1 2 [3] 4   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Neu Rosengarten Villa  (Przeczytany 15807 razy)
PSZ
*

gg: 850639

« Odpowiedz #30 : 21 Marzec 2010, 10:43:31 »

Wychodzi chyba na to, że "Königsweg" na wszystkich fotkach z Galerii odnosi się do nazwy osiedla Uśmiech ...tak jak TU Uśmiech

Marta
*

« Odpowiedz #31 : 21 Marzec 2010, 11:32:08 »

Ale to zdjęcie poznałam od razu i daję obciąć sobie obie ręce, że to jest właśnie na polnej drodze prowadzącej od Przyszłości do cmentarza. Dlatego zgłupiałam po wyjaśnieniu Fitka...
Czarny
*

« Odpowiedz #32 : 21 Marzec 2010, 11:39:36 »

Wychodzi chyba na to, że "Königsweg" na wszystkich fotkach z Galerii odnosi się do nazwy osiedla Uśmiech ...tak jak TU Uśmiech

Mi się wydaje, że zachodzi tu taka analogia - Stację w dzisiejszym Zdunowie przypisano do Hohenkrug, bo jakoś musieli ją w końcu nazwać, następnie nazwa ta promieniowała na wszystkie okoliczne obiekty (szpital, zabudowania Czerwonego Krzyża).
Podobnie było chyba z "Königsweg" nazwą tą nazwano przystanek kolejowy i nazwa ta później promieniowała na okoliczne obiekty i stała się już nie tylko nazwą drogi , ale określonego osiedla.  Wysiadając na przystanku, w końcu wysiadało się w  Königsweg  Uśmiech Co?
Fitek
Administrator

« Odpowiedz #33 : 21 Marzec 2010, 12:25:35 »

Niestety, mylisz się. Królewski Szlak rozpoczyna swoją drogę przy nieistniejącej stacji linii kolejowej Finkenwalde - Neumark, tzw. skrzyżowanie dróg z Płoni, Nowego Kijewa i drogi z Klęskowa. Osada założona w latach 90. XIX w. jako Villa am Königsweg. Przystanek kolejowy nosił nazwę taką samą, nie ze względu na osadę, tylko pobliski szlak. W tych latach wybudowano budynek restauracji, jest w galerii. W latach 20-tych XX wieku, rozpoczęła się parcelacja działek i możni ówczesnego Szczecina, zaczęli budować swoje rezydencje w ciszy otaczającej ich puszczy. Późne lata 30. - nastąpiła masowa sprzedaż działek dla zwykłego obywatela i dzięki kredytom budowlanych powstawały nowe domy i wyznaczano nowe ulice. Razem około 50. domów mieszkalnych. Ostatnie były wykańczane w 1943 roku. Wszystko zostało zrównane z ziemią podczas chaotycznych marcowych walk w tym rejonie. Resztę rozebrali na cegłę nowo zasiedleni mieszkańcy Płoni i Kijewa.     

PSZ
*

« Odpowiedz #34 : 21 Marzec 2010, 12:59:05 »

Niestety, się mylisz. Królewski Szlak, rozpoczyna swoja drogę przy nieistniejącej stacji linii kolejowej Finkenwalde - Neumark...

To jak tłumaczyć coś takiego:
                                              Co?
PSZ
*

« Odpowiedz #35 : 21 Marzec 2010, 13:05:00 »

Ale to zdjęcie poznałam od razu i daję obciąć sobie obie ręce, że to jest właśnie na polnej drodze prowadzącej od Przyszłości do cmentarza. Dlatego zgłupiałam po wyjaśnieniu Fitka...

No niestety, ale ta fotka pochodzi stąd:
Czarny
*

« Odpowiedz #36 : 21 Marzec 2010, 13:10:50 »

Niestety, się mylisz. Królewski Szlak, rozpoczyna swoja drogę przy nieistniejącej stacji linii kolejowej Finkenwalde - Neumark...

To jak tłumaczyć coś takiego:
                                              Co?

Normalnie wyprzedziłeś mnie o 30s. Tą samą mapkę przygotowałem i to samo zaznaczyłem.

Myślę , że mapa nie pozostawia złudzeń gdzie przebiegała droga.
Fitek
Administrator

« Odpowiedz #37 : 21 Marzec 2010, 20:04:44 »

Napiszę krótko. Mapa kłamie, Meyer, jak sporządzał mapę, tę pierwszą - sami wiecie, która to była. Są mapy starsze i tak naprawdę, to nawet przedwojenni historycy, nie wiedzieli, gdzie zaczyna się Królewski Szlak. Było, to kwestią umowną. To co zaznaczyłeś na żółto, to kiedyś miało swoja nazwę Villa Am Königsweg, późniejsze Erholungsheim Emmaus.

Fitek
Administrator

« Odpowiedz #38 : 21 Marzec 2010, 20:13:01 »

Mapka przed Meyerem. Nie ma tu podwójnej nazwy, tyle czasu nad tym spędziłem i podejrzewam, że istniał w tym temacie spór, w którym chodziło o cele, kto ma rację. W latach 80. XIX wieku powstała  S.A. pod nazwą Królewski Szlak. Jak myślicie, o co chodziło w/w spółce ? Chodziło o zakup ziemi, którą można potem odsprzedać. Z tych lat pochodzi historia o późniejszym Cesarzu, który zaglądał do puszczy, chadzając tylko jednym szlakiem, którędy chadzał ? Mapy nie są źródłem ostatecznym, sam się przekonałem o tym wielokrotnie. Jeżeli uważacie się za znawców, a robicie to na podstawie map ogólnodostępnych, to ja przepraszam i wysiadam z pociągu na stacji Königsweg, gdyż wszyscy, którzy zainwestowali w ten interes twierdzili, że to ich historia jest prawdziwa.

PSZ
*

« Odpowiedz #39 : 21 Marzec 2010, 20:49:05 »

No to wiemy na pewno, że Königsweg wiedzie z Kołowa do rozwidlenia na Płonię i Kijewo Uśmiech ...ale co się dalej z nim dzieje, to z tej mapki też nie wynika. Jakby jednak nie było, to żaden z domów, które można obejrzeć w Galerii i tak nie stał przy Königsweg - ani przy odcinku rozwidlenie Płonia/Kijewo w kierunku Płonii, ani na odcinku rozwidlenie Płonia/Kijewo w kierunku Kijewa. Czyż więc jednak nie jest tak, że określenie 'Königsweg' widoczne na pocztówkach, określa nazwę osiedla a nie nazwę ulicy?
JANUSZ242
*

« Odpowiedz #40 : 22 Marzec 2010, 09:34:43 »

Mapka przed Meyerem. Nie ma tu podwójnej nazwy, tyle czasu nad tym spędziłem i podejrzewam, że istniał w tym temacie spór, w którym chodziło o cele, kto ma rację. W latach 80. XIX wieku powstała  S.A. pod nazwą Królewski Szlak. Jak myślicie, o co chodziło w/w spółce ? Chodziło o zakup ziemi, którą można potem odsprzedać. Z tych lat pochodzi historia o późniejszym Cesarzu, który zaglądał do puszczy, chadzając tylko jednym szlakiem, którędy chadzał ? Mapy nie są źródłem ostatecznym, sam się przekonałem o tym wielokrotnie. Jeżeli uważacie się za znawców, a robicie to na podstawie map ogólnodostępnych, to ja przepraszam i wysiadam z pociągu na stacji Königsweg, gdyż wszyscy, którzy zainwestowali w ten interes, twierdzili, że to ich historia jest prawdziwa.

Spoko, spoko....w tych tematach jesteś najmocniejszy, więc musisz jakoś znosić nasze braki  Duży uśmiech

Czarny
*

« Odpowiedz #41 : 22 Marzec 2010, 10:33:18 »

Jeżeli uważacie się za znawców, a robicie to na podstawie map ogólnodostępnych, to ja przepraszam i wysiadam z pociągu na stacji Königsweg, gdyż wszyscy, którzy zainwestowali w ten interes, twierdzili, że to ich historia jest prawdziwa.

Nie uważam się za znawcę i rzeczywiście korzystam z map ogólnodostępnych. Jeśli posiadasz jakąś mapę "ogólnie niedostępną" Proszę Cię o podzielenie się z nami przynajmniej w zakresie "drogi Konigsweg"
Ta mapka, którą przedstawiłeś niestety niczego nie wyjaśnia, a wręcz przeciwnie, ta gruba czarna krecha sugeruje, że droga prowadziła na Buchholz.
PSZ
*

« Odpowiedz #42 : 26 Marzec 2010, 07:37:30 »

Uzupełnienie do wycieczki z 2010-03-19:

Po powrocie z wyprawy do Villi, z której to przyniosłem sobie znalezioną małą, płaską, pomarańczową butelkę (małą, jak po syropie - ok.100ml), przeglądając zdjęcia, zauważyłem na jednej z fotek nakrętkę do tejże butelki! Postanowiłem, że przy najbliższej okazji wrócę i ją zdobędę Uśmiech Wczoraj byłem i zdobyłem Chichot ...okazało się jednak, że zauważona na zdjęciu owa nakrętka ma wymiary 3x4mm i nie jest nakrętką do butelki tylko do małej tubeczki z maścią Duży uśmiech No cóż... ale i tak się opylało, bo tubka też jest fajna. Napisy na tubce:

Unguentum Ammorli sultokarwendolici
                10%ig
             Frostheilfalb
    Wehrkrei?sanitatspark???
              München

(nie wiem czy dobrze odczytałem bo tubka jest trochę pogięta... ale nazwa zawartości jest dobrze widoczna.. może ktoś wie na co to maść?)

A oto fotki tubki + jeszcze parę gratów:
PSZ
*

« Odpowiedz #43 : 26 Marzec 2010, 07:40:19 »

Oczywiście apel Czarnego pozostaje aktualny Uśmiech

Jeżeli uważacie się za znawców, a robicie to na podstawie map ogólnodostępnych, to ja przepraszam i wysiadam z pociągu na stacji Königsweg, gdyż wszyscy, którzy zainwestowali w ten interes, twierdzili, że to ich historia jest prawdziwa.

Nie uważam się za znawcę i rzeczywiście korzystam z map ogólnodostępnych. Jeśli posiadasz jakąś mapę "ogólnie niedostępną" Proszę Cię o podzielenie się z nami przynajmniej w zakresie "drogi Konigsweg"
Ta mapka, którą przedstawiłeś niestety niczego nie wyjaśnia, a wręcz przeciwnie, ta gruba czarna krecha sugeruje, że droga prowadziła na Buchholz.
Aygon
Redakcja

« Odpowiedz #44 : 26 Marzec 2010, 09:54:06 »

Wojskowa maść na odmrożenia, dużo tego czasem po okopach. Ta zielona to Lysoform, środek odkażający/dezynfekujący, nie wiem jak to dokładnie nazwać.
Strony: 1 2 [3] 4   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.6 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
TinyPortal v0.9.8 © Bloc
Modyfikacja i przystosowanie przez rwpb
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!