Portal Prawobrzeża Szczecina
18 Styczeń 2021, 11:36:28 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Witamy w Portalu Prawobrzeża Szczecina i zapraszamy do rejestracji. Jako zarejestrowany i zalogowany użytkownik możesz znacznie więcej.

Strona główna   Forum   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja   *
Galeria
Historie Prawobrzeża
Różne oblicza Cap Delbrück wysłane przez Fitek
Klęskowo - Hökendorf (Część I) wysłane przez Fitek
Klęskowo - Hökendorf (Część II) wysłane przez Fitek
Klęskowo - Hökendorf (Część III) wysłane przez Fitek
Ratusz w Altdamm (Dąbiu) wysłane przez Fitek
Nazewnictwo Puszczy Bukowej i jej najbliższych okolic cz. 1 wysłane przez Fitek
Historyczny most niszczeje wysłane przez Fitek
Historia poczty w Dąbiu do 1945 roku wysłane przez Fitek
Garnizony Prawobrzeża- zarys historii wysłane przez Fitek
DOL Kliniska - lotnictwo wojskowe na Prawobrzeżu wysłane przez Fitek
Nalot na Załom (Arnimswalde) 11 kwietnia 1944 roku wysłane przez Fitek
Prawobrzeże w XIII wieku - Cedelin wysłane przez Fitek
Historia Fabryki Kabli „Załom” (obecnie Tele-Fonika Kable oddział Szczecin) wysłane przez Fitek
Zajezdnia Autobusowa „ Dąbie” na ulicy Struga wysłane przez Fitek
Wspomnienia z tragicznych czasów wysłane przez Fitek
Historia i opowieści z Jezierzyc – Niezapomniana Ojczyzna wysłane przez Portal
Pomnik Pamięci Ofiar Wojen XX Wieku wysłane przez Fitek
Życie Załomia Rok XIV nr 22/23 1-31 grudnia 1987 - Nasi zasłużeni wysłane przez Portal
Historia i opowieści z Jezierzyc – Niezapomniana Ojczyzna część II wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część I) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część II) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część III) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część IV) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część V) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część VI) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część VII) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część VIII) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część IX) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część X) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część XI) wysłane przez Portal
Historia i opowieści z Jezierzyc – Niezapomniana Ojczyzna część III wysłane przez Swaq
Historia groty i parku Töpffera. wysłane przez Fitek
CZAS PIONIERÓW wysłane przez slazmi
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Plany budowy biogazowni w Motańcu.  (Przeczytany 4397 razy)
Swaq
*

« : 15 Marzec 2012, 13:20:08 »

Na naszym profilu Facebook zostawiono wiadomość, przekazuję:

"Szanowni Miłośnicy Prawobrzeża a w szczególności mieszkańcy Smerdnicy Jezierzyc Płonii informuję Was o planach budowy biogazowni w Motańcu c o mocy 6 kw. jest to w linii prostej ok 4-6 km tak szacuje od Waszej linii zabudowań. Z danych zasięgniętych w internecie nieziemski smród z biogazowni o mocy 2 Kw jest wstanie przedostać się na odległość 5 km (tu planuje się 6 KW) nie mówiąc o potencjalnym zagrożeniu dla zdrowia (w Polsce badania nie są prowadzone wiec powiedzą Wam BRAk Skutków . postaramy się dowieść opierając na niemieckich że jest przeciwnie.
reasumując
proszę każdego który zapozna się z tekstem o jak najszybsze poinformowanie mieszkańców powyższych rejonów.
zajrzenie tu
http://kobylanka.pl/forum/viewthread.php?tid=703&page=1

i zdecydowanie czy przyłaczy się do protestu czy zostanie obojetny

czas urzedowy - do 2 kwietnia wiec nie ma go zbyt wiele.
pozdrawiam i za złe informacje przepraszam Uśmiech ale i Was to dotyczy."

Keiner ist unnütz, er kann immer noch als schlechtes Beispiel dienen.
Mój blog: http://buchheide.blogspot.com
mavr
*

« Odpowiedz #1 : 29 Marzec 2012, 13:35:50 »

Mój mail w ww sprawie, do Urzędu Gminy Kobylanka:

Witam,
składam oficjalne zapytanie w sprawie planów budowy biogazowni w Motańcu, a mianowice interesuje mnie:
- czy p. Andrzej Kaszubski promujący idee budowy ww. obiektu, zamierza płacić z własnej kieszeni odszkodowania z tytułu drastycznego spadku wartości nieruchomości położonych w zasięgu oddziaływania inwestycji?
- czy p. Andrzej Kaszubski promujący idee budowy ww. obiektu, zamierza płacić z własnej kieszeni odszkodowania z tytułu zatruć bakteriami koli i innymi, w zwiazku z przedostawaniem się zanieczyszczeń do wód jez. Miedwie? Przypominam że, w swojej nieskończonej mądrości i dalekowzroczności, inwestycje posadowiono kilkaset metrów od linii brzegowej. Na wypadek, gdyby ktoś zapomniał, przypominam także że z jez. Miedwie czerpana jest woda dla czterystutysięcznego Szczecina.
- interesuje mnie niezmiernie, w jaki sposób gmina zabezpieczy infrastrukturę logistyczną, dla pojazdów dostarczających surowiec, nie dysponując drogami pod obciążenia zestawów 40t i  ruchu w granicach 4800 dodatkowych pojazdów na rok? Czy może ów śmierdzący surowiec będzie dostarczany taczkami, lub pojazdami o DMC nie większym niż 18t? Jeśli nie, to dobrze by było, aby inwestor, miał świadomość że. jego łańcuch dostaw będzie stałym zródłem dochodu dla Inspekcji Transportu Drogowego.

Choć wątpie aby w procesie decyzyjnym, opartym o myślenie życzeniowe, powyższe problemy, generujące wielomilionowe koszty, zostały wzięte pod uwagę, proszę o odpowiedz, na postawione pytania na ww adres e-mail.

z poważaniem

Michał Stasiak

Historia jest jedna. Nie dzieli się na polską i niemiecką. Głupcem jest ten kto sądzi, że historia jest czarno-biała.
kaber
*

kaberki - miłośnicy lokalnej historii i ekologii:)

« Odpowiedz #2 : 29 Marzec 2012, 14:11:05 »

Luuuuubię takie zaczepki  Mrugnięcie

"Nic, naprawdę nic nie jest warte życia oprócz miłości." D. Bonhoeffer
Perca f.
*

« Odpowiedz #3 : 29 Marzec 2012, 15:54:12 »

Ciekawe Mavr czy Ci odpiszą, daj znać na forum. Ja jak wytykam błędy i zadaję trudne pytania PZW Szczecin jeszcze ani razu nie udzielono mi odpowiedzi. Nawet krótkiego spier.... . A nie przepraszam raz udzielił rzecznik, ale pod naciskiem admina z jednego forum.

"Celem wojny nie jest śmierć za ojczyznę, ale sprawienie, aby tamci s........e umierali za swoją"

Generał George Smith Patton
enigma
*

« Odpowiedz #4 : 07 Kwiecień 2012, 21:55:05 »

Witam
Tak się składa, że 4 lat temu zainteresowałem się tematem biogazowni i chciałem je zakładać na terenie Polski. W tym celu podpisaliśmy stosowne umowy z duńską firmą Lundsby, która jest pionierem w budowach biogazowni w Danii. Osobiście byłem na terenie kilku takich instalacji działających i na dwóch, które były w trakcie budowy. Oprócz tego przestudiowałem plany i schematy tych siłowni oraz przygotowywałem dokumentację przyłączy energetycznych oraz warunków środowiskowych w Polsce. Może nie jestem wybitnym guru w dziedzinie biogazowni, ale na pewno mam większe o tym pojęcie niż potencjalny zjadacz chleba. Bodźcem, który zapoczątkował moją przygodę z biogazoniami był fakt, że to bardzo ekologiczne i genialne rozwiązanie. Bo ogólnie chodzi o to, że wszelkie świństwa organiczne w postaci gnoju, gnojowicy nie trzeba wylewać na pola. Łącząc to z odpadami roślinnymi można wrzucić do biogazowni i w wyniku fermentacji otrzymywać metan, i spalać go w silnikach podłączonych do prądnic, i otrzymywać z tego energię elektryczną i cieplną. Podstawą całego systemu jest idealna szczelność zbiorników fermentacyjnych. Bo w przypadku nieszczelności będzie niezbędne wygaszenie i opróżnienie całej instalacji, i przygotowanie do usunięcia usterki co wiązałoby się z milionowymi stratami. Osobiście uważam, że instalacje tego typu są pożyteczne dla środowiska i nie wiąże się to z żadnym zagrożeniem, a mało tego, jest to jedno z najczystszych źródeł energii elektrycznej i cieplnej. Zaznaczam również, że z biogazownią w Motańcu kompletnie nic mnie nie łączy, choć przyznam, że też typowaliśmy te okolice na postawienie własnej instalacji.  Nie chciałbym nikogo urazić, bo szanuję grono tego forum, ale czytając ten wątek odniosłem wrażenie że autor pojęcia nie ma o czym mówi i wcale nie dziwię się, że nikt nie raczył mu odpowiedzieć na pismo wysłane do urzędu gminy.
To tak jakby mieć pretensje do oczyszczalni ścieków, że filtruje odpady przed wpuszczeniem do rzeki.
Pozdrawiam.
Swaq
*

« Odpowiedz #5 : 21 Sierpień 2013, 10:22:04 »

Prawie finał sprawy. Czy autor przeze mnie cytowany ma/miał pojęcie o czym pisze czy nie ma/nie miał - jego obawy były słuszne.
Kurier24
"Nie ma zgody na biogazownię

Dodano: 2013-08-21 09:50:10
Kobylanka. Wójt Kobylanki Andrzej Kaszubski nie wyraził zgody na budowę biogazowni w Motańcu. Choć inwestor może się jeszcze odwołać od tej decyzji, mieszkańcy wyraźnie odetchnęli z ulgą.

Przypomnijmy, postępowanie w sprawie wydania decyzji o uruchomieniu na 2,5 - hektarowej działce w Motańcu biogazowni o mocy 6 MW wszczęto w październiku 2011 r. Inwestor (spółka GB Paliwa) zapewnia, że w elektrociepłowni miałby być wytwarzany biogaz rolniczy w wyniku beztlenowej fermentacji surowców pochodzenia rolniczego. Pomysł budowy elektrociepłowni od początku wywoływał sporo kontrowersji. Zgłoszono kilkaset protestów przeciw takiej lokalizacji inwestycji, martwiąc się m.in. o walory turystyczne gminy oraz komfort i jakość życia mieszkańców. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie oraz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Stargardzie pozytywnie zaopiniowali to przedsięwzięcie, ale po spełnieniu przez inwestora szczegółowo określonych warunków. Takie opinie nie skończyły jednak jeszcze postępowania administracyjnego w tej sprawie. Kolejnym krokiem była otwarta dla społeczeństwa rozprawa administracyjna. Uczestnicy spotkania zwracali uwagę na wiele nieścisłości i błędów zawartych w raporcie. Warto dodać, że inwestor nie ma jeszcze projektu budowlanego, a przedsięwzięcie mogłoby być realizowane dopiero po uzyskaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

W miniony poniedziałek wójt Kobylanki przekreślił nadzieje inwestora, nie wyrażając zgody na budowę biogazowni. W obwieszczeniu włodarza gminy czytamy m.in., że „istnieje wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia ryzyka przekroczenia standardów jakości środowiska (w zakresie emisji gazów i hałasu) poza granicami biogazowni. Emisja odorantów do środowiska, przy braku jakiejkolwiek kontroli poziomu ich stężenia w powietrzu, stwarza też bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia ludzi”. Podejmując negatywną decyzję, wójt wziął również pod uwagę m.in. błędne i sprzeczne informacje w następujących po sobie kilku wersjach raportu, bardzo mały potencjał rolniczy gminy oraz znacząco niedoszacowaną ilość substratów przyjętą przez inwestora do produkcji biogazu. Zdaniem wójta, „biogazownia będzie miała nie tylko problemy z pozyskaniem i logistycznym zabezpieczeniem transportu substratów, ale również z wykorzystaniem pofermentu”. Dodatkowo projektowana instalacja nie ma uzasadnienia ekologicznego, a obiekt będzie uciążliwy dla środowiska. W ciągu dwóch tygodni inwestor może odwołać się od tej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że wójt nie zgodził się na budowę biogazowni - twierdzą podkreślają przedstawiciele stowarzyszenia „Parkowa Dolina”. – Mamy nadzieję, że argumenty przedstawione przez władze gminy i przedstawicieli Departamentu Energii Odnawialnej Ministerstwa Gospodarki zniechęcą inwestora do odwoływania się od wydanej decyzji.

Niestety, mimo kilku prób nie udało nam się skontaktować z właścicielem firmy GB Paliwa.
(gra)"

Keiner ist unnütz, er kann immer noch als schlechtes Beispiel dienen.
Mój blog: http://buchheide.blogspot.com
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.6 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
TinyPortal v0.9.8 © Bloc
Modyfikacja i przystosowanie przez rwpb
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!