Jedyny Portal Prawobrzeza
14 Listopad 2018, 14:22:49 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Witamy w Portalu Prawobrzeża Szczecina i zapraszamy do rejestracji. Jako zarejestrowany i zalogowany użytkownik możesz znacznie więcej.

Strona główna   Forum   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja   *
Galeria
Zegar Prawobrzeża
Historie Prawobrzeża
Różne oblicza Cap Delbrück wysłane przez Fitek
Klęskowo - Hökendorf (Część I) wysłane przez Fitek
Klęskowo - Hökendorf (Część II) wysłane przez Fitek
Klęskowo - Hökendorf (Część III) wysłane przez Fitek
Ratusz w Altdamm (Dąbiu) wysłane przez Fitek
Nazewnictwo Puszczy Bukowej i jej najbliższych okolic cz. 1 wysłane przez Fitek
Historyczny most niszczeje wysłane przez Fitek
Historia poczty w Dąbiu do 1945 roku wysłane przez Fitek
Garnizony Prawobrzeża- zarys historii wysłane przez Fitek
DOL Kliniska - lotnictwo wojskowe na Prawobrzeżu wysłane przez Fitek
Nalot na Załom (Arnimswalde) 11 kwietnia 1944 roku wysłane przez Fitek
Prawobrzeże w XIII wieku - Cedelin wysłane przez Fitek
Historia Fabryki Kabli „Załom” (obecnie Tele-Fonika Kable oddział Szczecin) wysłane przez Fitek
Zajezdnia Autobusowa „ Dąbie” na ulicy Struga wysłane przez Fitek
Wspomnienia z tragicznych czasów wysłane przez Fitek
Historia i opowieści z Jezierzyc – Niezapomniana Ojczyzna wysłane przez Portal
Pomnik Pamięci Ofiar Wojen XX Wieku wysłane przez Fitek
Życie Załomia Rok XIV nr 22/23 1-31 grudnia 1987 - Nasi zasłużeni wysłane przez Portal
Historia i opowieści z Jezierzyc – Niezapomniana Ojczyzna część II wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część I) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część II) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część III) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część IV) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część V) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część VI) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część VII) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część VIII) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część IX) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część X) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część XI) wysłane przez Portal
Historia i opowieści z Jezierzyc – Niezapomniana Ojczyzna część III wysłane przez Swaq
Historia groty i parku Töpffera. wysłane przez Fitek
CZAS PIONIERÓW wysłane przez slazmi
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Lazaret dla żołnierzy niemieckich w Altdamm  (Przeczytany 1291 razy)
slazmi
Moderator

« : 06 Luty 2016, 13:40:13 »

Dwie fotki z lazaretu w Altdamm 1915 r.
Lazaret dla żołnierzy niemieckich był przy Stargarderstrasse.
Zdjęcie pokazuje rekonwalescentów, uczestników I Wojny Światowej.
Czarny
*

« Odpowiedz #1 : 06 Luty 2016, 20:51:53 »

Bardzo ciekawe Fotki. Jest rok 1915 -jeszcze sukcesy na froncie. Panowie bohaterowie, pewnie po rekonwalescencji dostaną parę tygodni urlopu. Później z powrotem na front.  Wrócą do  domu jako bohaterowie w walce o vaterland. Ilu z nich przeżyje tego nie wiadomo? Ilu z nich to Polacy to drugie pytanie. Przypomina mi się tu historia pradziadka mojej żony (Józef Nowak rocznik 1870)  Poznaniak, który na wojnę został zmobilizowany właśnie do Altdamm. Walczył pod Marną, gdzie dostał się do niewoli i został ranny w nogę. Był wtedy taki piękny zwyczaj, że walczące strony oddawali rannych przeciwników do internowania w Szwajcarii (robiły to obie strony). Pradziadek do końca życia kuśtykał już na nogę, ponieważ po operacji miał jedną nogę krótszą od drugiej. Do końca życia z Reichu dostawał również za to rentę w markach niemieckich. I to zarówno jako Powstaniec Wielkopolski, jak i w PRLu. Dożył późnej starości i jeszcze w latach 40 i 50- tych XX w. odwiedzał swojego syna Władysława (toromistrza) już nie w Altdamm, ale w Dąbiu.
Mikromat
*

« Odpowiedz #2 : 06 Luty 2016, 21:18:27 »

Świetna historia, o różnym traktowaniu ludzi przez różne państwa i o tym, jak historia zatacza koło w to samo miejsce, ale już nie takie samo (Altdamm-Dąbie), może w myśl zasady, że "nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki" - jeśli ktoś się wymądrza to na pewno nie ja... Duży uśmiech
slazmi
Moderator

« Odpowiedz #3 : 06 Luty 2016, 22:31:29 »

Nie jestem pewien czy ta fotka jest z tego miejsca, ale co mi tam... Najwyżej ktoś poprawi.
Czarny
*

« Odpowiedz #4 : 07 Luty 2016, 14:17:47 »

Robią sobie wycieczkę rowerową i żłopią piwo - gdzie żandarmeria?
Czarny
*

« Odpowiedz #5 : 30 Październik 2018, 14:07:48 »

Kartka z 1914
Czarny
*

« Odpowiedz #6 : 31 Październik 2018, 19:53:12 »

Nie wiem, czy zwróciliście uwagę, ale na ostatniej fotce po prawej stronie od wejścia widniej pewna tabliczka. Wyostrzyłem ją trochę i odczytałem. Wynika z niej, że w budynku tym działała organizacja Deutscher Radfahrer Bund, czyli Niemiecka Federacja Rowerzystów. Organizacja ta powstała w Lipsku w 1884r.
Perca f.
*

« Odpowiedz #7 : 31 Październik 2018, 20:02:42 »

Bystre oko

"Celem wojny nie jest śmierć za ojczyznę, ale sprawienie, aby tamci s........e umierali za swoją"

Generał George Smith Patton
slazmi
Moderator

« Odpowiedz #8 : 01 Listopad 2018, 08:36:44 »

Nie wiem, czy zwróciliście uwagę, ale na ostatniej fotce po prawej stronie od wejścia widniej pewna tabliczka. Wyostrzyłem ją trochę i odczytałem. Wynika z niej, że w budynku tym działała organizacja Deutscher Radfahrer Bund, czyli Niemiecka Federacja Rowerzystów. Organizacja ta powstała w Lipsku w 1884r.

Szacun za spostrzegawczość  Spoko Szok
Może stąd rowery widoczne na tej fotce Co?  Chichot
Czarny
*

« Odpowiedz #9 : 01 Listopad 2018, 09:21:13 »

Dokładnie tak samo sobie pomyślałem o tych rowerach na fotce.
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.7 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
TinyPortal v0.9.8 © Bloc
Modyfikacja i przystosowanie przez rwpb i Fitek
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!