Czarny
Offline
Wiadomości: 1704
|
 |
« Odpowiedz #1 : 10 Czerwiec 2020, 14:59:20 » |
|
Ilna Góra - jest to nazwa kalka niemieckiej nazwy - Ihlen Berg (ciekawostką jest, że w powiecie Gryfickim również jest Ilna Góra, która także została przemianowana z niemieckiej nazwy Ihlen Berg). Według mojego tłumaczenia Ihlen Berg znaczy - widokowa górka.
Natomiast z nazwą "Śmiłowska Górka" sprawa jest bardziej zagmatwana - Pochodzi od nazwy Śmiłów. Ciekawe informacje odnośnie tych nazw podaje Tadeusz Bielecki w książce "Szczecin Stary i Nowy":
ŚMIŁÓW - Tereny zakładu wychowawczego dla dzieci, położone w Zdrojach, pomiędzy ul. Walecznych (Os. Słoneczne), Poległych i Cedrową (Barnucin-Cieśnik), na Prawobrzeżu Szczecia. Początkowo były to pojedyncze zabudowania na terenie należącym do Zdrojów. W 1916 kupiono piękny park w Zdrojach wraz z domem zwanym "Straussenruh" (Błogi Strauss) i tu umieszczono zakład opiekuńczy dla dzieci (po niem. Kinderheil) W latach późniejszych dokupiono jeszcze dalsze parcele i pobudowano nowe domy. Znalazły tu miejsce zakłady opieki nad niemowlętami i dziećmi chorymi. Ponieważ zakład prowadzony był przez siostry diakonistki nosił oficjalną nazwę Diakonissen, Mutterhaus Kinderheil (Dziecięcy Dom Macierzyński Diakonistek). Zakład liczył 250 stałych "mieszkańców". W Klęskowie, znajdował się oddział dla dzieci chorych na gruźlicę, Przy zakładzie opiekuńczym były także zabudowania gospodarcze oraz mała kaplica zakładowa. W roku 1934 część terenów na' leżących do zakładu opiekuńczego została zajęta pod budowę szosy. Zakład przeniósł się częściowo do centrum miasta na ulicę Jagiellońską. W zakładzie było 1 200 łóżek, dla dzieci pracowało 15 lekarzy i 350 sióstr. Zabudowania zakładu szczęśliwie ocalały w czasie marcowych walk o Zdroje w 1945 r. i po pewnym okresie urządzono tam również zakład wychowawczy dla dzieci. Ustalona po wojnie nazwa Śmiłów dla tego mini-osiedla a faktycznie Zakładu nastąpiła na skutek jakiegoś nieporozumienia. Trudno bowiem tworzyć nazwę geograficzną osiedla dla jednego tylko obiektu. Z powodzeniem można by zabudowania tego ośrodka potraktować jako część położonego obok osiedla Cieśnik. Poza tym występuje jeszcze sprzeczność w niemieckich nazwach zakładu. Otóż Smiłów w języku niemieckim, jak już wspomniano nosił nazwę: Diakonissen Mutterhaus Kinderheil, tj. Dom Opiekuńczy Diakonistek dla Dzieci. Natomiast w Słowniku Rosponda nosi on nazwę Kinderheim bei Finkenwalde (Dom Dziecka koło Zdrojów). Na niemieckich planach miasta (ostatni z 1936 r.) brak takiej nazwy, występuje tylko ta pierwsza. Wprawdzie na niektórych planach występują w pobliżu różne "Kinderheimy", ale żaden z nich nie posiada określenia: bei Finkenwalde (koło Zdrojów). Nastąpiła więc tutaj jakaś pomyłka toponomastyczna. Należy równocześnie podkreślić, że na żadnym, powojennym planie Szczecina, nazwa Śmiłów nigdy nie była naniesiona. Zachodzi więc pytanie czy należy ją reaktywować? Jednocześnie trzeba poinformować, że położone tuż przy autostradzie (już w Starkowie) wzniesienie otrzymało po wojnie nazwę Śmiłowska Górka (niem. Bismarckshohe), gdzie również znajdował się Dom Dziecka (niem. Sanatorium Bismarckshohe), zniszczony następnie w czasie działań wojennych. Istniała więc jakaś łączność pomiędzy obu tymi nazwami, niestety obecnie bliżej nam nieznana.
|