Portal Prawobrzeża Szczecina
14 Kwiecień 2021, 06:01:57 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Witamy w Portalu Prawobrzeża Szczecina i zapraszamy do rejestracji. Jako zarejestrowany i zalogowany użytkownik możesz znacznie więcej.

Strona główna   Forum   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja   *
Galeria
Historie Prawobrzeża
Różne oblicza Cap Delbrück wysłane przez Fitek
Klęskowo - Hökendorf (Część I) wysłane przez Fitek
Klęskowo - Hökendorf (Część II) wysłane przez Fitek
Klęskowo - Hökendorf (Część III) wysłane przez Fitek
Ratusz w Altdamm (Dąbiu) wysłane przez Fitek
Nazewnictwo Puszczy Bukowej i jej najbliższych okolic cz. 1 wysłane przez Fitek
Historyczny most niszczeje wysłane przez Fitek
Historia poczty w Dąbiu do 1945 roku wysłane przez Fitek
Garnizony Prawobrzeża- zarys historii wysłane przez Fitek
DOL Kliniska - lotnictwo wojskowe na Prawobrzeżu wysłane przez Fitek
Nalot na Załom (Arnimswalde) 11 kwietnia 1944 roku wysłane przez Fitek
Prawobrzeże w XIII wieku - Cedelin wysłane przez Fitek
Historia Fabryki Kabli „Załom” (obecnie Tele-Fonika Kable oddział Szczecin) wysłane przez Fitek
Zajezdnia Autobusowa „ Dąbie” na ulicy Struga wysłane przez Fitek
Wspomnienia z tragicznych czasów wysłane przez Fitek
Historia i opowieści z Jezierzyc – Niezapomniana Ojczyzna wysłane przez Portal
Pomnik Pamięci Ofiar Wojen XX Wieku wysłane przez Fitek
Życie Załomia Rok XIV nr 22/23 1-31 grudnia 1987 - Nasi zasłużeni wysłane przez Portal
Historia i opowieści z Jezierzyc – Niezapomniana Ojczyzna część II wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część I) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część II) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część III) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część IV) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część V) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część VI) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część VII) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część VIII) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część IX) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część X) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część XI) wysłane przez Portal
Historia i opowieści z Jezierzyc – Niezapomniana Ojczyzna część III wysłane przez Swaq
Historia groty i parku Töpffera. wysłane przez Fitek
CZAS PIONIERÓW wysłane przez slazmi
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Lapidaria - porządkować czy nie?  (Przeczytany 4035 razy)
Aygon
Redakcja

« : 01 Grudzień 2007, 03:34:20 »

Wiesz, zawsze można przelecieć okolice wykrywką dla zachowania pamiątek, do tej pory nigdy się na to nie odważyłem ze względu na teren cmentarza, ale widać niektórzy nie mieli oporów i niestety nie za dobrze się to skończyło. A że to teren cmentarza to widać z daleka.
P.S. W okolicy wyszedł portfel z markami narzędziowymi z Załomia, klamra pruska, co ciekawe i stojak ze swastyką, więc chyba wciąż teren ciekawy (choć to akurat w okolicach, jak kto by chciał poszukać, więc się trochę trzeba nachodzić Mrugnięcie).
V-12
*

« Odpowiedz #1 : 01 Grudzień 2007, 04:42:10 »

W ogóle jakbyś zaczął grzebać gdzieś po takich terenach cmentarnych to się ludzie dziwnie będą gapić, chyba że założysz jakąś kamizelkę odblaskową na prowizorkę:D

"Nie przekreślaj tych, którym nie udało się. Każdy ma prawo dostać szansę jeszcze raz." (Piotr Klatt)

http://www.riversedge.pl/ - Zapraszam na moją stronę z artykułami i galerią!
Fitek
Administrator

« Odpowiedz #2 : 01 Grudzień 2007, 10:30:52 »

Jutro postaram się zrobić zdjęcia tych krzyży z cmentarza Franzhausen. Jak ktoś ma chęć to jutro będę na Starym Szlaku od godz. 13-stej do 14-stej.

Aygon
Redakcja

« Odpowiedz #3 : 01 Grudzień 2007, 15:31:11 »

Na teren tego cmentarza łatwo wejść nie orientując się, bo jest na górce, był niewielki i za dużo nie zostało, ale jak już się zobaczy nagrobek to powinno sie takie miejsce opuścić. Przyznam, że kopałem kiedyś na cmentarzu w Wolinie, ale oczywiście bez wykrywki, odkopywałem i ustawiałem stare nagrobki, ale i tak dziwnie się czułem. No, ale można się zdziwić ile płyt zalega np. pod 20 cm warstwą ziemi, w miejscu, gdzie się wydaje, że już nic nie zostało. Po wojnie wszystkie nagrobki poprzewracali i powoli pozapadały się w ziemię, przykryły je liście, z których też później powstała gleba. Zastanawiam się czy u nas na "prawo" nie znalazłoby się w ten sposób paru jeszcze tablic. Dobra do takiej pracy jest sonda z kawałka drutu zbrojeniowego.
mavr
*

« Odpowiedz #4 : 01 Grudzień 2007, 18:29:11 »

Ano, kopanie na cmentarzu to bardzo, bardzo drażliwy temat. Hieny cmentarne powninny być karane na zasadzie linczu, od razu. Co innego poszukiwanie elementów w celu stworzenia lapidarium, ale i tak wolałbym mieć oficjalną zgodę. Taką jak przy ekshumacjach.
Z cmentarnych odkrywek najgorzej wspominam ekshumacje w Katyniu i Stargardzie Szczecińskim.

Historia jest jedna. Nie dzieli się na polską i niemiecką. Głupcem jest ten kto sądzi, że historia jest czarno-biała.
Aygon
Redakcja

« Odpowiedz #5 : 01 Grudzień 2007, 22:10:32 »

Ja nie miałem zbytnio wyjścia, pisałem do burmistrza, byłem w muzeum, pisałem do WKZ i wszyscy po kolei  to olali :/.
mavr
*

« Odpowiedz #6 : 01 Grudzień 2007, 22:26:37 »

To już jest jakaś podkładka. Generalnie jesteś kryty, bo zwracałeś się o zezwolenie. A  k.p.a. mówi, że jeśli nie ma decyzji odmownej w ciągu 30 dni (roboczych) to sprawę uważa się za załatwioną na korzyść petenta.

Historia jest jedna. Nie dzieli się na polską i niemiecką. Głupcem jest ten kto sądzi, że historia jest czarno-biała.
V-12
*

« Odpowiedz #7 : 02 Grudzień 2007, 11:29:01 »

Hmm, jednakże warto by było mieć jakiś papierek czy cokolwiek. Bo wiesz, ktoś się przyczepi, ktoś doniesie i będą problemy ;/

"Nie przekreślaj tych, którym nie udało się. Każdy ma prawo dostać szansę jeszcze raz." (Piotr Klatt)

mavr
*

« Odpowiedz #8 : 02 Grudzień 2007, 14:16:25 »

Nawet jak nie masz papierka, ale faktycznie skierowałeś pisma, które pozostały bez odpowiedzi to mogą się czepiać do bólu. Jak ktoś będzie miał problem to musi odpowiedzieć na jedno pytanie - na jakiej podstawie działa  Duży uśmiech

V-12
*

« Odpowiedz #9 : 02 Grudzień 2007, 21:13:43 »

Hehe, mi chodziło bardziej, żeby mieć jakiś papierek podczas takich prac, bo co z tego, że złożyłeś pisemko w Urzędzie czy gdziekolwiek jak nie będziesz miał na to potwierdzenia (no chyba, że wydają:). W sumie wiele terenów po byłych cmentarzach jest umiejscowiona w takich miejscach, gdzie jest mniejszy ruch. Wiem, że magia munduru robi swoje - wystarczyłoby założyć jakieś odblaskowe kamizelki i już inaczej byśmy byli postrzegani pracując na terenach cmentarnych :)

Aygon
Redakcja

« Odpowiedz #10 : 02 Grudzień 2007, 22:28:19 »

Zwykle większość "zapomnianych" cmentarzy, takich bez namiastki porządku i lapidarium, nie jest ujęta jako tereny szczególnej troski i ogólnie można by dostać tylko za np. niszczenie ściółki itp. Podejrzewam, że wystarczyłaby tylko dobra gadka i pokazanie efektów. Gorzej z miejscami takimi jak np. właśnie te w Wolinie, gdzie były i obecny cmentarz znajdują się na tym samym terenie.
mavr
*

« Odpowiedz #11 : 03 Grudzień 2007, 09:49:00 »

Hehe, mi chodziło bardziej żeby mieć jakiś papierek podczas takich prac, bo co z tego, że złożyłeś pisemko w Urzędzie czy gdziekolwiek jak nie będziesz miał na to potwierdzenia

I tu, bez urazy, leży problem bolszewickiego sposobu postrzegania obwatela w systemie prawnym. W demokratycznym i obywatelskim społeczeństwie to nie obywatel, podejmujący szczytną incjatywę, ma udowadniać, że może coś zrobić. To urzędas utrzymywany za podatki obywateli ma udowodnić, że czegoś robić nie wolno, podając podstawę prawną. I tym się różni sposób myślenia obywatelski od homo sovieticus.

Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.6 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
TinyPortal v0.9.8 © Bloc
Modyfikacja i przystosowanie przez rwpb
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!