Jedyny Portal Prawobrzeza
15 Wrzesień 2019, 08:06:25 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Witamy w Portalu Prawobrzeża Szczecina i zapraszamy do rejestracji. Jako zarejestrowany i zalogowany użytkownik możesz znacznie więcej.

Strona główna   Forum   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja   *
Galeria
Zegar Prawobrzeża
Historie Prawobrzeża
Różne oblicza Cap Delbrück wysłane przez Fitek
Klęskowo - Hökendorf (Część I) wysłane przez Fitek
Klęskowo - Hökendorf (Część II) wysłane przez Fitek
Klęskowo - Hökendorf (Część III) wysłane przez Fitek
Ratusz w Altdamm (Dąbiu) wysłane przez Fitek
Nazewnictwo Puszczy Bukowej i jej najbliższych okolic cz. 1 wysłane przez Fitek
Historyczny most niszczeje wysłane przez Fitek
Historia poczty w Dąbiu do 1945 roku wysłane przez Fitek
Garnizony Prawobrzeża- zarys historii wysłane przez Fitek
DOL Kliniska - lotnictwo wojskowe na Prawobrzeżu wysłane przez Fitek
Nalot na Załom (Arnimswalde) 11 kwietnia 1944 roku wysłane przez Fitek
Prawobrzeże w XIII wieku - Cedelin wysłane przez Fitek
Historia Fabryki Kabli „Załom” (obecnie Tele-Fonika Kable oddział Szczecin) wysłane przez Fitek
Zajezdnia Autobusowa „ Dąbie” na ulicy Struga wysłane przez Fitek
Wspomnienia z tragicznych czasów wysłane przez Fitek
Historia i opowieści z Jezierzyc – Niezapomniana Ojczyzna wysłane przez Portal
Pomnik Pamięci Ofiar Wojen XX Wieku wysłane przez Fitek
Życie Załomia Rok XIV nr 22/23 1-31 grudnia 1987 - Nasi zasłużeni wysłane przez Portal
Historia i opowieści z Jezierzyc – Niezapomniana Ojczyzna część II wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część I) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część II) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część III) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część IV) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część V) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część VI) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część VII) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część VIII) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część IX) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część X) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część XI) wysłane przez Portal
Historia i opowieści z Jezierzyc – Niezapomniana Ojczyzna część III wysłane przez Swaq
Historia groty i parku Töpffera. wysłane przez Fitek
CZAS PIONIERÓW wysłane przez slazmi
Strony: [1] 2 3 4   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Budowle sakralne Prawobrzeża  (Przeczytany 22589 razy)
slazmi
Moderator

« : 04 Marzec 2008, 22:15:35 »

Sądzę, że temat wart jest Waszej uwagi...
Zamieszczajcie wszystko co wiecie... później spróbujemy to zebrać w jakąś logiczną całość, a ja obiecuje ,że to przetworzę przynajmniej na artykuł.
Dawajcie wszystko co macie : wspomnienia, foty, dokumenty, skany itp. itd.
Zapraszam
slazmi
Moderator

« Odpowiedz #1 : 04 Marzec 2008, 22:21:26 »

Na dobry początek  "moja Parafia" w zimowej scenerii... Prawda, że ładnie się prezentuje...
Aygon
Redakcja

« Odpowiedz #2 : 04 Marzec 2008, 22:34:22 »

Jakoś mnie nie przekonuje to nowoczesne budownictwo sakralne. Gotyk to jak dla mnie jedyny, godny styl, no może jeszcze barok Mrugnięcie
slazmi
Moderator

« Odpowiedz #3 : 04 Marzec 2008, 22:38:57 »

Sam kocham starocie... a to, to tylko na zachętę, bo miałem pod ręką.
Aygon
Redakcja

« Odpowiedz #4 : 04 Marzec 2008, 22:54:16 »

Przykłady mam na osiedlu, ciekawe, nie powiem, ale jednak ta nowoczesność do mnie nie przemawia, cały czas mam wrażenie, że to budownictwo "budżetowe", a jednak strzelisty gotyk daje jakieś niepowtarzalne wrażenia "duchowe".
PrzemysławJ
*

« Odpowiedz #5 : 04 Marzec 2008, 23:11:39 »

To to jeszcze nic, zobaczcie jakiego potwora wymurował proboszcz na Majowym - tfuj...
Mila
Moderator

« Odpowiedz #6 : 05 Marzec 2008, 06:13:50 »

Szczerze powiem, że podoba mi się pomysł. No to może taki strzał Uśmiech Ładne, co?Mrugnięcie

- - - - -
Warto być przyzwoitym, ale się nie opłaca. Opłaca się być nieprzyzwoitym, ale nie warto (Władysław Bartoszewski)
gryf127
*

« Odpowiedz #7 : 05 Marzec 2008, 17:31:17 »

Sławku uważałem, że "parafia" to Twa inna ?.
Bo różane plantacje i kable to kawałek drogi?
Może coś pokręciłem?
slazmi
Moderator

« Odpowiedz #8 : 05 Marzec 2008, 22:41:48 »

Szczerze powiem, że podoba mi się pomysł. No to może taki strzał Uśmiech Ładne, co?Mrugnięcie
Ale co ? Chyba miała być jakaś fota  Co?
slazmi
Moderator

« Odpowiedz #9 : 05 Marzec 2008, 23:00:53 »

Sławku uważałem, że "parafia" to Twa inna ?.
Bo różane plantacje i kable to kawałek drogi?
Może coś pokręciłem?
Dąbie już nie jest moją parafią od kilku lat, a w Załomiu  zarabiam "kasiorkę"  Spoko
Mila
Moderator

« Odpowiedz #10 : 06 Marzec 2008, 06:03:58 »

Parafia p.w. Opatrzności Bożej przy ul. Marii Dąbrowskiej, od strony zachodniej (foto) wraz z garścią historyczną.

Parafia została powołana dekretem Arcybiskupa Mariana Przykuckiego 01.07.1992r.
Do parafii pw. Opatrzności Bożej przypisane zostały ulice z Os. Majowe i Kijewo.

Pierwsze Msze św. były odprawiane na pustym placu przy ulicy Marii Dąbrowskiej, a „dachem” pierwszego Kościoła było sklepienie niebieskie. Następnie powstała drewniana kapliczka – zadaszenie, a jeszcze później wybudowano z płyt „trafo” kapliczkę o powierzchni 70 m2. W nocy z 15 na 16 października 1992r., chuligani podpalili drewnianą kapliczkę. Spłonęła doszczętnie, ocalał tylko drewniany krzyż, mimo, że był przytwierdzony do samej kapliczki. Dziś ten pierwszy krzyż znajduje się jako relikwia na ścianie kaplicy.
Kolejnym etapem było postawienie murowanej kaplicy p.w. Opatrzności Bożej o powierzchni 300m2. Uroczysta "inauguracja" nowej świątymi miała miejsce na Boże Narodzenie 1993r. W roku 1994 kontynuowane są prace przy plebani i wiosną 1995 r. wprowadza się do parafialnego domu najpierw proboszcz, a w czerwcu wikary, (do tej pory księża mieszkali na osiedlu w wynajętych mieszkaniach).

Wspólnoty parafialne:
- Wspólnota Żywego Różańca;
- Apostolskie Dzieło Pomocy dla Czyśćca;
- Grupa Modlitwy Ojca Pio;
- Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie;
- Odnowa w Duchu Świętym.

Msze św.
Niedziela: 7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 13:30 (dzieci), 18:00
Dzień powszedni: 7:00, 18:00

Proboszczem parafii jest Ksiądz Proboszcz mgr Tadeusz Szponar.

To to jeszcze nic, zobaczcie jakiego potwora wymurował proboszcz na Majowym - tfuj...

Ano takiego "potwora" Mrugnięcie Przemku, a widziałeś architektoniczne dzieło sakralne przy Zawadzkiego (Św. Ottona)? To jest dopiero monstrum Duży uśmiech

- - - - -
Warto być przyzwoitym, ale się nie opłaca. Opłaca się być nieprzyzwoitym, ale nie warto (Władysław Bartoszewski)
PrzemysławJ
*

« Odpowiedz #11 : 06 Marzec 2008, 08:16:24 »

Ogólnie obejście kościoła beznadziejne, budynek stoi w parkingu, z którego dochody czerpie parafia, dookoła samochody i piach...koszmar jakiś, księżycowa architektura, podobnie właśnie jak na Zawadzkiego. A sprawa podpalenia pierwszej drewnianej kapliczki była głośna, była też próba odpiłowania żelaznego (a nie drewnianego?) krzyża, ale bez rezultatu, całość to wybryk chuligański plus element protestu wobec poczynań proboszcza, postaci dosyć "specyficznej".

Mila
Moderator

« Odpowiedz #12 : 06 Marzec 2008, 08:22:36 »

Przemku, poczekaj, daj trochę czasu. Krajobraz w końcu zniknie (mam nadzieję Uśmiech ). Podobna sytuacja była na Słonecznym, a w tej chwili otoczenie jest w miarę ok - przynajmniej od strony Heliosów, bo od Centrum Słonecznego już nie Zawstydzony
Ale z parkingiem - fakt, masz rację - dość "specyficzna" sytuacja Duży uśmiech
Mam podobne odczucia jak Aygon: gotyk - to jest TO!

- - - - -
PrzemysławJ
*

« Odpowiedz #13 : 06 Marzec 2008, 10:21:20 »

Mieszkałem w bloku naprzeciwko od 86 r. i jestem sceptyczny, że ten bałagan w końcu kiedyś zostanie uporządkowany! A propos - czy ktoś wie co miało być na placu obok kościoła? Przez jakiś czas mówiło się o przedszkolu, potem zjeżdżały tam cyrki, a teraz pustka!
mavr
*

« Odpowiedz #14 : 06 Marzec 2008, 11:50:17 »

Wspólczesna architektura sakralna w ogóle do mnie nie przemawia. I tu popieram solidny niemiecki gotyk/ neogotyk w formie małych wiejskich kościółków (np. Płonia) ewentualnie coś na kształt stylu katedralnego z Dąbia.
Jak się nad tym zastanowić to chyba bardziej, od obecnych, wolałem stare koscioły na Słonecznym i Majowym wg. zaadaptowanego projektu z obory. Przynajmniej były proste, bez udziwnień.

Historia jest jedna. Nie dzieli się na polską i niemiecką. Głupcem jest ten kto sądzi, że historia jest czarno-biała.
Strony: [1] 2 3 4   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.7 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
TinyPortal v0.9.8 © Bloc
Modyfikacja i przystosowanie przez rwpb i Fitek
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!