Portal Prawobrzeża Szczecina
16 Wrzesień 2021, 13:53:22 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Strona główna   Forum   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja   *
Galeria
Historie Prawobrzeża
Różne oblicza Cap Delbrück wysłane przez Fitek
Klęskowo - Hökendorf (Część I) wysłane przez Fitek
Klęskowo - Hökendorf (Część II) wysłane przez Fitek
Klęskowo - Hökendorf (Część III) wysłane przez Fitek
Ratusz w Altdamm (Dąbiu) wysłane przez Fitek
Nazewnictwo Puszczy Bukowej i jej najbliższych okolic cz. 1 wysłane przez Fitek
Historyczny most niszczeje wysłane przez Fitek
Historia poczty w Dąbiu do 1945 roku wysłane przez Fitek
Garnizony Prawobrzeża- zarys historii wysłane przez Fitek
DOL Kliniska - lotnictwo wojskowe na Prawobrzeżu wysłane przez Fitek
Nalot na Załom (Arnimswalde) 11 kwietnia 1944 roku wysłane przez Fitek
Prawobrzeże w XIII wieku - Cedelin wysłane przez Fitek
Historia Fabryki Kabli „Załom” (obecnie Tele-Fonika Kable oddział Szczecin) wysłane przez Fitek
Zajezdnia Autobusowa „ Dąbie” na ulicy Struga wysłane przez Fitek
Wspomnienia z tragicznych czasów wysłane przez Fitek
Historia i opowieści z Jezierzyc – Niezapomniana Ojczyzna wysłane przez Portal
Pomnik Pamięci Ofiar Wojen XX Wieku wysłane przez Fitek
Życie Załomia Rok XIV nr 22/23 1-31 grudnia 1987 - Nasi zasłużeni wysłane przez Portal
Historia i opowieści z Jezierzyc – Niezapomniana Ojczyzna część II wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część I) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część II) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część III) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część IV) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część V) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część VI) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część VII) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część VIII) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część IX) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część X) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część XI) wysłane przez Portal
Historia i opowieści z Jezierzyc – Niezapomniana Ojczyzna część III wysłane przez Swaq
Historia groty i parku Töpffera. wysłane przez Fitek
CZAS PIONIERÓW wysłane przez slazmi
Strony: [1] 2   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Rubinowy staw 40 lat temu.  (Przeczytany 12253 razy)
Aygon
Redakcja

« : 03 Maj 2008, 15:22:21 »

Otrzymałem to zdjecie razem z takim opisem.
Witam,
Natrafiłem u znajomych na zdjęcie związane z przeszłością obecnego Osiedla Słonecznego.
Zdjęcie pochodzi z przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Ta woda, którą widać za tymi dwoma panami to nic innego tylko obecny Rubinowy Staw na Słonecznym. Zdjęcie wykonano od strony południowej czyli fotograf stał na końcu obecnej ulicy Lnianej (wieżowiec - gwiazda po prawej a przedszkole po lewej).
Drzewa, a przynajmniej część z nich rośnie do dziś. Jak widać ówczesny Rubinowy Staw służył do rekreacji. Aż wydaje sie to niemożliwe, że kiedyś były tu pola po horyzont.

PS. Aby zachować anonimowość obu panów na zdjęciu, przysłoniłem ich twarze. Niestety nie można ich już spytać o zgodę na zamieszczenie zdjęcia w internecie.
Mila
Moderator

« Odpowiedz #1 : 03 Maj 2008, 17:37:16 »

W 1983 roku przeprowadziliśmy się z Podjuch na Osiedle Słoneczne. Jeszcze wówczas (do ok. 1985 r.) można było spokojnie się tam kąpać. Była mała piaskowa plażyczka od wschodniej strony (dziś w tym miejscu jest asfaltowy zjazd w stronę stawu). Naprawdę przyjemnie się tam spędzało czas latem. Oczywiście teren nie był ogrodzony. Obecnie miejsce w ogóle nie przypomina TAMTEGO stawu.
 :'(

- - - - -
Warto być przyzwoitym, ale się nie opłaca. Opłaca się być nieprzyzwoitym, ale nie warto (Władysław Bartoszewski)
yrek58
*

« Odpowiedz #2 : 03 Maj 2008, 17:44:21 »

Wszystko wskazuje, że Polak potrafi. Szkoda że zniszczyć, a nie zachować. Przykre, ale prawdziwe.
gblazejczyk
*

« Odpowiedz #3 : 03 Maj 2008, 19:24:50 »

Rzeczywiście można powiedzieć, że staw jest bardzo dobrym przykładem negatywnej ingerencji człowieka  Smutny
Niestety coraz więcej jest jezior, w które ingeruje człowiek. Przykładem jest choćby  Wielecki Staw (we wschodniej części Puszczy Bukowej), który również został niemalże w całości przekształcony i dziś pełni funkcję stawu rybnego z intensywnym zagospodarowaniem. Jednak Wielecki Staw jest "niczym" w porównaniu do Rubinowego. "Przykre, ale prawdziwe" jak pisze Yrek58

"Młodość, to stan nieważkości, jedyny w całym życiu"
V-12
*

« Odpowiedz #4 : 03 Maj 2008, 19:50:59 »

W sumie to jestem w szoku. Patrząc na to zdjęcie, po prostu odnosi się wrażenie, jakby było wykonane w całkiem innym miejscu. Obecnie Rubinowy Staw jest okropny. Otoczony blokowiskami, zalany dookoła asfaltem, zastawiony metalowym płotem...

"Nie przekreślaj tych, którym nie udało się. Każdy ma prawo dostać szansę jeszcze raz." (Piotr Klatt)

http://www.riversedge.pl/ - Zapraszam na moją stronę z artykułami i galerią!
Mila
Moderator

« Odpowiedz #5 : 03 Maj 2008, 21:59:47 »

Jeszcze pod koniec lat osiemdziesiątych staw - mimo, że był już niesamowicie zanieczyszczony - nie miał dookoła tego fatalnego płotu. Było już jednak w połowie zbocza (tak jak dziś) wykonane "wypłaszczenie". Można było w zimie zjeżdżać na zamarzniętą taflę stawu na sankach lub nartach "z wyskokiem". To był czad! Latem niestety widok był równie przeokropny co dziś.

- - - - -
Warto być przyzwoitym, ale się nie opłaca. Opłaca się być nieprzyzwoitym, ale nie warto (Władysław Bartoszewski)
PrzemysławJ
*

« Odpowiedz #6 : 04 Maj 2008, 17:17:38 »

Szok i dla mnie Szok To się nazywa "kształtowanie środowiska"!
i06
Redakcja

« Odpowiedz #7 : 04 Maj 2008, 18:37:56 »

Od 1966 mieszkałem na dzisiejszej Rydla (kiedyś 13), a nad tym stawem mój dziadek miał łąkę, razem z dzieciakami chodziliśmy się tam kąpać, wtedy staw zasilał ciek wodny, który w czasie budowy Słonecznego wpuszczono w rurę i przykryto ziemią. Ci panowie stoją koło dzisiejszych bloków, a wtedy były tam baraki i mieszkali ludzie, których przywieziono ze wschodu - większość z nich w latach 1972-74 została przeniesiona (moi znajomi na przykład do Dąbia). Jezioro było czyściutkie, aż do czasu, gdy w górze cieku wodnego powstały fermy lisów i nutrii. A i nie wiem czy to prawda, ale jak mi opowiadał dziadek (mieszkał tam od 1946) w jeziorze do około roku 1960 w trzcinach (koło dzisiejszego przedszkola tkwił zatopiony transporter - który tam utknął zimą 1945. Za ich plecami jeszcze do lat 70-tych XX w. było kąpielisko  z kawałkiem mola/kładki.
Mila
Moderator

« Odpowiedz #8 : 04 Maj 2008, 22:02:39 »

Jezioro było czyściutkie aż do czasu gdy w górze cieku wodnego powstały fermy lisów i nutrii.

Kaziu, wydaje mi się, że ferma była przy ul. Mącznej, a tam płynie Chojnówka, która wprawdzie przepływa na granicy Słonecznego i Zdrojów, ale w żadnym wypadku nie uchodzi(ła) do Rubinowego Stawu. Woda, która przepływa przez ten staw to Rudzianka - skanalizowana od ul. Smutnej.

- - - - -
lito
*

« Odpowiedz #9 : 01 Grudzień 2008, 20:22:21 »

Ciekawy wątek, może ktoś ma jeszcze jakieś zdjęcia?
slazmi
Moderator

« Odpowiedz #10 : 21 Luty 2015, 21:26:16 »

Ostatnio dotarła do mnie informcja, że "autochtoni" nazywali staw Rubinowy  stawem "Bacza".
Czy ktoś mógły to potwierdzić/zaprzeczyć...
Mikromat
*

« Odpowiedz #11 : 22 Luty 2015, 05:11:24 »

Potwierdzam, ale nie jako autochton lecz też z rozmów z "autochtonami" dobrych kilka lat temu!

A propos lokalnych nazw, tutejszym zapewne znana też była nazwa "Korea", nie dotyczyła jednak stawu, tylko ... no właśnie, czego?

I jeszcze nt. ciekawej relacji "i06", z zasilaniem stawu Rudzianką to było chyba nieco kombinowane, nie tak proste jak może się wydawać...?
Perca f.
*

« Odpowiedz #12 : 22 Luty 2015, 08:28:03 »

Takie trzy

"Celem wojny nie jest śmierć za ojczyznę, ale sprawienie, aby tamci s........e umierali za swoją"

Generał George Smith Patton
Perca f.
*

« Odpowiedz #13 : 22 Luty 2015, 08:28:43 »

Nie chce wejść z tamtymi.

"Celem wojny nie jest śmierć za ojczyznę, ale sprawienie, aby tamci s........e umierali za swoją"

Generał George Smith Patton
slazmi
Moderator

« Odpowiedz #14 : 22 Luty 2015, 08:36:09 »

A propos lokalnych nazw, tutejszym zapewne znana też była nazwa "Korea", nie dotyczyła jednak stawu, tylko ... no właśnie, czego?

Nie wiem czy chodzi o to "tę Koreę", ale jedyna jaką znam, dotyczy okolic Arnimswalde, a konkretnie pozostałości Hornskrug (Rzęśnica). Załomiacy nazywają to Koreą.
Można o tym miejscu poczytać   w tej fotorelacji.
Wzmiankowane miejsce jest opisywane również w tym miejscu.
Strony: [1] 2   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.6 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
TinyPortal v0.9.8 © Bloc
Modyfikacja i przystosowanie przez rwpb
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!