Portal Prawobrzeża Szczecina
14 Kwiecień 2021, 07:43:32 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Strona główna   Forum   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja   *
Galeria
Historie Prawobrzeża
Różne oblicza Cap Delbrück wysłane przez Fitek
Klęskowo - Hökendorf (Część I) wysłane przez Fitek
Klęskowo - Hökendorf (Część II) wysłane przez Fitek
Klęskowo - Hökendorf (Część III) wysłane przez Fitek
Ratusz w Altdamm (Dąbiu) wysłane przez Fitek
Nazewnictwo Puszczy Bukowej i jej najbliższych okolic cz. 1 wysłane przez Fitek
Historyczny most niszczeje wysłane przez Fitek
Historia poczty w Dąbiu do 1945 roku wysłane przez Fitek
Garnizony Prawobrzeża- zarys historii wysłane przez Fitek
DOL Kliniska - lotnictwo wojskowe na Prawobrzeżu wysłane przez Fitek
Nalot na Załom (Arnimswalde) 11 kwietnia 1944 roku wysłane przez Fitek
Prawobrzeże w XIII wieku - Cedelin wysłane przez Fitek
Historia Fabryki Kabli „Załom” (obecnie Tele-Fonika Kable oddział Szczecin) wysłane przez Fitek
Zajezdnia Autobusowa „ Dąbie” na ulicy Struga wysłane przez Fitek
Wspomnienia z tragicznych czasów wysłane przez Fitek
Historia i opowieści z Jezierzyc – Niezapomniana Ojczyzna wysłane przez Portal
Pomnik Pamięci Ofiar Wojen XX Wieku wysłane przez Fitek
Życie Załomia Rok XIV nr 22/23 1-31 grudnia 1987 - Nasi zasłużeni wysłane przez Portal
Historia i opowieści z Jezierzyc – Niezapomniana Ojczyzna część II wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część I) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część II) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część III) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część IV) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część V) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część VI) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część VII) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część VIII) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część IX) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część X) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część XI) wysłane przez Portal
Historia i opowieści z Jezierzyc – Niezapomniana Ojczyzna część III wysłane przez Swaq
Historia groty i parku Töpffera. wysłane przez Fitek
CZAS PIONIERÓW wysłane przez slazmi
Strony: 1 [2] 3 4 5   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Murki z płyt nagrobnych z napisami i ornamentyką  (Przeczytany 16117 razy)
anubiska
*

Cmentarolog

« Odpowiedz #15 : 10 Maj 2008, 00:24:30 »

Widoczek.

"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób"
anubiska
*

Cmentarolog

« Odpowiedz #16 : 10 Maj 2008, 00:28:10 »

Mrugnięcie

anubiska
*

Cmentarolog

« Odpowiedz #17 : 10 Maj 2008, 00:29:34 »

Coś pięknego Uśmiech

anubiska
*

Cmentarolog

« Odpowiedz #18 : 10 Maj 2008, 00:34:30 »

Duży uśmiech

anubiska
*

Cmentarolog

« Odpowiedz #19 : 10 Maj 2008, 00:39:38 »

I na koniec piękny (a zarazem smutny) widok.

Mariusz
*

Szczecin-Płonia/UK-Gainsborough Lincolnshire

« Odpowiedz #20 : 10 Maj 2008, 00:54:11 »

Ten temat był kiedyś bodajże w Kurierze Szczecińskim poruszony tyle że na lewo od Odry (nasza konkurencja czyli Sedina miała w tym udział). Takich murków, chodników jest mnogo. Dla mnie rzecz godna pogardy dla tych, co tak traktowali nagrobki i miejsca pochówku (tkz.komuna inny ustrój polityczny) co lub jak to skomentować? Naprawić? Raczej już się nie da, niestety nasi ojcowie, dziadkowie zniszczyli bardzo dużo. Wstyd mi za nich. Co innego można powiedzieć? Tak jak 80% Niemców wstydzi się tego, co było podczas II wojny światowej, do tej pory nas i inne narody przepraszają, tak my tylko możemy ratować to, co pozostało. W czasie wstecz nikt nie da rady się przenieść, żeby coś cofnąć... Rozumiem tamte czasy: wojna, nienawiść miedzy Polską, Niemcami a szczególnie od mojej rodziny Rosją (choćby moja nieżyjąca babcia wprost była łagodną i cudowną kobietą ale na dzwięk Rosjanin wstępował w nią diabeł wcielony, nie będę opisywał jej historii z Ciechanowa bo nie tym się zajmuje ta strona).
Piję do tego, że w tamtych czasach zwłaszcza po wojnie różne akty niszczenia miały swoje odzwierciedlenie do tego, co czuli Polacy do nie tak dawnych prześladowców, i to w nas Polakach jeszcze siedzi. Możecie pisać, co chcecie. Sam przecież naprawiam i co mogę to robię, aby przywrócić to, co zostało zniszczone, ale pamiętam o tym, co przeżyli moi dziadkowie i trochę ich muszę tu usprawiedliwić. Sam się złapałem ostatnio, że pewien jegomość (nie znam), na widok munduru w którym często chodzę powitał nas cytuję: "o, wojsko przyszło. Heil Hitler). Szczerze, była mała awantura w sklepie, czego i naczelny był świadkiem, a miałem ochotę gościa roznieść, i tak myślę sobie: Boże, nic mi facet nie zrobił, ale czasem po prostu ludzie tak mnie wkurzaja, że nie szanują niczego i nikogo, tyle ludzi zgineło, tyle cierpień ludzkich, a zawsze znajdzie się jakiś idiota, który skwituje to głupim słowem). A pozdrowienie takie jakoś działa na mnie jak płachta na byka, zwłaszcza, jeśli mówi to w miarę młody tkz Polak.
V-12
*

« Odpowiedz #21 : 10 Maj 2008, 00:59:38 »

Kiepska sprawa generalnie, ale może kiedyś chociaż udalo by się rozebrać te murki i pozabierać te kawałki płyt nagrobnych i wmurować gdzieś w 1 miejscu na znak pamięci, by nie pełniły więcej haniebnej roli murków, po których chodzą ludzie a pieski zaznaczają teren...

"Nie przekreślaj tych, którym nie udało się. Każdy ma prawo dostać szansę jeszcze raz." (Piotr Klatt)

http://www.riversedge.pl/ - Zapraszam na moją stronę z artykułami i galerią!
anubiska
*

Cmentarolog

« Odpowiedz #22 : 11 Maj 2008, 18:59:17 »

Owszem, temat murków jest mi znany z Sediny i w sumie natchnęło mnie to, by poczynić sobie kolekcję takowych murków prawobrzeżnych. Jest to dla mnie oburzające, że tak zbezczeszczono pamięć o innych, ale również próbuję rozumieć mentalność powojennego społeczeństwa polskiego.
Jak dla mnie szansa na zebranie wszystkich tych płyt w jednym miejscu jest nikła, jakoś nie widzę entuzjazmu władz, by uczcić pamięć byłych gospodarzy tychże ziem... Nagrobkowy budulec nikogo widocznie nie razi.
Może przynajmniej przez sfotografowanie tych wszystkich murków częściowo przywrócę pamięć o tych ludziach, zwłaszcza jeśli znajdzie się płyta z pełnymi personaliami...

Fitek
Administrator

« Odpowiedz #23 : 12 Maj 2008, 21:45:45 »

Owszem, temat murków jest mi znany z Sediny i w sumie natchnęło mnie to, by poczynić sobie kolekcję takowych murków prawobrzeżnych. Jest to dla mnie oburzające, że tak zbezczeszczono pamięć o innych, ale również próbuję rozumieć mentalność powojennego społeczeństwa polskiego.
Jak dla mnie szansa na zebranie wszystkich tych płyt w jednym miejscu jest nikła, jakoś nie widzę entuzjazmu władz, by uczcić pamięć byłych gospodarzy tychże ziem... Nagrobkowy budulec nikogo widocznie nie razi.
Może przynajmniej przez sfotografowanie tych wszystkich murków częściowo przywrócę pamięć o tych ludziach, zwłaszcza jeśli znajdzie się płyta z pełnymi personaliami...

W samej Płoni są trzy miejsca, plus śmietnik zbudowany z płyt cmentarza w Płoni - walczę z nim już dwa lata.

anubiska
*

Cmentarolog

« Odpowiedz #24 : 12 Maj 2008, 22:20:37 »

W samej Płoni są trzy miejsca, plus śmietnik zbudowany z płyt cmentarza w Płoni - walczę z nim już dwa lata.

Tomku, podasz proszę na Priva dokładną ich lokalizację ? Bym obfociła i dorzuciła do tej niechlubnej kolekcji.
Nie rozumiem zbytnio, o jakiej dwuletniej walce piszesz?

mavr
*

« Odpowiedz #25 : 12 Maj 2008, 22:23:50 »

Zapewne o tej żeby przestał pełnić swoją zaszczytną funkcję lub żeby płyty znalazły właściwe miejsce np. na cmentarzu komunalnym w Płoni.

Historia jest jedna. Nie dzieli się na polską i niemiecką. Głupcem jest ten kto sądzi, że historia jest czarno-biała.
anubiska
*

Cmentarolog

« Odpowiedz #26 : 10 Lipiec 2008, 21:06:00 »

Ciągnę swój wątek dalej. Tym razem przeczesałam dokładnie murki przy ul. Kostki Napierskiego. Oczywiście nie obyło się bez dziwnych spojrzeń przechodniów  Chichot , jeden z nich - user Metroludek - towarzyszył mi nawet później w poszukiwaniu napisów  Uśmiech.
Na początek krótkie info i mapki:
Płyty nagrobne wykorzystane do budowy murków pochodzą zapewne z cmentarza, który usytuowany był przy ul. Rydla (dziś jest tam parking). W książce Frankiewicza "Szczecińskie cmentarze" czytamy: "Przy obecnej ul. Rydla pod dawnym numerem 93 znajdował się cmentarz komunalny o powierzchni 0,78ha. Dokładnej daty jego powstania nie udało się ustalić. Wiadomo, że istniał w okresie międzywojennym aż do 1945 roku. Pozostałością po nim jest jeszcze szpaler brzozowy. W 1974  r. przystąpiono do budowy osiedla Słonecznego, w wyniku czego teren nieczynnego cmentarza został włączony do osiedla (po roku 1977)"
Załączniki:
1 - mapka z Frankiewicza
2 - Fragm. mapy z 1936 roku

P.s. Ponawiam prośbę- jeśli ktoś widział gdzieś napisy nagrobne na murku / chodniku / śmietniku etc. to jestem taką informacją zainteresowana (na priva) Duży uśmiech

anubiska
*

Cmentarolog

« Odpowiedz #27 : 10 Lipiec 2008, 21:23:44 »

Na początek murki przy klatkach budynków ul. Kostki Napierskiego 30-40 a następnie 44-58. Będzie jedno coś ciekawego (?!)

anubiska
*

Cmentarolog

« Odpowiedz #28 : 10 Lipiec 2008, 21:27:31 »

Uśmiech

anubiska
*

Cmentarolog

« Odpowiedz #29 : 10 Lipiec 2008, 21:32:14 »

1 - daty: 1881 - 1938 , i nie wiem co to za dziwne zdobienia...
2- które są dwa obok siebie

Strony: 1 [2] 3 4 5   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.6 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
TinyPortal v0.9.8 © Bloc
Modyfikacja i przystosowanie przez rwpb
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!