Jedyny Portal Prawobrzeza
02 Lipiec 2020, 13:24:11 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Witamy w Portalu Prawobrzeża Szczecina i zapraszamy do rejestracji. Jako zarejestrowany i zalogowany użytkownik możesz znacznie więcej.

Strona główna   Forum   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja   *
Galeria
Zegar Prawobrzeża
Historie Prawobrzeża
Różne oblicza Cap Delbrück wysłane przez Fitek
Klęskowo - Hökendorf (Część I) wysłane przez Fitek
Klęskowo - Hökendorf (Część II) wysłane przez Fitek
Klęskowo - Hökendorf (Część III) wysłane przez Fitek
Ratusz w Altdamm (Dąbiu) wysłane przez Fitek
Nazewnictwo Puszczy Bukowej i jej najbliższych okolic cz. 1 wysłane przez Fitek
Historyczny most niszczeje wysłane przez Fitek
Historia poczty w Dąbiu do 1945 roku wysłane przez Fitek
Garnizony Prawobrzeża- zarys historii wysłane przez Fitek
DOL Kliniska - lotnictwo wojskowe na Prawobrzeżu wysłane przez Fitek
Nalot na Załom (Arnimswalde) 11 kwietnia 1944 roku wysłane przez Fitek
Prawobrzeże w XIII wieku - Cedelin wysłane przez Fitek
Historia Fabryki Kabli „Załom” (obecnie Tele-Fonika Kable oddział Szczecin) wysłane przez Fitek
Zajezdnia Autobusowa „ Dąbie” na ulicy Struga wysłane przez Fitek
Wspomnienia z tragicznych czasów wysłane przez Fitek
Historia i opowieści z Jezierzyc – Niezapomniana Ojczyzna wysłane przez Portal
Pomnik Pamięci Ofiar Wojen XX Wieku wysłane przez Fitek
Życie Załomia Rok XIV nr 22/23 1-31 grudnia 1987 - Nasi zasłużeni wysłane przez Portal
Historia i opowieści z Jezierzyc – Niezapomniana Ojczyzna część II wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część I) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część II) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część III) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część IV) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część V) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część VI) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część VII) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część VIII) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część IX) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część X) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część XI) wysłane przez Portal
Historia i opowieści z Jezierzyc – Niezapomniana Ojczyzna część III wysłane przez Swaq
Historia groty i parku Töpffera. wysłane przez Fitek
CZAS PIONIERÓW wysłane przez slazmi
Strony: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 18   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Przegląd prasy: historia i najciekawsze wydarzenia na Prawobrzeżu  (Przeczytany 90347 razy)
Mila
Moderator

« Odpowiedz #180 : 08 Grudzień 2010, 18:30:07 »

[...] Najbliższą osobą była córka (jedynaczka) Państwa Tarnowskich, Żaneta...
Błękitnooka blondynka...
 Mrugnięcie

- - - - -
Warto być przyzwoitym, ale się nie opłaca. Opłaca się być nieprzyzwoitym, ale nie warto (Władysław Bartoszewski)
yaktra
*

Yaktra - włóczęga/ fotograf

« Odpowiedz #181 : 08 Grudzień 2010, 19:14:36 »

Błękitnooka blondynka...
 Mrugnięcie

Nooo, racja. Jednak nie kojarzę jej i ciebie - Mila, Bartosz M, uhm, nic mi to nie mówi...

" O świcie przestał sypać śnieg. Szeroką drogą przez gęsty sosnowy młodnik nikt przede mną nie szedł. Napisałem - nie szedł - i rozumiemy doskonale, że miałem na myśli człowieka. Ileż w tym zarozumiałości! Tak jakby w przyrodzie nic się poza człowiekiem nie liczyło..."

JAN EDWARD KUCHARSKI.
Mila
Moderator

« Odpowiedz #182 : 08 Grudzień 2010, 19:30:43 »

Błękitnooka blondynka...
 Mrugnięcie
Nooo, racja. Jednak nie kojarzę jej i ciebie - Mila, Bartosz M, uhm, nic mi to nie mówi...
Hihi, ja jako uczeń podstawówki (IV klasa?), a Pani Żaneta jako nauczycielka (mój Boże... plastyki albo muzyki?) w dawnej SP43  Duży uśmiech
Ale dość już, bo robi nam się zupełny off-topic.

- - - - -
Warto być przyzwoitym, ale się nie opłaca. Opłaca się być nieprzyzwoitym, ale nie warto (Władysław Bartoszewski)
slazmi
Moderator

« Odpowiedz #183 : 11 Luty 2011, 19:44:45 »

Podepnę coś nowego z Panoramy 7...
slazmi
Moderator

« Odpowiedz #184 : 11 Luty 2011, 19:45:58 »

I jeszcze...
Źródło jak wyżej.
Swaq
*

« Odpowiedz #185 : 23 Luty 2011, 09:05:08 »

Gazeta.pl z dn. 23.02.2011
Wysypiska w Kluczu i Sierakowie do likwidacji

ZUK ogłosił przetarg na wybór wykonawcy rekultywacji obu składowisk. Prace zakończą się w pierwszej połowie przyszłego roku.

Składowiska przez wiele lat służyły unieszkodliwieniu odpadów komunalnych pochodzących od mieszkańców Szczecina. Ostatecznie przestały funkcjonować i zostały zamknięte decyzjami Urzędu Marszałkowskiego w 2007 r. Prace związane z rekultywacją wysypisk mogą ruszyć, ponieważ miasto otrzymało od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie połowę pieniędzy na ten cel. Całkowity koszt inwestycji to 8,5 mln zł. W Sierakowie zostanie zrekultywowany obszar o powierzchni 5,9 ha, w Szczecinie- Kluczu - 5,6 ha.

Po przeprowadzeniu robót obiekty te nie pozostaną "bez opieki" . ZUK nadal będzie sprawował nadzór nad składowiskami. Będzie to polegało m.in. na prowadzeniu przez okres 30 lat badań środowiskowych wpływu składowisk na otoczenie.

Keiner ist unnütz, er kann immer noch als schlechtes Beispiel dienen.
Mój blog: http://buchheide.blogspot.com
slazmi
Moderator

« Odpowiedz #186 : 24 Luty 2011, 19:27:24 »

Za Panoramą 7...
slazmi
Moderator

« Odpowiedz #187 : 03 Marzec 2011, 21:21:10 »

Coś z Głosu Szczecińskiego...
Ul. Struga: Zakończono wycinkę drzew. Teraz czas na karczowanie i robienie pasów pomocniczych. Wykonawca rozpocznie też remont jezdni wyjazdowej, by uniknąć utrudnień podczas głównej przebudowy.

- Przed zatwierdzeniem organizacji ruchu chcemy wykonać jak najwięcej robót przygotowawczych - mówi dyrektor Bogusław Gościniak, przedstawiciel wykonawców z firmy Eurovia. - Drzewa są już wycięte. Zostało kilka do przesadzenia, ale na razie ich nie ruszamy, bo nie wskazano miejsca, gdzie mają się znaleźć. Teraz będziemy to wszystko karczowali, tam gdzie nie będzie to możliwe, będziemy frezowali. Często jest tak, że korzenie kolidują z różnymi mediami. Trzeba być bardzo ostrożnym. Kolejne prace związane będą z palowaniem przy ulicy Pomorskiej. Kierowcy mogą być spokojni - będą odbywały się na poboczu i nie powinno być większych utrudnień.

Wcześniej jednak, bo już w przyszłym tygodniu planowane jest rozpoczęcie remontu jezdni wyjazdowej z miasta.

- Musimy to zrobić, ponieważ jest w katastrofalnym stanie. Gdybyśmy puścili tamtędy wzmożony ruch, rozpadłaby się całkowicie - mówi Gościniak. - Jest szeroka na 12 metrów. Podczas przebudowy podzielona będzie na cztery pasy ruchu, po których samochody jeździły będą w obie strony. Skrajne pasy dostosowane będą do szerokości komunikacji miejskiej i ciężarówek, pozostałe dwa będą miały szerokość 2,7 metra. Na czas remontu również musimy przygotować organizację ruchu i objazdy, by uniknąć korków. To dla nas dodatkowe prace, ale miasto wcześniej nie przykładało zbyt wielkiej uwagi do stanu tej nawierzchni.
Dyrektor przyznał, że organizacja ruchu jest już w większości przygotowana. Zajmuje się nią biuro projektowe. Odbyły się pierwsze konsultacje z przedstawicielami Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego oraz urzędu miasta. Nie było większych zastrzeżeń.

Największych utrudnień możemy spodziewać się pod koniec wakacji. Wtedy też rozpocznie się drugi etap inwestycji - w pobliżu wiaduktu kolejowego. Największą rolę odegrają objazdy i drogi pomocnicze. Wykonawcy liczą przede wszystkim na możliwość skorzystania z ulicy Dąbskiej. Według nich prace mają zakończyć się na niej do końca maja.

Przypomnijmy, że ulica Struga przebudowana zostanie na odcinku od ul. Jasnej (miejsce, gdzie zakończył się pierwszy etap prac) do ul. Pomorskiej (wraz ze skrzyżowaniem). Przebudowany zostanie odcinek o długości ponad 2,5 km, z czego odcinek o długości ok. 1,1 km od ul. Jasnej do ul. Botanicznej znajdzie w wykopie. W ciągu ul. Struga wybudowane zostaną dwa wiadukty, które umożliwią wyjazd z ul. Jasnej oraz Łubinowej i Wiosennej. Zmieni się także układ skrzyżowania ul. Struga i Pomorskiej.

Ruch lokalny m.in. kierowców jadących od strony ul. Pomorskiej skierowany zostanie na wybudowane rondo. Ruch tranzytowy odbywać się będzie po estakadzie, która zostanie wybudowana nad rondem. Dodatkowo, wybudowane zostaną: chodniki, ścieżki rowerowe. Przebudowana zostanie infrastruktura podziemna. Będzie także nowe oświetlenie uliczne.
Swaq
*

« Odpowiedz #188 : 10 Marzec 2011, 13:42:27 »

gs24.pl
"Od godziny 9.20 saperzy z 5. Pułku Inżynieryjnego zabezpieczali dwa niewybuchy z czasów II wojny światowej. Pociski znaleźli drogowcy prowadzący wycinkę drzew pod modernizację ul. Struga.
Przez czterdzieści minut odcinek ulicy Struga od Pomorskiej do Łubinowej był zablokowany. Powodem blokady ulicy były dwa niewybuchy, które zostały znalezione podczas prowadzonej wycinki drzew.

Jeden z pracowników firmy wykonującej wycinkę wykrywaczem metalu zlokalizował niewybuchy. Przybyli na miejsce saperzy wykopali dwa niemieckie pociski moździerzowe z czasów II wojny światowej.

Patrol saperski niewybuchy przewiózł na poligon i zdetonował.

Jak twierdzą saperzy, na tej ulicy może być więcej pocisków, ponieważ za czasów wojny były tam stanowiska bojowe."

yaktra
*

Yaktra - włóczęga/ fotograf

« Odpowiedz #189 : 10 Marzec 2011, 20:17:06 »

Taki artykuł znalazłem w dzisiejszym MM.
Wszystko Ok, bo to było wówczas wielkie wydarzenie.
Tylko co chce autor przez to powiedzieć? Być może chciał podkreślić bloga, na którym to było?
W górnym rogu, tuż nad fotografią, widnieje opis "z bloga".
Pewnie to jakiś znajomy autora, który podpisuje się Iwmali 
Chichot

" O świcie przestał sypać śnieg. Szeroką drogą przez gęsty sosnowy młodnik nikt przede mną nie szedł. Napisałem - nie szedł - i rozumiemy doskonale, że miałem na myśli człowieka. Ileż w tym zarozumiałości! Tak jakby w przyrodzie nic się poza człowiekiem nie liczyło..."

JAN EDWARD KUCHARSKI.
mavr
*

« Odpowiedz #190 : 10 Marzec 2011, 22:11:07 »

gs24.pl
"Od godziny 9.20 saperzy z 5. Pułku Inżynieryjnego zabezpieczali dwa niewybuchy z czasów II wojny światowej. Pociski znaleźli drogowcy prowadzący wycinkę drzew pod modernizację ul. Struga.
Przez czterdzieści minut odcinek ulicy Struga od Pomorskiej do Łubinowej był zablokowany. Powodem blokady ulicy były dwa niewybuchy, które zostały znalezione podczas prowadzonej wycinki drzew.

Jeden z pracowników firmy wykonującej wycinkę wykrywaczem metalu zlokalizował niewybuchy. Przybyli na miejsce saperzy wykopali dwa niemieckie pociski moździerzowe z czasów II wojny światowej.

Patrol saperski niewybuchy przewiózł na poligon i zdetonował.

Jak twierdzą saperzy, na tej ulicy może być więcej pocisków, ponieważ za czasów wojny były tam stanowiska bojowe."

Dzień jak codzień, nie mówię, sprawa znana od dawna, ale w lasku w Kijewie leży jeszcze sporo, nie tylko "ogórków". Służby temat znają, tylko te koszty Uśmiech

Historia jest jedna. Nie dzieli się na polską i niemiecką. Głupcem jest ten kto sądzi, że historia jest czarno-biała.
mavr
*

« Odpowiedz #191 : 07 Maj 2011, 19:47:08 »

Z Prawobrzeże.info, autor Andrzej Wiśniewski

Historia jest jedna. Nie dzieli się na polską i niemiecką. Głupcem jest ten kto sądzi, że historia jest czarno-biała.
Perca f.
*

« Odpowiedz #192 : 08 Maj 2011, 18:06:42 »

Już wszystko jest w porządku, dogadane z pracodawcą.

"Celem wojny nie jest śmierć za ojczyznę, ale sprawienie, aby tamci s........e umierali za swoją"

Generał George Smith Patton
Swaq
*

« Odpowiedz #193 : 24 Maj 2011, 12:39:16 »

Gs24

Przy przebudowie arterii wykonawcy natrafili na historyczną ciekawostkę. Wystające od lat betonowe kikuty okazały się zakopanym wiaduktem. - Nie widziałem go na żadnych planach - mówi zaskoczony historyk Marek Łuczak.
- Betonowe elementy wystawały od lat, nie wiedzieliśmy, z czego pochodzą - mówi Dariusz Zawadzki, przedstawiciel wykonawców z firmy Eurovia. - Wszystko stało się jasne, gdy zaczęliśmy ściągać trawniki.

Okazało się, że pod ziemią zasypany jest wiadukt, szeroki na około pięć metrów. Spokojnie mógł tam się zmieścić ciężarowy samochód. Nawierzchnia była z kostki brukowej, już została ściągnięta.

Odkryją ponownie

Odkrycie to betonowa konstrukcja przedwojenna, w bardzo dobrym stanie.

- Dokopaliśmy się do prześwitu pod ziemią. Zeszliśmy na sześć metrów głębokości i nie natrafiliśmy na fundamenty. Musieliśmy jednak to zakopać, by nikt tam nie wpadł. Niestety, przejazd koliduje z jedną z podpór estakady i nie można tego zachować.

Po uzgodnieniach z miastem wykonawcy rozpoczną ponowne odkrywanie znaleziska, a następnie jego wyburzanie. Wiązało się to będzie z dodatkowymi kosztami, które będą musiały zostać poniesione przez zleceniodawców. Zamówienie nie obejmowało tego typu prac.

Duży pocisk

Roboty na ulicy Struga przebiegają bardzo sprawnie. Trwa palowanie pod estakadę przy skrzyżowaniu z ulicą Pomorską. Rozpoczęły się też prace nad kanalizacją przeciwdeszczową, przesuwały się będą w kierunku ulicy Wiosennej. Również przy niej zaczęły się roboty związane z podłączeniami telekomunikacyjnymi. Pracownicy firmy Eurovia wciąż są jednak bardzo ostrożni. Zdają sobie sprawę z tego, że ziemia w tym miejscu może kryć jeszcze mnóstwo niespodzianek. Przekonali się o tym wczoraj w południe.

- Natrafiliśmy na uzbrojony duży pocisk - mówi Zawadzki. - Nadzór saperski przeprowadzał wcześniej badania terenu, ale go nie znalazł. To siódme tego typu odkrycie, była też lotka pocisku. Wszystko szybko zostało zabrane przez saperów. Na prace przy wiadukcie musimy poświęcić kilka dodatkowych dni. Nie ma żadnej dokumentacji dotyczącej tego miejsca.

Ciekawe miejsce

Zapytaliśmy Marka Łuczaka, prezesa Pomorskiego Towarzystwa Historycznego, czy wiedział o istnieniu tego przejazdu. Przyznał, że już wcześniej interesował się tym miejscem i starał uzyskać na jego temat jakieś informacje.

- Przeglądałem plany, ale niczego nie znalazłem. Nie widziałem też tego wiaduktu na żadnych zdjęciach - przyznaje. - Mam wrażenie, że nie był on do końca skończony, ale zbyt późno zaczęli go budować, by znalazł się w dokumentacji technicznej z tamtych czasów. Najstarszy wiarygodny plan tego miejsca, na którym powinien zostać ujęty, znalazłem z 1943 roku. Były jeszcze wydawane w 1945 roku, ale już bardziej pobieżne. Z pewnością warto przyjrzeć się temu miejscu, póki nie zostało jeszcze do końca zniszczone.

Swaq
*

« Odpowiedz #194 : 24 Czerwiec 2011, 19:25:28 »

Protest i odzew mediów na temat braku przydzielonych środków na rozbudowę SP 59 przy ul. Dąbskiej.

Uczniowie, nauczyciele wraz z Panią Dyrektor tej szkoły wspierali naszą inicjatywę przy sprzątaniu cmentarza na ul. Smutnej. Dziękujemy. Ja już poparłam protest.

Reportaż TVN24
Strona rady rodziców - możliwość podpisania protestu.

Strony: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 18   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.7 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
TinyPortal v0.9.8 © Bloc
Modyfikacja i przystosowanie przez rwpb i Fitek
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!