Portal Prawobrzeża Szczecina
19 Październik 2021, 16:53:28 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Witamy w Portalu Prawobrzeża Szczecina i zapraszamy do rejestracji. Jako zarejestrowany i zalogowany użytkownik możesz znacznie więcej.

Strona główna   Forum   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja   *
Galeria
Historie Prawobrzeża
Różne oblicza Cap Delbrück wysłane przez Fitek
Klęskowo - Hökendorf (Część I) wysłane przez Fitek
Klęskowo - Hökendorf (Część II) wysłane przez Fitek
Klęskowo - Hökendorf (Część III) wysłane przez Fitek
Ratusz w Altdamm (Dąbiu) wysłane przez Fitek
Nazewnictwo Puszczy Bukowej i jej najbliższych okolic cz. 1 wysłane przez Fitek
Historyczny most niszczeje wysłane przez Fitek
Historia poczty w Dąbiu do 1945 roku wysłane przez Fitek
Garnizony Prawobrzeża- zarys historii wysłane przez Fitek
DOL Kliniska - lotnictwo wojskowe na Prawobrzeżu wysłane przez Fitek
Nalot na Załom (Arnimswalde) 11 kwietnia 1944 roku wysłane przez Fitek
Prawobrzeże w XIII wieku - Cedelin wysłane przez Fitek
Historia Fabryki Kabli „Załom” (obecnie Tele-Fonika Kable oddział Szczecin) wysłane przez Fitek
Zajezdnia Autobusowa „ Dąbie” na ulicy Struga wysłane przez Fitek
Wspomnienia z tragicznych czasów wysłane przez Fitek
Historia i opowieści z Jezierzyc – Niezapomniana Ojczyzna wysłane przez Portal
Pomnik Pamięci Ofiar Wojen XX Wieku wysłane przez Fitek
Życie Załomia Rok XIV nr 22/23 1-31 grudnia 1987 - Nasi zasłużeni wysłane przez Portal
Historia i opowieści z Jezierzyc – Niezapomniana Ojczyzna część II wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część I) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część II) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część III) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część IV) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część V) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część VI) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część VII) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część VIII) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część IX) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część X) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część XI) wysłane przez Portal
Historia i opowieści z Jezierzyc – Niezapomniana Ojczyzna część III wysłane przez Swaq
Historia groty i parku Töpffera. wysłane przez Fitek
CZAS PIONIERÓW wysłane przez slazmi
Strony: [1] 2 3 ... 5   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Diakonie Verein Friedhof Hohenkrug (Zdunowo)  (Przeczytany 17019 razy)
Fitek
Administrator

« : 07 Sierpień 2008, 22:01:42 »

Na początek dwie fotki, cmentarz całkowicie rozkopany, większość grobów dziecięcych. Wkrótce szczegóły odnośnie tego cmentarza.

Fitek
Administrator

« Odpowiedz #1 : 07 Sierpień 2008, 22:03:19 »

Nagrobek: Elise Claassen

Fitek
Administrator

« Odpowiedz #2 : 07 Sierpień 2008, 22:04:49 »

Nagrobek:Margarete Burmeister.

Mariusz
*

Szczecin-Płonia/UK-Gainsborough Lincolnshire

« Odpowiedz #3 : 14 Sierpień 2008, 00:06:59 »

Piękny ale zniszczony cmentarz (standard) fajnie było by coś z nim zrobić.

P.S. Fakt, ja w sumie już nie mam prawa głosu ale może jak będzie jakaś ekipa coś byśmy z nim zrobili...?
Fitek
Administrator

« Odpowiedz #4 : 14 Sierpień 2008, 00:32:02 »

Piękny ale zniszczony cmentarz (standard) fajnie było by coś z nim zrobić.

P.S. Fakt, ja w sumie już nie mam prawa głosu ale może jak będzie jakaś ekipa coś byśmy z nim zrobili...?

Jak to nie masz prawa głosu?. MASZ. Sprawa tego małego cmentarza, musi poczekać na późną jesień, to ze względu na las i zarośla.

V-12
*

« Odpowiedz #5 : 14 Sierpień 2008, 09:54:11 »

Dużo to my tam zbytnio porobić nie możemy, bo tam prawie nic nie ma, same doły, trochę fundamentów po kapliczce i sporadycznych grobach. Za dzieciaka tak na oko był to rok 1990 pamiętam jeszcze, że były tam 3 większe niewymiarowe płyty nagrobne wykonane z głazów. Z napisów na płytach wynikało, iż był to personel szpitala.
Zdaje się, że była tam jeszcze gdzieś płyta Emila Webera. Poniżej fotki z 2005 r.

"Nie przekreślaj tych, którym nie udało się. Każdy ma prawo dostać szansę jeszcze raz." (Piotr Klatt)

http://www.riversedge.pl/ - Zapraszam na moją stronę z artykułami i galerią!
V-12
*

« Odpowiedz #6 : 14 Sierpień 2008, 09:55:33 »

Tutaj kolejne zdjęcia z 2005.

"Nie przekreślaj tych, którym nie udało się. Każdy ma prawo dostać szansę jeszcze raz." (Piotr Klatt)

pulkownikt
*

« Odpowiedz #7 : 09 Wrzesień 2008, 21:26:29 »

Ktoś w pierwszym poście obiecał więcej informacji dotyczących tego cmentarza ?  Duży uśmiech

Intryguje mnie to, że większość grobów to groby dziecięce.
Szpital był dla dorosłych, a personel chyba za wiele dzieci nie miał, a jeżeli, to dlaczego taka umieralność?

A może samotne matki z czerwonego krzyża i to ich dzieci?

Z tego co pamiętam sprzed kilku czy kilkunastu lat, to nagrobki i kamienie, które się zachowały to były groby personelu szpitala.

Mam też takie pytanie chyba lekko hardcorowe  Szok,  Gdzie byli chowani mieszkańcy leśniczówki i Gr. Geluch i zabudowania kolejowego?

Ogólnie bardzo interesuje mnie ta tematyka i ten rejon więc czekam na obiecane szczegóły.

Pozdrawiam
Fitek
Administrator

« Odpowiedz #8 : 10 Wrzesień 2008, 08:16:14 »

Szpital od chwili powstania, był instytucją Państwową (Diakoniski nie pracowały w szpitalu.) Inna sprawą są nieistniejące dwa kompleksy należące między innymi do Czerwonego Krzyża. Korzystały z nich też inne instytucje. Odnośnie samego cmentarza, to był to cmentarz dziecięcy. W galerii jest zdjęcie na którym widać siostry diakoniski. Nie potrafię sprecyzować daty, ale to nie matki z dziećmi, tylko same dzieci przebywały tu na wypoczynku, przez dwadzieścia lat działania instytucji i pobycie tylu młodych wczasowiczów (prawdopodobnie ciężko chorych). Stąd ten cmentarz. Odnośnie pochówków, to mieszkańcy tych domów, chowani byli na cmentarzu w Wielgowie. 

pulkownikt
*

« Odpowiedz #9 : 10 Wrzesień 2008, 22:25:44 »

Z tego co zrozumiałem to cmentarz był założony do chowania zmarłych dzieci z Czerwonego Krzyża. Jestem tym faktem mocno zaskoczony ponieważ od zawsze byłem pewny, że to cmentarz przy szpitalny. Zresztą ta lokalizacja.

Pamiętam, też że przy kilku grobach były duże kamienie zamiast pomników i tam leżeli lekarze, co w moim przekonaniu świadczyło o cmentarzu szpitalnym.

Może wraz z powstaniem szpitala chowano zmarłych i z Czerwonego Krzyża i ze szpitala?

Jak już jesteśmy przy tym temacie to mam pytanie: kiedy cmentarz był założony i kiedy została na nim pochowana pierwsza osoba?

anubiska
*

Cmentarolog

« Odpowiedz #10 : 10 Wrzesień 2008, 22:29:33 »

A mógłby ktoś zapodać mapkę z zaznaczonym dojściem do cmentarza, bo mam w planie się tam wybrać  Mrugnięcie. I oczywiście dołączam się do pytań Pulkownikta, bo z przyczyn wiadomych sprawa mnie bardzo interesuje Uśmiech

"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób"
pulkownikt
*

« Odpowiedz #11 : 10 Wrzesień 2008, 23:59:00 »

Może to pomoże, generalnie kieruj sie wzdłuż płotu szpitala. Albo żużlówką na Niedzwiedź albo od stacji pkp wzdłuż torów.
Fitek
Administrator

« Odpowiedz #12 : 11 Wrzesień 2008, 07:23:30 »

Tu jest problem, gdyż na wszystkich zdjęciach widać tylko ten charakterystyczny budynek gospodarczy. Wiem jak wyglądała infrastruktura kompleksu (pozostały po niej te dwa duże baseny). Od kiedy istniał ośrodek? Na pewno początek XX wieku. Funkcjonował wtedy, jak nie było jeszcze szpitala w planach. Sam cmentarz, doprawdy nie wiem, za mało danych. Nie wiem, skąd ta pewność, że groby były grobami lekarzy. Pewność jest jedna, szpital nie prowadził swojego cmentarza, gdyż wg prawa nie mógł. Ciekawostką jest budynek przy cmentarzu (ruiny) i sad oraz późniejsze ogrodzenie. 

V-12
*

« Odpowiedz #13 : 11 Wrzesień 2008, 08:48:35 »

Zapewne nie wszystkie groby były grobami lekarzy, ale na pewno pamiętam 3 kamienie z wyrytymi nazwiskami i tytułami doktora przed nazwiskami. Chyba najłatwiej dojść do tego byłego cmentarza kierując się drogą niedaleko torów.

pulkownikt
*

« Odpowiedz #14 : 11 Wrzesień 2008, 10:37:57 »

Odnośnie lekarzy, to jest tak, jak pisze V-12. Były duże kamienie z tytułami doktor. Z tego, co pamiętam jeden lekarz miał na imię Hans.
Zresztą te kamienie osunęły się do grobów i być może jeszcze tam są.

Budynek przy cmentarzu to chyba mała kapliczka.

W murze otaczającym szpital od strony wschodniej jest duża brama i zawsze wydawało mi się, że tędy wieźli zmarłych na cmentarz.

Jeszcze zastanawiam się nad jedną kwestią: przy rogu płotu szpitalnego był obóz pracowniów kolejowych. Pewnie nie jeden biedak z tego obozu zmarł, ciekawe gdzie ich grzebano?

Zapewne gdzieś w krzakach, a nie na cmentarzu przeznaczonym "nur für Deutsch".

Anubiska, wybierając się w te strony, idąc od stacji PKP, pod drodze na cmentarz możesz obejrzeć mało widoczne pozostałości po obozie, który był dosłownie przy rogu szpitala. Dalej piaskową drogą wzdłuż oczyszczalni ścieków na cmentarz. Warto też zajrzeć na ruiny leśniczówki Gr. Geluch. będąc w tej okolicy.
Strony: [1] 2 3 ... 5   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.6 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
TinyPortal v0.9.8 © Bloc
Modyfikacja i przystosowanie przez rwpb
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!