Portal Prawobrzeża Szczecina
22 Styczeń 2022, 01:02:51 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Strona główna   Forum   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja   *
Galeria
Historie Prawobrzeża
Różne oblicza Cap Delbrück wysłane przez Fitek
Klęskowo - Hökendorf (Część I) wysłane przez Fitek
Klęskowo - Hökendorf (Część II) wysłane przez Fitek
Klęskowo - Hökendorf (Część III) wysłane przez Fitek
Ratusz w Altdamm (Dąbiu) wysłane przez Fitek
Nazewnictwo Puszczy Bukowej i jej najbliższych okolic cz. 1 wysłane przez Fitek
Historyczny most niszczeje wysłane przez Fitek
Historia poczty w Dąbiu do 1945 roku wysłane przez Fitek
Garnizony Prawobrzeża- zarys historii wysłane przez Fitek
DOL Kliniska - lotnictwo wojskowe na Prawobrzeżu wysłane przez Fitek
Nalot na Załom (Arnimswalde) 11 kwietnia 1944 roku wysłane przez Fitek
Prawobrzeże w XIII wieku - Cedelin wysłane przez Fitek
Historia Fabryki Kabli „Załom” (obecnie Tele-Fonika Kable oddział Szczecin) wysłane przez Fitek
Zajezdnia Autobusowa „ Dąbie” na ulicy Struga wysłane przez Fitek
Wspomnienia z tragicznych czasów wysłane przez Fitek
Historia i opowieści z Jezierzyc – Niezapomniana Ojczyzna wysłane przez Portal
Pomnik Pamięci Ofiar Wojen XX Wieku wysłane przez Fitek
Życie Załomia Rok XIV nr 22/23 1-31 grudnia 1987 - Nasi zasłużeni wysłane przez Portal
Historia i opowieści z Jezierzyc – Niezapomniana Ojczyzna część II wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część I) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część II) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część III) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część IV) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część V) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część VI) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część VII) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część VIII) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część IX) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część X) wysłane przez Portal
Wspomnienia komendanta wojennego m. Stary Dąb V - IX 1945 (część XI) wysłane przez Portal
Historia i opowieści z Jezierzyc – Niezapomniana Ojczyzna część III wysłane przez Swaq
Historia groty i parku Töpffera. wysłane przez Fitek
CZAS PIONIERÓW wysłane przez slazmi
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Ośrodek Sportów Wodnych czyli dawniej budynek lotniska w Dąbiu  (Przeczytany 2747 razy)
Bonaventura
*

« : 08 Sierpień 2008, 22:43:55 »

Za namową Anubiski ośmielam się założyć wątek wspominkowy o dawnym budynku lotniska w Dabiu, który w latach 80-tych XX wieku przekształcił się w Ośrodek Sportów Wodnych. W owych latach miałam niewątpliwą przyjemność mieszkać w tymże - w byłym biurowcu mieściły się mieszkania zastępcze dla rodzin pracowników Stoczni Szczecińskiej. Mieszkało nas tam około 10 rodzin. Otoczenie było świetne jeśli chodzi o zabawy a zarazem z całą pewnością niezwykłe. Wnętrze budynku służyło za hangar do remontu jachtów, żaglówek i innych pływających. Zresztą taką rolę pełni do dziś. Ale to właściwie wszystko co łączy ówczesny klimat OSW z obecnym (no może jeszcze nie zmieniła się czystość Jez. Dąbie Mrugnięcie). Kiedyś na dużym obszarze zieleni przy brzegu jeziora do dyspozycji dzieciaków był tzw. Ogródek Jordanowski, w którym szaleliśmy na huśtawkach, karuzelach i zjeżdżalniach. Obok był placyk do gry w siatkówkę a po drugiej stronie ścieżki, 3 małe baseny o różnej głębokości, w których zimą jeździło się na łyżwach.
Dalej była wypożyczalnia kajaków, za moich czasów już chyba nieczynna. Nie wspomniałam jeszcze o narciarzach wodnych, którzy w lecie ściągali na teren Ośrodka by potrenować. Idąc dalej wzdłuż brzegu jeziora dochodziło się do przystani żeglarskiej także obecnie działającej. Pamiętam też, że na betonie koło przystani widniał bardzo wymowny napis: "Chcesz mieć wrzody - wejdź do wody" ale chyba już się całkowicie zatarł.
Wiadomo, że dzieciństwo to błogi czas i wszystko wówczas wygląda na bardziej niezwykłe, ale mimo to mam wrażenie, że obecnie ten teren mógłby wyglądać dużo lepiej. Moja sentymentalna wizyta w tamte strony wywarła na mnie smutne wrażenie. Dawna całość terenu jest obecnie podzielona, chyba pomiędzy dzierżawiące firmy, tereny zielone szpetnie zaniedbane, ech szkoda, no ale tak to już bywa... ginie bezpowrotnie wiele ciekawych miejsc.
W uzupełnieniu fotorelacji załączam zdjęcia z roku 2007. Dążę do odkopania kilku zdjęć z dawnych czasów, ale to będzie trudniejsze i może dłużej potrwać.
Ciekawa jestem również czy ktoś jeszcze z czytelników portalu ma jakieś wspomnienia z OSW z tamtego okresu, chętnie poczytam. 

1- Widok OSW od strony mieszkalnej
2 - Urządzenie, na którym bawiłam się w sklep i do dziś nie mam pojęcia do czego mogło służyć
Bonaventura
*

« Odpowiedz #1 : 08 Sierpień 2008, 22:44:44 »

Dalsze zdjęcia

3 - Widok od strony Jeziora Dąbie na hangar
4 - Wnętrze hangaru niewiele zmienione
slazmi
Moderator

« Odpowiedz #2 : 08 Sierpień 2008, 22:59:58 »

Bonus za odwagę. Wspomnienia to jest to co nam (no może poza miłością rozumianą w szerokim aspekcie - rodzice, małżonek, dzieci itd. i przyjaźnią) najlepszego może się w życiu przydarzyć...
Ja z tego miejsca nie mam prawie żadnych ... no może poza tym, że w latach 90-tych o mało nie kupiłem tam wyposażenia kuchni... Duży uśmiech Ale to już inna bajka.
Będę z uwagą śledził rozwój wątku ... Język

Ach ta Anubiska ... Z politowaniem
anubiska
*

Cmentarolog

« Odpowiedz #3 : 08 Sierpień 2008, 23:13:53 »

Bonus za odwagę. Wspomnienia to jest to co nam (no może poza miłością rozumianą w szerokim aspekcie - rodzice, małżonek, dzieci itd. i przyjaźnią) najlepszego może się w życiu przydarzyć...
"Wspomnienia są jedynym rajem, z którego nie możemy zostać wypędzeni". I są świetnym źródłem historycznym, zatem również liczę Bonaventuro na ich większą porcję Uśmiech

Ach ta Anubiska ... Z politowaniem
Anubiska tylko sieje propagandę wśród użytkowników, by się włączyli w dzieło odtwarzania historii Prawobrzeża  Mrugnięcie

"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób"
mariner
*

« Odpowiedz #4 : 09 Sierpień 2008, 06:16:59 »

Fakt... Jako pacholę nawiedzałem to miejsce, choć pamiętam je raczej słabo. Za daleko było by ze Zdrojów pieszo leźć przez całe lotnisko. Ale żal, że urokliwe miejsca naszego dzieciństwa niszczeją. W tym kontekście nasuwa mi się taka myśl natury ogólniejszej. Przecież Niemcy zostawili nam w 1945 r. masę dobra. Pomijam powojenną grabież. Często były to obiekty gotowe do uruchomienia i funkcjonowania od zaraz. My, jako nowi gospodarze mieliśmy o to tylko dbać, unowocześniać, konserwować... Jak jest - sami wiemy...

trzeba sporo się nakłamać, by prawda wyszła na jaw
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.6 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
TinyPortal v0.9.8 © Bloc
Modyfikacja i przystosowanie przez rwpb
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!